Aloe Vera

rejza
1. 2. 2023

Popis

Aloe vera je dužnatá rostlina dosahující výšky až 1 m. Tento sukulent má velmi krátkou lodyhu, ze které vyrůstají přisedlé, kopinaté, 50 cm dlouhé listy. Ve světle zelených listech s pravidelně zubatým okrajem se nachází gel, který je uzavřený v silné kutikule zadržující vodu. Květy aloe se barví do žlutočerveného odstínu a tvoří hroznovitá květenství. Bylina plodí třívrstvé tobolky.

Výskyt

Oblast prvního výskytu aloe vera není zcela známý, ale odborníci se domnívají, že bylina pochází z povodí Nilu. Dnes rostlinu najdeme prakticky na všech světadílech. V Evropě se aloe vera hojně pěstuje v oblasti Středomoří. U nás na ni v přírodě nenarazíme, lze ji však velice snadno pěstovat jako pokojovou rostlinu.

Užívaná část

List

Doba sběru

Z listů aloe vera využíváme jejich obsah, totiž gel a šťávu. Nikdy nekonzumujte přímo obal jednotlivých listů. Listy lze sbírat po celý rok, pro léčebné účely je vhodné využít čerstvě uříznuté listy.

Úprava a sušení

Aloe vera lze sušit v tenkých plátcích. Pro léčebné účely je však vhodné využít čerstvou rostlinu.

Účinné látky a působení

Aloe vera obsahuje nespočet zdraví prospěšných látek. Po rozříznutí listu objevíme léčivý gel obsahující aloin. Dále v listu najdeme i šťávu, která zklidňuje a hydratuje. Aloe vera obsahuje vitamíny, minerály, enzymy, cukry, aminokyseliny, silici a tříslovinu.

Již zmíněný gel z aloe vera má příjemné chladící účinky, působí však i protizánětlivě a bojuje proti bakteriím, virům a plísním. Velmi účinně napomáhá gel při hojení různých drobných ran a kožních poranění včetně popálenin a štípnutí od hmyzu.

Šťáva z aloe vera podporuje správné fungování trávicí soustavy a posiluje imunitní systém. Bylinka účinkuje proti pálení žáhy, zácpě i průjmu. Při konzumaci šťávy z aloe vera dochází k detoxikaci celé trávicí soustavy a tekutina snižuje kyselost žaludečního prostředí.

Gel z aloe vera se používá k léčbě různých kožních onemocnění jako je akné, ekzém nebo lupénka. Pomáhá léčit poranění ústní dutiny, například po vytržení zubu.

Užití

V případě kožních poranění lze uříznout kousek čerstvého listu a přímo přiložit na postižené místo. Aloe vera ihned uleví od bolesti u popálenin a bodnutí od hmyzu.

Pro detoxikaci organismu a posílení trávení je vhodná konzumace šťávy z aloe vera. Denně doporučujeme začít na 50 ml, poté lze dávku navýšit až na 75 ml.

Rizika

Nikdy nepřekračujte doporučené dávkování aloe vera. Obsahové látky rostliny by mohly v nadměrném množství působit toxicky.

Možnosti záměny

Narazit lze na řadu zástupců rodu aloe, například aloe variegata. Pro léčivé účely je však nejvhodnější pravá aloe vera. Je proto potřeba hlídat původ využívané aloe.

Zajímavosti

Aloe vera je k léčebným účelům využívána již tisíce let. Ve starověkém Egyptě se bylině dokonce přezdívalo „rostlina nesmrtelnosti“. Na oblibě aloe vera stoupala i ve starověkém Řecku a Římě, kde byla považována za posvátnou.

Aloe vera patří k silně oblíbeným bylinkám. Najdeme ji v řadě kosmetických produktů. Objevuje se však i mezi zdravou výživou, kde lze najít například sušené plátky určené pro přímou konzumaci.

V dnešní době probíhají výzkumy ověřující schopnost aloe vera léčit rakovinu a cukrovku. Tyto léčebné účinky však zatím zdaleka nebyly potvrzeny.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down