Bylinky na akné

rejza
11. 10. 2022

Nepříjemné a bolestivé záněty mazových žláz neboli akné. Vyzkoušejte některé bylinky na akné a zbavte se tohoto problému jednou provždy. Problematická pleť se objevuje nejčastěji v dospívání, potrápit však může i mnohem později. Nejen bolestivost, ale i nevzhlednost pleti a s ní spojené nízké sebevědomí trápí řadu žen i mužů. Pomoci si přitom můžete i přírodní cestou. Vyzkoušejte některou z bylinek, o kterých se dočtete dále, a řekněte akné navždy sbohem.

Co je akné a jaké jsou jeho projevy?

Akné je v podstatě zánětlivé onemocnění kůže. Nejvíce postihuje dívky a chlapce během dospívání. Na vině jsou zde hormonální změny, které v tomto období v těle probíhají. Akné se však může objevit i u novorozenců a batolat.

Kromě změn hormonů je při vzniku akné na vině i zanešená pleť. Komedon neboli vlasový folikul se na pleti ucpe, a vznikne tak ideální prostředí pro vytvoření zánětu. Maz vznikající v mazových žlázách pak nemůže samovolně odejít a vznikají černé tečky, bílé tečky nebo pupínky.

Kde se akné objevuje?

Akné se zdaleka nemusí vyskytovat pouze na obličeji, kde si ho všichni hned představí. Pupínky a puchýřky najdeme také na zádech, hrudníku nebo šiji. Nejčastěji se objevují hrbolky s hnisavým vrcholkem.

V závažnějších případech pak najdeme shluky bolestivých dutinek. V tomto případě hovoříme o cystickém akné. U všech projevů akné hrozí zanechání trvalých stop na kůži v podobě jizev nebo dolíčků. Tomu zabráníte správnou léčbou a vhodnou péčí o postižená místa.

Co pomáhá při léčbě akné?

Nejvíce je vznik akné ovlivněn genetikou, a proto mu nelze stoprocentně zabránit. Vhodnou péčí ale můžete výrazně ovlivnit jeho rozsah a také následné poškození pleti ve formě jizviček. Velice důležité je pleť správně čistit a nezahlcovat ji chemickými přípravky. Nezapomeňte pleť také správně hydratovat, například krémem z měsíčku lékařského.

Fungování celého organismu je propojené a dvojnásob to pak platí u kožních problémů. Ty jsou často projevem jiného problému, ukrytého hluboko pod povrchem.  Chcete-li se zbavit akné, začněte tedy nejdříve s očistou střev a ledvin, se kterými tento problém přímo souvisí. Pomohou vám například bylinky podporující tyto orgány.

Bylinky na akné

Měsíček lékařský je skvělou bylinou pro nejrůznější kožní problémy. Pomáhá nejen při akné, ale také například s ekzémem. Nabízí protizánětlivé a šetrné účinky, které jsou pro podrážděnou pleť ideální.

Heřmánek pravý pomůže při řadě zdravotních problémů. V případě akné uvítáte jeho schopnost absorbovat nadbytečný kožní maz. Pomůže tím vyčistit pleť, a navíc zklidňuje a působí protizánětlivě.

Řebříček obecný možná ve spojení s pletí neznáte. Tato bylina však dokáže omezit tvorbu kožního mazu a stahovat póry. Navíc nabízí i dezinfekční a hojivé účinky.

Šalvěj lékařská působí podobně jako řebříček. Dokáže stahovat póry, a navíc na kůži působí protizánětlivě a antibakteriálně.

Třezalka tečkovaná dokáže zklidnit podrážděnou pleť a podpoří i hojení akné. Rovněž působí i jako přírodní antidepresivum.

Podběl lékařský nabízí podobně jako předešlé byliny antibakteriální a dezinfekční účinky, které pomohou i v případě akné a problematické pleti.

Bylinný obklad na akné

30 g květu heřmánku pravého

20 g natě mateřídoušky úzkolisté

Použijte dvě lžíce směsi na 500 ml vařící vody a nechte deset minut louhovat. Čaj pak lze využít jak k omývání pleti, tak k přikládání obkladu. Případně lze použít i jako koupel, kdy je potřeba dávku přiměřeně zvýšit.

Zdroje: https://www.nhs.uk/conditions/acne/, https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/herbs-for-acne

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down