Rýmovník

rejza
12. 1. 2023

Obecný název

Rýmovník, molice, moud

Latinský název

Plectranthus argentatus

Popis

Rýmovník je vytrvalá léčivá bylina, která je známá také pod názvy mexický eukalyptus nebo kubánské oregano. Poznávacím znakem této rostliny jsou lehce zašpičatělé chlupaté listy oválného tvaru. Jejich okraj je zubatý až pilovitý a mají světle zelenou barvu. Četné chloupky umístěné na povrchu listu dodávají bylině stříbřitý vzhled. Květy byliny jsou světle modré až lehce fialové.

Výskyt

Rýmovník ve své domovině v Austrálii roste jako keř, nicméně v našem podnebí ho spíše najdete jako pokojovou rostlinu. Bylina špatně snáší mrazy, a tak by během zimy mohla na zahradě uhynout. Vhodné není ani přímé sluneční záření, a tak květinu umístěte do polostínu.

Užívaná část

Listy

Doba sběru

Sběr rýmovníku je velice jednoduchý. Pro léčivé účely se využívají listy, které lze odtrhnout prakticky kdykoli a ihned použít.

Úprava a sušení

Listy rýmovníku prakticky nelze sušit, jelikož zůstávají dlouho čerstvé a svěží. Lze je trhat po celý rok, a tak se vyplatí mít jeden květináč rýmovníku doma. Při obtížích je pak ihned po ruce.

Účinné látky a působení

Rýmovník obsahuje vonné silice, díky čemuž připomíná eukalyptus, mátu či meduňku. Dále v rostlině najdete karvakol, thymol, omega-6 mastné kyseliny a vitamíny A a C.

Rýmovník pomáhá především léčit a předcházet rýmě. Lze ho doporučit jako podpůrnou léčbu na všemožná onemocnění dýchacích cest. Skvěle pomáhá například také astmatikům. Stačí pouze zlomit jeden lísteček a pravidelně přičichávat či rovnou žvýkat. Pozitivní účinky na dýchací cesty má i pouhá přítomnost byliny v místnosti, kde zaznamenáte i její příjemné aroma.

Lze však připravit i nálev, který pomáhá vnitřně na bolesti hlavy a trávicí potíže. Dále bylinka ulevuje od projevů úzkosti a nadměrného stresu. Rýmovník dokáže snižovat vysoký krevní tlak a také podporuje správnou činnost jater, které rovněž čistí a regeneruje.

K praktickým účinkům rýmovníku patří jeho schopnost odhánět nežádoucí hmyz jako jsou mouchy, moli a komáři. Pokud vás ale komár či jiný hmyz přeci jen bodne, se štípnutím opět pomůže rýmovník. Bylinka zklidňuje podrážděnou pokožku a hojí kožní poranění.

Užití

Listy rýmovníku se užívají čerstvé ihned po utrhnutí k inhalaci či žvýkání. Dále lze připravit také čaj, kdy zalijete čerstvé listy horkou vodou a necháte 10 minut louhovat.

Rizika

Rýmovník je bezpečná bylina. Jeho vnitřní užití konzultujte s lékařem v případě, že užíváte léky na ředění krve, jelikož by ji látky obsažené v rostlině mohly ovlivnit.

Možnosti záměny

Záměna rýmovníku za jinou bylinu je pro jeho typické aroma a vzhled listů silně nepravděpodobná.

Zajímavosti

Listy rýmovníku lze využít i v kuchyni. Doporučuje se bylinku používat podobně jako šalvěj lékařskou. Lze s ní dochutit saláty, polévky nebo například hovězí maso. Přidat lze rýmovník také do domácí paštiky nebo snídaňového smoothie.

Rýmovník údajně odpuzuje nejen hmyz, ale také kočky. Těmto domácím mazlíčkům tak může přítomnost rostliny v bytě vadit.

Rostlinný rod rýmovníku Plectranthus se rozrostl do téměř 350 druhů. Nejčastěji se pěstuje australský druh Plectranthus argentatus, další druhy bychom však našli například na Madagaskaru nebo v jižní Asii.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down