Zlatobýl

rejza
25. 11. 2022

Latinský název

Solidago virgaurea

Obecný název

Celík zlatobýl

Popis

Zlatobýl je vytrvalou rostlinou dorůstající výšky až 1 m. Jeho oddenek je krátký a přímá nafialovělá lodyha se rozvětvuje v okolí květů. Střídavé eliptické a pilovité listy jsou zpravidla řapíkaté, někdy však mohou řapík postrádat. Rostlina kvete od srpna do října květními úbory tvořícími hroznovitá květenství. Jejich zákrov je víceřadý a skládá se z čárkovitě kopinatých listenů, řady jazykovitých květů a uprostřed najdeme žluté obojaké květy. Zlatobýl plodí chlupaté nažky o délce až 4 mm.

Výskyt

Zlatobýl se hojně vyskytuje v Evropě, Asii a Severní Americe. U nás ho často najdete na suchých místech, na okrajích lesů či ve křovinách.

Užívaná část

Nať

Doba sběru

Nať zlatobýlu sbírejte seřezáváním v období květu, tedy od srpna do října.

Úprava a sušení

Bylinu sušte ve stínu, v případě užití umělého tepla nepřekračujte 40 °C.

Účinné látky a působení

Zlatobýl obsahuje saponiny, silice, třísloviny, flavony a také amid kyseliny nikotinové. Bylina působí protizánětlivě a močopudně.

Celík skvěle pomáhá při léčbě ledvin. Často ho proto najdete jako součást různých bylinných směsí určených právě pro tyto párové orgány. Za to rostlina vděčí především svým močopudným a dezinfekčním schopnostem. Podporuje také rozpouštění ledvinových kamenů.

Zlatobýl rovněž léčí zvětšenou prostatu. Hodí se však i k léčbě stařecké demence, revma nebo aterosklerózy, jelikož zmírňuje lámavost cévních kapilár.

Bylinku lze používat i zevně, a to k léčbě ekzémů nebo hnisajících ran. Zlatobýl přikládejte ve formě obkladu nebo z něho můžete připravit mast. Pro rychlejší uzdravení po úrazech lze také rostlinu přidávat do koupele.

Bojuje dobře s alergiemi a proto napomáhá astmatu.

Užití

Zlatobýl nejčastěji najdete jako součást bylinných směsí. Lze ho užívat i samostatně formou čaje, který připravíte ze jedné polévkové lžíce byliny na 250 ml vroucí vody. Rovněž lze podávat i tinkturu.

Pro zevní užití můžete připravit obklad z bylinného nálevu, který přikládáte na postižená místa na kůži. Dále lze také přidat odvar ze zlatobýlu do vody, a připravit tak bylinnou koupel pro zmírnění poúrazových stavů.

Rizika

Celík zlatobýl není vhodný k dlouhodobému užívání přesahující délku dvou měsíců. Po této době je vhodné udělat v jeho konzumaci několikatýdenní pauzu.

Možnosti záměny

Zlatobýl lze poměrně snadno zaměnit za řadu jiných bylin, ze kterých některé mohou být i jedovaté a rostou na podobných místech jako celík. Jedná se například o starček vejčitý. Proto zlatobýl sbírejte pouze v případě, kdy jste si stoprocentně jistí jeho pravostí.

Snadno poznáte naopak zlatobýl kanadský, který rovněž poskytuje velice podobné léčivé účinky.

Zajímavosti

Zlatobýl celík najdete i pod jinými názvy, ke kterým patří celník, čelík, svalík prostřední, svalník, zlatá metla nebo zlatý prut.

Zlatobýl se využívá také v kosmetickém průmyslu. Najdeme ho jako přísadu například v různých vlasových šamponech. Doma ho můžete využít k oplachování mastné pleti, na které umí zatáhnout rozšířené póry.

Pokud se bojíte zlatobýl pro jeho obtížné rozpoznání sbírat v přírodě, můžete si ho snadno vypěstovat na své zahradě. Je to velice nenáročná rostlina, která vydrží i nepříznivé podmínky.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down