Bylinky na astma

rejza
20. 10. 2022

Trápí vás pocit nedostatku vzduchu a časté zadýchávání? Bylinky na astma vám mohou poskytnout úlevu. V případě, že pozorujete některé z příznaků jako je například sevřené hrdlo nebo pískot při dýchání, neodkládejte návštěvu lékaře. Neléčené astma může způsobit dokonce i trvalé následky. Jak taková léčba vypadá a co dělat s astmatem u dětí se dozvíte dále v textu. Stejně jako se také dočtete, které bylinky jsou pro léčbu astmatu ideální.

Co je to astma a jak se projevuje

Astma je chronické onemocnění dýchacích cest a může se objevit v jakémkoli věku. Během astmatického záchvatu dojde ke zúžení průdušek, které může být způsobeno různými faktory. Nejčastěji se jedná o alergie nebo infekci dýchacích cest.

K nejčastějším příznakům patří ztížené dýchání, pískot při nádechu či výdechu, pocit sevřeného hrdla, pocit nedostatku vzduchu a dušnost. U lékaře lze astma potvrdit vyšetřením zvaným spirometrie, které změří kapacity vašeho nádechu a výdechu.

Astma u dětí

Astma lze zařadit k těm nejčastějším chronickým onemocněním u dětí. Projevit se může kdykoli, nejčastěji k tomu však dochází kolem 5. roku života. Záchvaty se nejvíce objevují v noci, během smíchu nebo při zvýšené fyzické námaze, když si děti hrají.

Pokud u dítěte zpozorujete kromě kašle také některý z příznaků jako pískavé zvuky při dýchání, ztuhlé krční a hrudní svaly, nadměrná vyčerpanost, zrychlené dýchání, neváhejte navštívit lékaře. Čím dříve se léčba nastaví, tím dříve se vašemu dítěti uleví.

Jak vypadá léčba astma

Léčbu astmatu lze rozdělit na dva typy. Podle toho se také dělí užívané léky na preventivní a úlevové. Preventivní léčba spočívá v předepsání léků, které pacient užívá dlouhodobě každý den. Cílem je zde získání kontroly nad astmatem a minimalizace možných záchvatů.

V případě nadměrné zátěže nebo náročné situace se může astma projevit i přes užívání preventivních léků. Pro tento případ existují úlevové přípravky, které ihned plíce roztáhnou a zaženou astmatické příznaky. Astmatik by měl mít tyto léky neustále u sebe, aby je mohl v případě potřeby ihned použít.

Jak se projeví neléčené astma

Příznaky astmatu byste rozhodně neměli podcenit. Když je onemocnění v lehké nebo i střední fázi, lze ho úspěšně léčit. Přitom jeho přecházení může nechat nezvratné následky na dýchacím ústrojí. Kromě toho se u neléčeného astmatika zpravidla zhoršuje i kvalita života, jelikož mu nedostatečné dýchání brání v různých aktivitách.

Podle odhadu lékařů se s astmatem v České republice neléčí až 300 tisíc lidí. Ignorování příznaků přitom může nezvratně poškodit plíce a průdušky. V případě, že máte podezření na astma, neváhejte navštívit lékaře a ten s vámi probere případnou léčbu, kterou můžete podpořit i užíváním některých bylinek.

Bylinky na astma

Plicník lékařský je univerzální bylinou pro potíže dýchacích cest. Pomůže i při astmatu či bronchitidě. Lze ho užívat jako čaj nebo formou inhalace.

Lipový květ vám přinese výborné protizánětlivé účinky a také posílí vaši imunitu. Hodí se tedy nejen při léčbě astmatu, poskytuje úlevu i při nachlazení nebo chřipce.

Z devětsilu lékařského lze k léčivým účinkům využít hned několik jeho částí. Proti astmatu nejlépe účinkuje oddenek. Ten stejně jako kořen také snižuje horečku. Obklady z listů lze rovněž použít při poraněních kloubů nebo odřeninách.

Zlatobýl roste skoro všude, a proto byste ho možná mylně považovali za plevel. Tato bylina však přináší řadu zdravotních benefitů. Urychluje hojení ran a ulevuje od projevů alergií, čímž napomáhá i k léčbě astmatu.

Kopřiva dvoudomá obsahuje přírodní antihistaminika, což jsou látky bránící organismus před alergiemi. Proto kopřiva ulevuje i od astmatu, který bývá často úzce spojen právě s alergií.

Rýmovník působí proti chřipce, nachlazení i ucpanému nosu. Prospěšný je pro celý systém dýchacích cest, které dokáže účinně uvolnit. Hodí se tak i k léčbě astmatu. Nejčastěji se užívá formou čaje nebo sirupu. Najdete ale i rýmovníkový nosní sprej.

Čaj na astma

10 g plicníku lékařského

10 g kopřivy dvoudomé

10 g omanu pravého

10 g anýzu vonného

10 g jablečníku obecného

10 g květu lípy

200 ml vroucí vody

Zkombinujte všechny bylinky a pro přípravu jedné dávky použijte jednu čajovou lžičku vzniklé směsi. Přelijte vroucí vodou a nechte patnáct minut vyluhovat. Poté sceďte a pijte až tři šálky denně.

Zdroje: https://www.webmd.com/asthma/guide/asthma-prevention, https://www.healthline.com/health/severe-asthma/herbs-for-severe-asthma

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down