Bylinky na popáleniny

rejza
3. 10. 2022

Popáleniny jsou poškození tkáně, které vzniká důsledkem tepla, nadměrného vystavení slunci nebo jinému záření nebo chemickému, nebo elektrickému kontaktu. Popáleniny mohou být drobné zdravotní problémy nebo život ohrožující mimořádné události. Léčba popálenin závisí na místě a závažnosti poškození. Spáleniny od slunce a malé opařeniny lze obvykle léčit doma. Hluboké nebo rozsáhlé popáleniny vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Někteří lidé potřebují léčbu ve specializovaných popáleninových centrech a měsíční následnou péči.

Bylinky na popáleniny

Které bylinky nám pomohou v boji s popáleninami?

Aloe vera – obsahuje vitamíny, minerály, aminokyseliny a spousta dalšího, tuto rostlinku má většina domácnosti v dnešní době doma, lze jí také zakoupit, z jejich listů se používá gel, kterým se popáleniny mažou

Měsíček lékařský – obsahuje silice, hořčiny, vitamín C a další látky, lze také zakoupit čaj nebo si pěstovat doma na zahradě, výborná je také mast

Třezalka – třísloviny, silice a další významné látky, můžeme si jí nasbírat ve volné přírodě nebo si zakoupit opět v podobě čaje

Popáleniny dle stupně

Popáleniny 1. stupně. Toto drobné popálení postihuje pouze vnější vrstvu kůže (epidermis). Může způsobit zarudnutí a bolest.

Popáleniny 2. stupně. Tento typ popálenin postihuje jak epidermis, tak i druhou vrstvu kůže (dermis). Může způsobit otoky a červenou, bílou nebo skvrnitou kůži. Mohou se vyvinout puchýře a bolest může být závažná. Hluboké popáleniny druhého stupně mohou způsobit zjizvení.

Popáleniny 3. stupně. Toto spálení zasahuje až do tukové vrstvy pod kůží. Popálené oblasti mohou být černé, hnědé nebo bílé. Kůže může vypadat kožovitě. Popáleniny třetího stupně mohou zničit nervy a způsobit necitlivost.

Popáleniny od slunce

Pokud se nechráníme dostatečně před sluncem, můžeme se také velmi rychle a snadno spálit. Pokud máte navíc zimnici, bolest hlavy nebo vás dané místo velice bolí, poté jste se pravděpodobně spálili. K tomu je zapotřebí se dostatečně mazat, pakliže se chcete vystavovat na slunci za účelem opálení nebo denně na žhavém slunci pracujete.

Důležitá je i pokrývka hlavy, kterou je kšiltovka nebo klasický klobouk či šátek. Je dobré tomuto problému včas a rychle zamezit, protože to poté nemusí mít dobré následky. Ani muži, kteří mají velice nakrátko ostříhané vlasy nebo nemají žádné by se tak měli před sluncem chránit samozřejmě také, protože poté je to velmi nepříjemná záležitos

Co na popáleniny

První pomoc při drobných popáleninách. Nejprve uklidněte osobu, která je popálená. Pokud oděv není přilepený k popálenině, odstraňte ho. Pokud je popálenina způsobena chemikáliemi, svlékněte si veškeré oblečení, na kterém je chemikálie.

Čím si mazat popáleniny

V lékárnách si můžete zakoupit sprej na popáleniny nebo si je mazat doma. K tomu vám mohou pomoci bylinky. Pakliže navíc máte doma měsíčkovou mast, a popáleniny jsou například od slunce a v lehčí formě, tak právě touto mastí bolavé místo můžete zajisté mazat.

Jak ošetřit popáleniny

V prvním kroku ochlaďte popáleninu. Používejte studenou vodu, ne led. Extrémní chlad z ledu může tkáň ještě více poranit. Pokud je to možné, zvláště pokud je popálenina způsobena chemikáliemi, držte spálenou kůži pod studenou tekoucí vodou po dobu 10 až 15 minut, dokud to nebude tolik bolet. Použijte umyvadlo, sprchu nebo zahradní hadici. Pokud to není možné, přiložte na popáleninu chladný, čistý vlhký hadřík nebo popáleninu na 5 minut namočte do studené vodní lázně.

V případě, že si nevíte rady, poté vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc nebo zavolejte záchranku. Určitě vám také velmi mile a rádi poradí a pomůžou s vaším problémem. Podceňovat se nic rozhodně nemá, a pokud se tedy popálenina nelepší, okamžitě zajděte ke svému lékaři a tento problém řešte.

 

Zdroje: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/burns/symptoms-causes/syc-20370539

https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000662.htm

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down