Bedrník

Naposledy upraveno: 14. 9. 2022

Popis

Bedrník je vytrvalá bylina, jejž lodyha dosahuje do výšky až 100 cm. Květy jsou bílé, ojediněle s narůžovělým nádechem. Listy jsou velmi variabilní, někdy jemně dělené v laloky a někdy s oválnými zubatými laloky.

Latinský název

Pimpinella major

Obecný název

Bedrník lomkámen, lomikámen, kubát, bedrnice, bedřinec, sladká zelina.

Výskyt

Pastviny, skalnatá místa, okraje silnic a železničních tratí, často na vápenitých půdách.

Užívaná část

Kořen někdy i čerstvé listy.

Doba sběru

Jaro (duben – květen) nebo podzim (září – říjen).

Úprava a sušení

Kořeny se suší při maximální teplotě do 40 stupňů.

Účinné látky a působení

Obsahuje silici s deriváty eugenolu, kumariny, třísloviny, hořčiny, soli draslíku a vápníku, pektin, sliz, saponin, tanin.

Listy obsahují silice, furokumarin, pimpinellin, kumariny, třísloviny, saponiny, vitamín C a karoten.

Berdník se používá při infekci horních cest dýchacích, infekci močových cest, močových a ledvinových kamenech a zadržování tekutin (edém). Bedrník se také používá k podpoře trávení.

Někteří lidé aplikují bedrník přímo na postižené místo při bolesti v krku nebo si ji přidávají do vody do koupele k léčbě špatně se hojících ran a křečových žil.

Užití

Jako nálev se bedrníku podává 1 čajová lžička byliny na šálek vody, 2 krát denně, v prášku 3 krát denně 1 g byliny.

U některých národů se používají i čerstvé listy, a to jako koření.

Lístky mohou být použity jako přísada do polévky, omáčky, koření se jimi hlávkový salát. Můžeme je přidat do majonézy, bylinkového másla, tvarohových pomazánek.

Rizika

Obecně se jeho používání nedoporučuje těhotným a kojícím ženám a dětem, tak jako lidem s problémy se srážlivostí krve. Jeho předávkování může způsobit přecitlivělost na světlo.

Možnost záměny

Možná změna s bedrníkem větším.

Zájmovosti

V minulosti se jím kořenilo pivo.

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down