Šalvěj lékařská

rejza
25. 11. 2022

Latinský název

Salvia officinalis

Obecný název

Šalvěj lékařská

Popis

Šalvěj lékařská je polokeř dorůstající výšky až 1 m. Lodyhy jsou vespod dřevnaté, horní jsou naopak bylinné. Typická je pro rostlinu nafialovělá barva lodyhy. Listy jsou středně velké, řapíkaté a vroubkované. Dorůstají do velikosti až 10 cm a zbarvují se ze zelené do stříbrošedého odstínu. Z dvoupyských květů se skládají chudé lichopřesleny. Šalvěj poznáte podle fialové koruny, která je dole zarostlá chloupky chránícími její medové žlázy před hmyzem. Pro celou rostlinu kvetoucí v červnu a červenci je velmi typická příjemná vůně.

Výskyt

Šalvěj lékařská pochází ze Středozemí. Dnes je však pěstována v řadě zemí včetně České republiky. Zplaňuje pouze ojediněle.

Užívaná část

List

Doba sběru

Listy šalvěje sbírejte krátce před rozkvetením, tedy v květnu nebo červnu. Ideálně sběr provádějte za suchého počasí kolem poledne. Trhejte celou nať, ze které po usušení listy sdrhnete dolů.

Úprava a sušení

Bylinu sušte rychle a ve stínu. V případě využití umělého tepla, nepřekračujte 40 °C. Pro sušenou rostlinu je typický silný kořenitý zápach a hořká chuť.

Účinné látky a působení

V rostlině najdeme silici, třísloviny a oxyterpenové kyseliny. Právě silice obsahuje jedovatou látku thujon, kvůli které není šalvěj vhodná k užívání ve vysokých dávkách.

Šalvěj ve formě čaje dokáže posílit celý organismus, bojuje proti únavě a dokonce zabraňovat vzniku mrtvice. Využívá se také často ke zmírnění projevů obrny.

Trápí-li vás časté noční pocení, můžete využít šalvěj nebo levanduli. Tyto dvě rostliny jsou jedinými bylinkami účinkujícími na zmíněné potíže.

Šalvěj lze také užívat ve formě kloktadla v případě zánětů dásní a zubů, angíny nebo zánětu hrtanu.

Bylinka poskytuje celkově detoxikační účinky, kdy je schopna čistit krev a vypuzovat hlen z lidského těla.

Sedací koupel pomáhá v případě gynekologických obtíží. Drcený list šalvěje lze také přiložit na ránu po bodnutí hmyzem.

Má hodně vitamínů B a C, které posilňují růst vlasů.

Pomáhá nepravidelné a bolestivé menstruaci.

Dokáže stahovat pory a pomáhá akné.

Při nachlazení na krk a rýmu.

Užití

Nejčastěji se šalvěj užívá ve formě čaje. Ten připravíte z jedné čajové lžičky bylinky na 250 ml vroucí vody. Rostlinu spařte a nechte krátce vyluhovat. Poté sceďte. Užívat lze jeden až dva šálky denně.

Abyste připravili sedací koupel, nechte pět hrstí listů naložené přes noc ve studené vodě. Druhý den směs zahřejte a přilijte do vany.

Rizika

Šalvěj lékařská není vhodná pro těhotné a kojící ženy. U těch by dokonce mohla kojení zcela zastavit.

Rovněž byste měli pečlivě dodržovat doporučené dávkování, jelikož bylina obsahuje jedovatý thujon. Ten může při vyšším užívání způsobit nepříjemnou reakci. Šalvěj jedu zbavíte krátkým povařením, stačí jen dvě minuty.

Možnosti záměny

Šalvěj lékařskou můžete zaměnit za příbuznou šalvěj muškátovou. Této záměny se však nemusíte obávat, léčivé účinky obou rostlin jsou velice podobné.

Další podobnou rostlinou je také šalvěj luční, která se využívá spíše k masážím nebo jako kloktadlo při zánětech v dutině ústní.

Zajímavosti

Šalvěj lékařská je silně medonosnou bylinou. Med vzniklý z jejích květů je velmi chutný a také cenný.

Velmi podobné léčivé účinky jako má šalvěj lékařská poskytuje i šalvěj muškátová. Na tu narazíte i u nás a zajisté vás překvapí její příjemná vůně připomínající levanduli. I proto se využívá především k výrobě parfémů a další kosmetiky.

Šalvěj najdete i pod různými jinými názvy jako například babské ucho, babí hřích, kodice, salvatrix, šalvina nebo vlčí chvost.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down