Bylinky na zácpu

rejza
20. 10. 2022

Trápí vás problémy s vyměšováním? Bylinky na zácpu vám zaručeně uleví. V následujícím textu se například dozvíte, která rostlina funguje jako přírodní projímadlo. Také se podíváme na to, co dělat v případě, že se objeví zácpa v těhotenství nebo u miminek. Bylinek na zácpu pomáhá celá řada, stačí jen vědět, které to jsou a jak je správně použít.

Nejčastější příčiny zácpy

O zácpě lze obecně hovořit v případě, kdy nedošlo k žádnému vyloučení stolice za období tří dnů. Každý člověk má vyměšovací návyky jiné a záleží tak především na tom, jaký je rozdíl od vašeho běžného fungování.

Potíže se zácpou mohou pramenit z velice jednoduchých příčin jako je nedostatečný pitný režim nebo nízký příjem vlákniny. Velmi častým důvodem je také nedostatek pohybu a nadměrný stres. Právě psychické obtíže se nejčastěji projevují na žaludečních a střevních obtížích.

V případě, že od zácpy nepomohou režimová opatření, je načase navštívit lékaře. Může se jednat také o chronickou zácpu či jiný vážnější problém s trávicím traktem.

Jak poznat zácpu od vážnějších potíží

Zácpu dělíme z pohledu jejích příčin na akutní a chronickou. Akutní funkční zácpa vzniká z důvodu nenadálého stresu jako je cestování nebo změna prostředí. Lze sem zařadit i střevní potíže spojené s konzumací nezvyklých potravin například na dovolené. Akutní střevní obstrukci lze poznat podle zastavení odchodu plynů, bolestí břicha a pocitu nafouknutí.

Chronická zácpa může být prostá či návyková. Sem řadíme příčiny jako je nedostatek vlákniny a tekutin, stejně jako časté zadržování stolice. Vyskytnout se může také spastická zácpa, která často doprovází syndrom dráždivého tračníku. Pro tento typ obtíží jsou typické křečovité bolesti před a po vyprazdňování. Častý je také pocit nedostatečného vyprázdnění.

Přírodní projímadlo

Za rostlinné projímadlo lze označit senu. Tato bobovitá rostlina má lusky, ze kterých se vyrábí čajové směsi k léčbě zácpy. Přípravky je pro jejich intenzitu vhodné užívat jen krátkodobě, tedy jeden až dva týdny. Lze ale využít i listy, které jsou mimo jiné vhodné pro úlevu od hemoroidů.

Chcete-li senu používat dlouhodobě, lze si připravit čajovou směs právě z jejích listů. Stačí je smíchat se semeny anýzu, kořenem lékořice, krušiny a zeměžluče.

Zácpa v těhotenství

Potíže s vyměšováním v období těhotenství nejsou výjimkou. Během gravidity totiž dochází působením hormonů ke zpomalení pohybu střev, a tím může dojít k zácpě. Zároveň vytváří zvětšující se děloha tlak na střeva, která tak nemohou ideálně pracovat.

Ideálním a šetrným řešením je zvýšený příjem tekutin a vlákniny. V těhotenství se doporučuje konzumace lněného semínka, které obsahuje nejen dostatek vlákniny, ale také slizy, které změkčují stolici. Velký vliv má také množství stresu, je tedy na místě snažit se jeho míru co nejvíce omezit.

Zácpa u miminka

Zácpa se poměrně často objevuje u kojenců v době, kdy začínají jíst první příkrmy. Způsobuje to nejen složení těchto příkrmů, ale také nižší příjem tekutin, konkrétně mléka. Od obtíží pomůže zvýšený příjem vlákniny například formou švestek, meruněk, hrušek nebo jablek. Zároveň omezte přísun potravin, které zácpu vyvolávají. K těm se řadí například rýže nebo mrkev.

U miminek trpících zácpou dbejte také na dostatečný pohyb, vhodné je cvičit přitahování nožiček k tělu. Dbejte také na dostatečný pitný režim. Lze podávat například různé ovocné a zeleninové šťávy.

Okamžitá pomoc při zácpě

Pokud vás trápí zácpa, mohou vám kromě bylinek pomoci i různé potraviny. Při potížích s vyměšováním skvěle pomáhá banán, který v případě průjmu stolici zpevňuje, při zácpě ji naopak uvolňuje.

Důležitý je také dostatečný přísun vlákniny. Tu doplníte například konzumací lněného semínka, které navíc obsahuje i slizy, které změkčují stolici. Pro pohyb střev je přínosná také dostatečná konzumace tekutin. Doporučuje se i vypití sklenice vlažné vody každé ráno po probuzení.

Bylinky na zácpu

Pampelišku neboli smetanku lékařskou známe všichni. Jen málokdo ale ví, že je skvělá na léčbu zácpy. Využijete především její kořen. Smetanka mimo jiné posiluje imunitní systém a také trávení.

Z kukuřice seté lze k léčbě zácpy využít čnělky (dlouhá vlákna vyčnívající z klasu), které se sbírají v období květu. Čnělky skvěle podporují peristaltiku střev a pomohou je rozhýbat i během zácpy.

Bez černý pomůže ulevit od nespočtu problémů našeho organismu. V případě zácpy si před spaním připravte odvar z jeho květů. Stačí vzít jednu lžíci sušené bylinky a zalít 250 ml vroucí vody. Nechte deset minut louhovat, a následně sceďte.

Jitrocel indický nebo psyllium účinkuje skvěle jako zdroj vlákniny. Najdete ho nejčastěji v oddělení zdravé výživy ve formě rozemletých semen. Psyllium zbavuje tělo toxických látek a podporuje správné fungování střev.

Máta peprná pomáhá s řadou problémů v oblasti trávicího traktu. Podporuje peristaltiku střev a má lehce projímavé účinky, čímž je skvělá právě pro úlevu od zácpy. Střevní potíže mohou často vznikat také z přílišného stresu, i od něj vám uleví mátový čaj.

Bylinný čaj proti zácpě

20 g semene anýzu vonného

40 g krušinové kůry

10 g plodu rakytníku řešetlákového

10 g kořenu lékořice lysé

20 g listů seny

Zalijte dvě čajové lžičky vzniklé směsi 250 ml vroucí vody. Nechte deset minut vyluhovat, poté sceďte. Tento projímavý čaj pijte jednou až dvakrát denně, především na večer.

Zdroje: https://www.medicalnewstoday.com/articles/318694, https://www.healthline.com/health/digestive-health/herbal-remedies-for-constipation

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down