Podběl lékařský

Naposledy upraveno: 14. 9. 2022

Popis a charakteristika

Podběl je vytrvalá rostlina, která dorůstá až 60 cm na výšku. Rostlina má zlatavě zbarvené květy, které připomínají pampelišky.

Podběl pochází z části Asie a také z Evropy, ale rostlina roste také ve vlhkých oblastech Severní Ameriky a je známo, že kvete podél cest a na loukách a v živých plotech.

Jako bylinný doplněk se podběl používá jak v tradiční čínské medicíně, tak v západním bylinkářství, především jako léčba bolesti v krku a chronického (dlouhodobého) kašle.

Latinský název

Tussilago farfara

Obecné názvy

Babuše, Babuška, Bělice, Býčí noha, Devaterník, Devětsil malý, Hříběcí noha, Koňské kopyto, Líčko mateří, Lopušnice, Májí, Májík, Malý lopuch, Mateří líčko, Oko Kristovo, Podbělice, Podbíl, Podbílek, Podbiol Podhoráz, Podkova, Podkovka, Svalník

Výskyt

Podběl najdeme u okraje cest a silnic, vlhkých polí a kamenitých míst. Vyskytuje se ve všech nadmořských výškách od nížin po hory.

Sbíraná část

Květy a listy

Doba sběru

Květy se sbírají od března do dubna, listy potom od dubna do listopadu.

Květy bychom měli sbírat v pravé poledne v teplých a suchých dnech.

Jak sušit a uchovávat

Sesbírané květy nejlépe sušíme při teplotě 40 stupňů. Usušené květy posléze uchováváme ve vzduchotěsné nádobě a v suchu.

Léčivé vlastnosti

Vědecké studie prokázaly, že podběl obsahuje značné množství látky, které mají schopnost obalit hrdlo a účinně zklidní dýchací cesty. Předpokládá se, že tato bylina má vynikající účinky proti astmatu, bolestem v krku, sípání, bronchitidě a laryngitidě.

Již bylinkáři ve starověku doporučovali kouření byliny na pomoc proti bolesti v krku a astmatu. Ačkoli tato praxe pravděpodobně s tímto onemocněním nepomůže, kouření podbělu je stále považováno za dobrou náhradu za kouření tabáku.

Pomocí obkladu z květů se podběl tradičně přikládal na kůži k léčbě kožních problémů, jako jsou záněty, ekzémy a bodnutí hmyzem.

Látky ve květu podbělu dokáží ochránit naše buňky před oxidativním stresem, když je náš organizmus vystaven velké fyzické nebo psychické zátěži.

Účinné látky

Glykosidy, třísloviny, sliz, inulin, kyselina gallová.

Zpracování a použití

Podběl má širokospektrální použití.

Jeho obklady se používají proti skrofulózním vředům, při chronickém zánětu průdušek a jinými dýchacími obtížemi.

Pára z podbělu by se měla vdechovat, aby se od těchto dýchacích obtížích opustilo.

V odvaru z podbělu, lze koupat oteklé nohy.

Z listů, lze připravit sirup, který se používá při léčbě plicních onemocnění.

  • Do hliněného hrnce nebo do sklenice od okurek klademe postupně vrstvu listů a vrstvu přírodního cukru, dokud není nádoba plná.
  • Sklenici dobře ovážeme dvěma či třemi vrstvami celofánu a zakopeme jí na zahradě do jámy.
  • Rovnoměrná teplota vyvolá kvašení. Po osmi týdnech hrnec či sklenici vykopeme a získáme sirup, který jednou či dvakrát převaříme. Užíváme ho po lžičkách.

Chceme-li mít čaj, který uvolňuje hleny při kašli, pak smícháme rovným dílem květ a list podbělu, květ divizny, nať plicníku lékařského a listy jitrocele.

Z této směsi spaříme dvě čajové lžičky v 250 ml vody.

Denně vypijeme po doušcích 3 šálky teplého čaje přislazeného medem.

Rizika

Kvůli obsahu pyrolizidinových alkaloidů v květech se nedoporučuje jeho dlouhodobé užívání, protože by mohl dojít k poškození jater.

Možnost záměny

Podběl bývá často zaměňován za rostlinu pampelišky. Bylina má také podobný charakter jako pampeliška, která je považována za plevel a roste u cest, na pustinách, v živých plotech a na loukách.

Zajímavosti

Latinský název je “Tussilago” složeninou - “tussi” neboli kašel a “ago”, což znamená odhánět.

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down