Lichořeřišnice větší

rejza
22. 12. 2022

Obecný název

Lichořeřišnice větší

Latinský název

Tropaeolum majus

Popis

Lichořeřišnice větší je jednoletá až vytrvalá bylina, jejíž masitá lodyha je poléhavá či popínavá. Dlouze řapíkaté listy mají okrouhlou čepel. Rostlina kvete od května do října dlouze stopkatými úžlabními květy. Květy se barví do oranžovožlutého odstínu a objevují se na nich sytě červené pruhy. Lichořeřišnice plodí masité trojpouzdré tobolky, které mají ledvinovitý tvar. Jejich zralost lze poznat podle šedožlutého zabarvení a svrasklého, brázditého povrchu.

Výskyt

Lichořeřišnice pochází z oblasti Jižní Ameriky. U nás zplaňuje pouze výjimečně. Lze ji pěstovat na zahradách i balkonech.

Užívaná část

Semena, květy, listy

Doba sběru

Jednotlivé části byliny lze sbírat po celou dobu jejího růstu. Plody sbírejte v období zralosti, tedy zhruba v srpnu a září.

Úprava a sušení

Po sběru nechte řeřišnici schnout na suchém stinném místě. Semena po dosušení zbavte šedožlutého obalu.

Účinné látky a působení

Nejdůležitější účinnou látkou v lichořeřišnici je glykosid glukotropeolin. Tato sloučenina se z lidského organismu vylučuje močí a také dýchacími cestami. Všechny tyto orgány přitom léčí.

Lichořeřišnice poskytuje antibakteriální, antivirotické a antibiotické účinky. Léčí nejrůznější infekce včetně stafylokoků a streptokoků. Bylinka pomáhá proti zánětu plic a různým akutním onemocněním dýchacích cest včetně zánětu nosohltanu a bolestí v krku.

Bylinka také spolehlivě účinkuje na různá urologická onemocnění, kdy bojuje s řadou virů a bakterií. Využívá se tak v případě zánětu močového měchýře nebo zánětu prostaty. Ženy bylinku uvítají v případě zánětu vaječníků.

Lichořeřišnice celkově posiluje lidský organismus a imunitní systém. Podporuje například také růst a zdraví vlasů. Bojuje proti nadměrnému vypadávání vlasů a omezuje vznik lupů.

Užití

Nejčastější formou užití je čaj připravený z jedné čajové lžičky sušených květů nebo dvou čajových lžiček listů lichořeřišnice. Stačí pouze zalít 250 ml vroucí vody a nechat 10 minut vylouhovat. Denně lze pít až tři šálky.

Rizika

Lichořeřišnice je bezpečná bylinka. Je možné ji kombinovat například i s antibiotiky.

Možnosti záměny

Lichořeřišnice u nás zplaňuje pouze ojediněle, a tak je vhodné si ji pro své potřeby pěstovat. Tím se vyhnete také riziku záměny za jinou bylinu. Lichořeřišnici lze pěstovat na zahradě i balkoně.

Zajímavosti

Lichořeřišnice je velice krásná bylina, která se často pěstuje pouze pro okrasu. Skrývá přitom řadu léčivých schopností. Najít ji můžete také pod dalšími názvy, ke kterým patří například řeřicha kapucínská nebo řeřicha otáčivá.

Květy i listy byliny lze přidávat do salátů. Rostlina chutná podobně jako ředkvičky, a dodá tak vašemu pokrmu příjemně štiplavou chuť. Poupata a nezralé plody lze také nakládat do octa, kdy pak slouží jako náhrada za kapary.

Lichořeřišnice si získala oblibu hned dvou amerických prezidentů. Thomas Jefferson ji jako svoji nejoblíbenější rostlinu hojně pěstoval. Dwight D. Eisenhower ji naopak přidával do své věhlasné zeleninové polévky.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down