Bylinky na kašel

rejza
19. 9. 2022

Rádi byste se zbavili projevů nachlazení? Zkuste využít bylinky na kašel. Tento nejčastější projev respiračního onemocnění nás dokáže silně potrápit, a to především na podzim a v zimě. V chladnějším období je totiž pro náš imunitní systém výrazně obtížnější se před viry chránit. A tak nezbyde našemu tělu nic jiného než využít další obranný mechanismus, totiž kašel. Ten má za úkol čistit naše dýchací cesty. Jak si ale od této nepříjemnosti můžete sami pomoci pomocí vybraných bylinek?

Bylinky na suchý kašel

Suchý kašel nejvíce obtěžuje v noci, kdy by člověk naopak potřeboval nabrat novou energii potřebnou pro uzdravení. Kromě různých nemocí se suchý kašel může objevit také z důvodu kouření nebo prašného prostředí.

V případě nachlazení se suchý kašel objevuje z důvodu zánětu horních cest dýchacích. Sliznice pak dráždí hrtan a vzniká suchý kašel. V tomto případě nemocný nevykašlává žádné hleny.

Léčba tohoto typu kašle spočívá v tlumení jeho vzniku a zároveň v přechodu ke kašli vlhkému, aby se nemocný zbavil hlenu. Ke zklidnění lze využít čaj z černého bezu, tymiánu, islandského lišejníku nebo plicníku lékařského. Protizánětlivé účinky, které vám od kašle pomohou, pak získáte z podbělu lékařského, mateřídoušky nebo jehličí z borovice.

Bylinky na průdušky

Podceníte-li zánět průdušek neboli bronchitidu, zaděláte si na vážné problémy. Nachlazení průdušek je přitom jedno z nejčastějších respiračních onemocnění a lze ho dobře léčit. Při jeho přecházení však může dojít k zápalu plic nebo vzniku chronické bronchitidy.

Zánět průdušek se projevuje podobně jako nachlazení. Navíc se ale přidává sílící bolest na hrudi. V tom případě byste neměli s léčbou v žádném případě zahálet.

Důležitým krokem je podpora vykašlávání hlenu. Pro to lze využít čaj z levandule, natě dobromyslu, plodu anýzu, jitrocele nebo kořenu prvosenky. Abyste si od kašle na noc trochu ulevili, můžete využít například kořen proskurníku.

Bylinky na odkašlávání

Trpíte-li vlhkým kašlem, pro který je typické vykašlávání hlenu, můžete k urychlení léčby využít některé z bylinek na odkašlávání. Používejte je raději ráno a dopoledne, na večer naopak kašel tlumte, abyste se vyspali.

K odkašlávání vám pomůže čaj z lotosového kořene nebo kořenu lékořice, které napomáhají odhlenění. Také jitrocel podpoří strukturu hlenu, aby šel snadněji odkašlávat. Využít však můžete i cibuli. Stačí ji jen nakrájet do misky a polít trochou medu. Až cibule pustí šťávu, vypijte ji s čajem.

Čaj proti kašli

V boji proti kašli lze využít desítky různých bylinek. Jednou z nejznámějších a zároveň nejúčinnějších je zázvor. Ten není nadarmo označován jako přírodní antibiotikum. Kromě vysokého obsahu vitamínů A, B, C a E poskytuje také protizánětlivé a hřejivé účinky.

Zázvorový čaj si zvládne připravit každý. Raději než po sáčku z obchodu ale sáhněte po čerstvém zázvoru. Ten oloupejte a nakrájejte na jemné plátky. Do hrnku přidejte lžičku medu a šťávu z citronu a zalijte horkou vodou. Čaj pijte ideálně třikrát denně a nejvíce vám pomůže, když ho začnete užívat hned na začátku nachlazení.

Můžete si také připravit zázvorový sirup. Vezměte si zavařovací sklenici, nakrájejte do ní na plátky oloupaný citron a kousky zázvoru. Vše zalijte medem. V lednici si tuto směs můžete nechat až měsíc. Sirup pak můžete jíst lžící nebo si z něho připravit čaj.

Níže naleznete všechny léčivé bylinky proti kašli

Na našich stránkách najdete popis stovek nejrůznějších bylinek. Tvoříme nejrozšířenější web plný tipů a rad nejen pro boj s nepříjemným nachlazením. Dále najdete všechny bylinky, které vám pomohou od kašle:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down