Anýz

rejza
18. 12. 2022

Obecný název

Bedrník anýz

Latinský název

Pimpinella anisum

Popis

Bedrník anýz je jednoletá bylina s přímou a slabě rýhovanou lodyhou dorůstající do výšky 50 cm. V horní části větvená lodyha vyrůstá z vřetenovitého oddenku a nese listy s velkými pochvami. Spodní listy jsou jednoduché a srdčitě okrouhlé, střední se vyznačují jednoduchým zpeřením a horní jsou trojčetně peřenosečné. Anýz kvete od června do srpna. Jeho bílé květy tvoří okolíky se 7 až 12 paprsky. Rostlina plodí štětinatě brvité dvojnažky. Pro celou bylinu je typické výrazné aroma.

Výskyt

Původně anýz pochází z oblasti Přední Asie. V dnešní době se pěstuje v řadě zemí po celém světě. Jinak tomu není ani u nás. Anýz prakticky nikdy nezplaňuje.

Užívaná část

Plod

Doba sběru

Ideální doba pro sběr anýzu je od srpna do září. Vhodný čas poznáte dle zežloutnutí prostřední části okolíku a zbarvení plodů do šedozeleného odstínu.

Úprava a sušení

Anýz sbírejte seřezáním okolíků, na kterých následně necháte dvojnažky dozrát. Poté plody vymlátíte, protřídíte a necháte dosušit rychle ve stínu. Pro bylinu je typické silné kořenité aroma.

Účinné látky a působení

Nejvýraznější složkou rostliny je silice s obsahem anetholu. Anýz poskytuje silné protikřečové účinky a podporuje sekreci různých žláz. Bylinka také účinně ulevuje od dráždivého kašle, který zklidňuje a zároveň uvolňuje hlen.

Anýz podporuje sekreci slin i žaludečních šťáv, čímž blahodárně působí na zažívání a proti nadýmání. Hodí se tedy pro léčbu trávicích potíží a ochablého zažívání. Účinky byliny podporují také tvorbu mateřského mléka. Skrze mléko se pozitivní léčivé účinky dostanou i k miminku.

Bylinka poskytuje silné antibakteriální a dezinfekční účinky. Čistí játra a ulevuje od dýchacích potíží. V minulosti byl anýz užíván také pro jeho afrodiziakální účinky.

Užití

Nejčastěji se anýz konzumuje ve formě čaje, který připravíte z jedné čajové lžičky plodů na 250 ml vroucí vody. Nechte deset minut louhovat, a poté sceďte. Při akutních potížích lze užívat až pět šálků denně.

Rizika

Anýz je vhodný pro užití i v těhotenství a během kojení, kdy bylinka poskytuje příznivé léčivé účinky skrze mateřské mléko i pro miminko.

Bylina způsobuje ojediněle alergickou reakci projevující se podrážděním sliznic nebo dýchacích cest. Anýz není vhodné užívat dlouhodobě, ale pouze akutně v řádu několika týdnů.

Možnosti záměny

Anýz můžete zaměnit za velice podobně vypadající bolehlav plamatý. Tato bylina je jedovatá, a proto sbírejte anýz pouze v případě, kdy jste si jeho pravostí naprosto jistí.

Zajímavosti

V době starověkého Říma byl anýz pěstován mimo jiné pro své údajné afrodiziakální účinky. Starověcí Římané však bylinku používali také proti kašli a trávicím obtížím. Ve středověku pak byl bedrník anýz používán jako lék proti moru a mrzutosti.

Anýz se pěstuje nejen pro své léčivé vlastnosti, ale také jako koření. Typickým obdobím pro tuto bylinu jsou Vánoce, kdy se anýz přidává například do cukroví nebo svařeného vína.

Bedrník anýz lze najít i pod různými lidovými názvy jako je například hanýsek, anýž, bedrníček menší nebo anýzový bedrník.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down