Měsíček lékařský

rejza
22. 12. 2022

Obecný název

Měsíček lékařský

Latinský název

Calendula officinalis

Popis

Měsíček lékařský je jednoletá, ojediněle dvouletá bylina dorůstající výšky až 50 cm s vřetenovitým kořenem a hustě větvenou lodyhou. Ve spodní oblasti rostliny jsou listy kopisťovité, naopak v horní části jsou listy eliptické nebo kopinaté a chlupaté. Oranžovožluté květy s dvouřadým zákrovem se objevují na konci větví. Rostlina kvete od června do podzimu. Okrajové květy jsou jazykovité, terčové pak trubkovité. Měsíček lékařský plodí čárkovité nažky, které jsou na hřbetní straně ostnité.

Výskyt

Měsíček lékařský se vyskytuje v Evropě a oblasti Orientu. U nás se velmi často pěstuje a zplaňuje pouze výjimečně.

Užívaná část

Květ

Doba sběru

Obvodové květy měsíčku lékařského sbírejte za suchého počasí od června do podzimu.

Úprava a sušení

Nasbírané květy sušte rychle ve stínu. V případě užití umělého tepla nepřekračujte 40 °C. Bylinu uchovávejte na suchém stinném místě, jelikož je náchylná na vzdušnou vlhkost. Pro měsíček lékařský je typické slabé aroma a nahořklá trpká chuť.

Účinné látky a působení

V měsíčku lékařském najdete především silici, saponin, karotenoidy, kyselinu salicylovou a hořčin kalenden.

Měsíček lékařský se hojně využívá k léčbě různých gynekologických potíží a močových cest. Pomáhá v případě nepravidelné a bolestivé menstruace, dále tiší příznaky klimakteria, podporuje léčbu zánětů.

Bylinka rovněž léčí onemocnění jater a žlučníku. Najdeme ji například i v bylinných směsí na podporu funkce jater. Měsíček poskytuje celkové protizánětlivé účinky, například pro případy zánětu jícnu, střev, žaludku nebo dvanáctníku. Zmírňuje také žaludeční vředy.

Měsíček je prospěšný i v případě různých kožních onemocnění a poranění i na akné. Podporuje hojení ran a zaceluje jizvy. Pomáhá také s křečovými žílami, bércovými vředy a rovněž zmírňuje popáleniny a omrzliny.

Výplachy z měsíčku lze využít k léčbě očních zánětů, dále také jako kloktadlo proti bolesti v krku. Jako podpůrnou léčbu lze bylinku užívat v případě rakoviny prsu.

Zvyšuje produkci koleganu, který zase pomáhá na růst vlasů.

Užití

Měsíček zahradní se nejčastěji užívá ve formě nálevu, který připravíte z jedné čajové lžičky bylinky a 250 ml vroucí vody. Doporučená denní dávka jsou tři šálky během dne. Další možností užití je tinktura.

Na kožní problémy lze použít měsíčkovou mast připravenou ze sádla a sušených květů.

Rizika

Měsíček zahradní je bezpečná bylina vhodná i pro těhotné a kojící ženy stejně jako i pro děti.

Možnosti záměny

Nejpravděpodobnější záměna měsíčku lékařského je za planý měsíček rolní. Ten však neposkytuje žádné léčivé účinky. Poznáte ho podle žlutých květů. Záměna je možná i s dalšími astrovitými rostlinami, věnujte proto rozeznání měsíčku lékařského zvýšenou pozornost.

Zajímavosti

Výtažky z měsíčku lékařského mají pozitivní vliv na lidskou pokožku. Proto je tato bylinka také často využívanou přísadou v kosmetickém průmyslu. Nejčastěji se objevuje v krémech na suchou kůži nebo v přípravcích pro děti.

Měsíček lze využít rovněž při vaření. Květy bylinky mohou posloužit jako náhražka šafránu. Zároveň se měsíček používá k barvení různých surovin a pokrmů.

Měsíček lékařský najdete i pod řadou dalších označení, ke kterým patří například nehtek, bradavičné koření, kalendule, krušínek, pazourky, pampalík, sluníčko, měsíček zahradní nebo deštná bylina.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down