Pcháč zelinný

rejza
26. 6. 2023

Obecný název

Pcháč zelinný

Latinský název

Cirsium oleraceum

Popis

Pcháč zelinný je vytrvalá bylina dorůstající výšky až 150 cm. Z válcovitého oddenku vyrůstá vysoká, dutá, přímá lodyha žlutozelené barvy, která se v horní části rozvětvuje. Je porostlá drobnými střídavými listy. Ve spodní části se vytváří přízemní růžice krátce řapíkatých listů. Rostlina kvete kruhovitými květními úbory, které mají světle zelenou, žlutou nebo bílou barvu. Pcháč zelinný plodí podlouhlé nažky s chmýrem.

Výskyt

U nás najdeme pcháč zelinný planě růst ve vlhkých oblastech, v mokřadech, na březích rybníků nebo na zaplavovaných loukách. Ve světě najdeme bylinku po celé Evropě, kde se vyskytuje v jižních státech i ve Skandinávii.

Užívaná část

Kořen, list

Doba sběru

Pcháč zelinný kvete od července do září, kdy sbíráme listy. Kořen získáváme ideálně v období před květem.

Úprava a sušení

Listy pcháče užíváme čerstvé. Pro léčivé účinky je vhodný kořen, který lze na slunci nechat vysušit a následně skladovat na suchém, vzdušném místě.

Léčivé účinky

  • Detoxikační účinky. Léčí dnu, revmatické bolesti.
  • Ulevuje při křečích a bolestech zubů.
  • Diuretický účinek. Působí protizánětlivě.
  • Obsahuje vápník, hořčík, draslík a bílkoviny.

Užití

  • Čerstvé listy pcháče lze spařit a konzumovat jako náhradu špenátu.

Pcháč zelinný polévka recept

  • 100 g listů pcháče zelinného
  • 15 g oleje
  • 1 lžíce mouky
  • 0,5 l zeleninového vývaru
  • Sůl

Nejdříve podusíme pcháč na oleji, poté přilijeme vývar. Následně zavaříme moukou s trochou vody. Můžeme dochutit kořením dle vlastního výběru. Přidáváme kořenovou zeleninu nebo játrové knedlíčky podle chuti.

Rizika

Pcháč zelinný nezpůsobuje žádné známé kontraindikace.

Možnosti záměny

Pcháč zelinný lze snadno rozlišit od ostatních příbuzných druhů podle jemných chloupků na listech. Ostatní pcháče mají velmi tuhé a pichlavé listy.

Zajímavosti

V minulosti se listy pcháče zelinného používali jako náhrada jiné zeleniny, především špenátu. Tento zvyk v době nedostatku potravin dal vzniknout druhovému jménu pcháče „zelinný“.

 

Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pcháč_zelinný
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Cirsium+oleraceum
BLIZŇÁKOVÁ, Petra. Rozšíření druhů rodu Cirsium v ČR.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down