Kerblík třebule

rejza
6. 7. 2023

Obecný název

Kerblík třebule, třebule pravá

Latinský název

Anthriscus cerefolium

Popis

Kerblík třebule je jednoletá bylina dosahující výšky až 70 cm. Rostlinu poznáte již podle její příjemné anýzové vůně. Dutá lodyha vyrůstá z vřetenovitého kořene a je porostlá jemnými trojúhelníkovými listy. Kerblík má drobné bílé květy složené v okolíky, které rozkvétají na přelomu května a června. Plodem je štětinatá dvounažka vejčitého tvaru.

Výskyt

Kerblík třebule původně pochází z oblasti Kavkazu a západní Asie. Dnes ho najdeme v hojném množství i u nás. A to ve vlhkých oblastech, na loukách, polích a v blízkosti listnatých lesů.

Užívaná část

Nať

Doba sběru

K léčivým účelům sbíráme celou nadzemní část byliny. Po vysetí můžeme provést sběr už po dvou měsících. V přírodě kerblík sbíráme na přelomu jara a léta.

Úprava a sušení

Sušíme ve stínu na suchém, vzdušném místě. Kerblík lze skladovat rovněž v mražené formě.

Léčivé účinky

  • Podporuje funkci žlučníku a jater. Prokrvuje ledviny.
  • Zmírňuje křeče.
  • Léčí jarní únavu, detoxikuje organismus.
  • Působí močopudně.
  • Zmírňuje otoky, kožní vředy a záněty kůže.

Užití

Pro detoxikační a léčivé účinky používáme kerblík ve formě nálevu.

Kerblík třebule nálev recept

  • Připravíme denní dávku nálevu z 5 g kerblíku třebule a 500 ml vroucí vody. Necháme 10 minut odstát, poté scedíme. Popíjíme během dne společně s dostatkem čisté vody.

Rizika

Kerblík třebule není vhodný pro těhotné a kojící ženy. Neužívejte ho ani v případě, že trpíte zánětlivým onemocněním ledvin.

Možnosti záměny

Kerblík třebule lze zaměnit za další příbuzné druhy z čeledi miříkovitých. Bylinku však poznáme podle její typické vůně, která připomíná kombinaci anýzu a petržele.

Zajímavosti

Do Evropy kerblík přinesli staří Římané, kteří již znali jeho zdravotní benefity. Postupně se během různých válečných konfliktů bylinka dostala i do Velké Británie.

Ve Francii můžete na kerblík narazit v typické směsi koření s názvem fines herbes.

 

Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kerblík_třebule  (foto)

Chervil / Anthriscus Cerefolium


KYBAL, Jan; KAPLICKÁ, Jiřina. Naše a cizí koření. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1988.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down