Bylinky na ledviny

rejza
23. 9. 2022

S problémy v urologické oblasti vám mohou pomoci bylinky na ledviny. Tyto úžasné párové orgány jsou dokonce tak výkonné, že pro normální fungování lidského těla postačí i jen jeden z nich. Pokud jsou ale ledviny oslabeny, můžete pociťovat řadu nepříjemných příznaků. Podívejte se proto na bylinky, které vám s těmito obtíži pomohou a uleví od bolesti. Léčivé rostliny fungují jako skvělá prevence nebo podpora léčby vážnějších problémů.

Jak správně pečovat o své ledviny

Ledviny jsou ve východní medicíně považovány za ten nejdůležitější orgán v lidském těle. Jsou zodpovědné za vylučování odpadních látek z našeho tělo a udržují harmonickou hladinu vody a minerálních látek v oběhovém systému. Také umožňují vznik hormonů, které udržují správný krevní tlak a podporují optimální vznik červených krvinek.

Nesprávná funkce ledvin se může projevit řadou příznaků. Řadí se k nim osteoporóza, bolesti beder či kolen, uvolňování zubů, neplodnost, zhoršení sluchu, šedivění a vypadávání vlasů, zhoršený zrak nebo vyčerpanost.

Pro prevenci potíží s ledvinami byste měli dodržovat několik pravidel. Jako na vše ostatní v našem těle i na ledviny působí velmi nepříznivě nadměrný stres. Pokuste se mu tedy co nejvíce vyhýbat. Dodržujte pravidelný a dostatečný pitný režim, aby se v ledvinách nehromadily odpadní látky. Zkuste také trochu omezit spotřebu soli.

Přehled bylinek na ledviny

I k léčbě ledvin lze povolat na pomoc řadu léčivých rostlin. Podíváme se nejen na bylinky na ledvinové kameny, ale také na rostliny podporující běžnou činnost urologického systému.

Bříza bělokorá tvoří velice častou součást různých urologických směsí. Její detoxikační účinky přispívají i ke správnému trávení. Bříza také snižuje hladinu cholesterolu. Konzumovat ji můžeme buď jako čaj ze sušeného listí, nebo ve formě březové šťávy.

Další bylinou vhodnou pro podporu ledvin je kopřiva dvoudomá. Možná už vám na požahání od kopřivy někdo odvětil, že budete alespoň zdraví. Nicméně o dost vyššího efektu dosáhnete, když si z ní připravíte čaj nebo čerstvou šťávu. Kopřiva nabízí skvělé detoxikační účinky, které lze využít k jarní očistě, kdy lze také nejlépe sbírat její mladé výhonky.

Lichořeřišnici větší můžeme rovnou konzumovat, konkrétně tedy její listy. Je považována za přírodní antibiotikum a kromě urologických potíží pomůže i s respiračními onemocněními. Najdeme ji také jako tinkturu ze semen, která má rovněž antiseptické účinky.

Klikva velkoplodá je také nazývána kanadská nebo americká brusinka. Brusinky jsou osvědčené v boji proti infekcím močových cest a nejinak je tomu i těchto bobulí. Můžeme je jíst čerstvé nebo sušené, případně ve formě tobolek. Kyselým šťávám se naopak raději vyhněte, ty by mohly urologický systém podráždit.

V léčbě močových cest a prostaty lze využít také celík zlatobýl. Jeho antioxidační účinky podpoří i váš imunitní systém. Najdeme ho nejčastěji ve formě tinktury.

Vřes obecný není jen krásnou podzimní okrasnou rostlinou. Lze ho konzumovat ve formě čaje nebo tinktury a získáme z něj podporu normální funkce močových cest. Využít ho můžeme i k obkladům. K těm se výborně hodí také přeslička rolní, která rovněž napomůže běžné funkci ledvin.

Čaj pro posílení normální funkce ledvin

Potřebujete-li podpořit funkci svých ledvin, připravte si bylinný čaj podle následujícího receptu:

Ingredience:

  • 30 g sušených šípků
  • 10 g semen koriandru
  • 15 g semen anýzu
  • 10 g sušené natě šalvěje
  • 25 g sušených listů jahodníku
  • 10 g sušených kuliček jalovce
  • 25 g sušených březových listů

Postup:

Smíchejte všechny uvedené přísady dohromady. Ze vzniklé směsi pak použijte 20 gramů na přípravu jedné dávky čaje. Byliny umístěte ideálně do hrnce a přelijte ¾ litrem vařící vody. Nechte směs přikrytou louhovat dvanáct hodin.

Poté přiveďte čaj v hrnci k varu a nechte ho povařit zhruba čtyři minuty. Dvacet minut po odstavení si čaj sceďte a užívejte studený v malém množství během celého dne.

Zdroje: https://www.niddk.nih.gov/health-information/kidney-disease/kidneys-how-they-work, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chronic-kidney-disease/symptoms-causes/syc-20354521

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down