Lékořice lysá

rejza
20. 12. 2022

Obecný název

Lékořice lysá

Latinský název

Glycyrrhiza glabra

Popis

Lékořice lysá je vytrvalá bylina dorůstající výšky až 180 cm. Její oddenek je dřevnatý a vřetenovitý s válcovitými výběžky. Přímá lodyha je větvitá se střídavými, lichozpeřenými listy dlouhými až 20 cm. Jejich tvar je eliptický a rub je lepkavý. Lékořice kvete modrofialovými květy, které tvoří stopkaté úžlabní klasy. Bylina plodí kožovité červenohnědé lysé lusky.

Výskyt

Lékořice lysá pochází z oblasti blízkého Orientu. Dnes se hojně pěstuje, a to i u nás. Zplaňuje pouze výjimečně.

Užívaná část

Oddenek a kořen

Doba sběru

Oddenek a kořen lékořice sbírejte v období od září do října. Vhodnou dobu odhalí odpadávající listy.

Úprava a sušení

Oddenek a kořen nejdříve omyjte a také oloupejte. Lékořici sušte rychle ve stínu, v případě využití umělého tepla nepřekračujte 40 °C. Bylina má sladkou chuť a jemné aroma.

Účinné látky a působení

V lékořici lysé najdete až 15 % glycyrrhizinu, dále také silice, třísloviny a fytoncidní látky. Bylinka je schopna léčit řadu zdravotních obtíží. K těm nejčastějším patří různorodá plicní onemocnění. Lékořice ulevuje od dráždivého kašle, podporuje odhlenění a také snižuje horečku.

Lékořice lysá pomáhá rovněž v případě různých trávicích onemocnění. Působí účinně proti zácpě a nadýmání. Ulevuje od křečí a léčí také zánět žaludku a žaludeční či dvanácterníkové vředy.

Bylinka podporuje správnou látkovou výměnu a dokáže rozpouštět drobné močové kameny. Pro ženy je lékořice vhodná v období přechodu a také při léčbě endometriózy. Bylina podporuje tvorbu některých hormonů.

Lékořice snižuje hladinu cholesterolu a podporuje činnost nadledvinové kůry. Užívá se i v případě různorodých alergií.

Užití

Z kořenu se nejčastěji připravuje nálev či odvar. Sušený kořen stačí pouze namlít nebo rozdrtit. Pro přípravu jedné dávky použijte plnou čajovou lžičku zalitou 250 ml vroucí vody.

Často se využívá také tinktura. Z čerstvého kořene je možné vylisovat šťávu.

Rizika

Užívání lékořice lysé se nedoporučuje pro osoby s vysokým krevním tlakem. Z důvodu zvyšování krevního tlaku není bylina vhodná ani pro těhotné ženy. Dlouhodobé užívání bylinky může způsobovat zadržování vody v těle.

Nepřekračujte doporučené dávkování, abyste se vyhnuli nepříjemným projevům jako bolest hlavy nebo nevolnost.

Možnosti záměny

Lékořici lze zaměnit například za různé akáty. Při sběru je typickým znakem plod bylinky, tedy lusk.

Zajímavosti

Látka obsažená v kořenu lékořice nazývaná glycyrizin je až 50krát sladší než cukr z řepy neboli sacharóza.

Lékořice byla k léčivým účelům využívána již v dávné minulosti. Ke snižování horečky ji používal například indiánský kmen Siouxů. Dříve se užívaly také lékořicové listy, ze kterých se připravoval zábal na bolest uší.

V tradiční čínské medicíně lékořice lysá symbolizuje dlouhověkost.

Foto: pribehybylinek.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down