Vlčí mák

Naposledy upraveno: 14. 9. 2022

Popis a charakteristika

Vlčí mák je tak populární a rozšířený, že v jeho druzích panuje určitý zmatek. I když semínka vypadají přibližně stejně, není to jeden a ten samý druh, který se používá k výrobě makových rohlíků při pečení. A také to není ten slavný druh používaný při výrobě opia a heroinu, to je mák setý, Papaver somniferum, který produkuje semínka pro pečivo, a také omamnou šťávu pro nelegální drogy.

Vlčí mák je se svými velkými, talířovitými, šarlatovými květy jednou z nejznámějších bylin ze všech našich divokých květin. Existují další podobné druhy, které lze jen těžko od sebe rozeznat.

Rozvoj zemědělství, vedl k úbytku máku vlčího ve volné přírodě. Tato známá, nápadná květina se nyní s nejvíce vyskytuje u krajnic silnic, křovin a na zemědělské půdě.

Kvete od června do srpna, často spolu s dalšími „zemědělskými plevely“, jako je heřmánek kukuřičný a kukuřičný.

Latinský název

Papaver rhoeas

Obecné názvy

Ohníček, červánčí, maková panenka, pleskánek, karafiát, kokrhel, máček polní, mák divoký, mák planý, panáček, panenka, vlčí květ

Výskyt

Roste na polích, u cest a na pastvinách. Je to mrazuvzdorná rostlina, která vydrží i teploty do -12 °C.

Sbíraná část

Květy.

Doba sběru

Květy sbíráme od června do srpna, když jsou rozkvetlé. Nejlépe v pravé poledne.

Účinné látky

Vlčí mák osahuje alkaloidy, antokyanová barviva, organickou kyselinu mekonovou, slizové látky, pryskyřici, sacharidy a třísloviny.

Léčivé vlastnosti

Vlčí mák je rostlina s jasně červenými květy. Lidé používají sušené květiny k výrobě léků.

Mák se používá při poruchách dýchání, nespavosti, kašli, bolesti, zmírňují příznaky angíny, chrapotu, nespavosti, stresu a nervozity.

V potravinách je mák součástí některých „metabolických“ čajů a zklidňujících sirupů.

Užití

Na čaj smícháme jeden díl sušených květů vlčího máku a jeden díl sušených květů divizny a zalijeme horkou vodou.

Jak sušit a uchovávat

Sušíme pouze květy, které i přes svoji velikost jsou k sušení velmi obtížné. Je potřeba je rozložit do jedné vrstvy, aby uschly a zachovaly barvu.

Rizika

Sušené květy máku kukuřičného jsou bezpečné pro většinu dospělých, když se užívají jako lék v přiměřeném množství. Tradičně se považují 2 čajové lžičky (asi 16 gramů) sušeného květu máku jako bezpečné, když se užívá 2- 3 krát denně.

Nebezpečí nastává, když se používá ve velkém množství. Konzumace velkého množství asi 250–500 gramů může způsobit nevolnost, zvracení, záchvaty, změny srdečního rytmu a dokonce i ztrátu vědomí.

Možnost záměny

Nezaměňujte vlčí mák s mákem, který se používá v potravinářství a k výrobě opia. Nezaměňujte také vlčí mák s jiným druhem máku zvaným kalifornský mák neboli sluncovka kalifornská.

Zajímavosti

Jeho spojení s krví a novým životem používali již Egypťané a Římani, kteří vyráběli girlandy z máku, ​​aby oslavili bohy a zajistili úrodnost své půdy.

Foto: Pixabay.com

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down