Bylinky na játra

rejza
23. 9. 2022

Ideální čas pro očistu organismu je sice jaro, bylinky na játra však oceníte po celý rok. Možná na sobě pociťujete nenápadné příznaky přetížení tohoto orgánu. Ty vás sice zatím nemusí vůbec děsit, rozhodně byste je ale neměli přehlížet. Postupně by se z nich mohl vyvinout mnohem větší problém. A tak ulevte svým játrům pomocí bylinek, které jsou pro jejich podporu jako stvořené.

Proč bychom měli pečovat o svá játra?

Játra plní nedílnou součást fungování lidského těla. Zbavují nás odpadních látek a nastavují správné hladiny složek krve. Skrz játra protéká veškerá krev, která projde žaludkem a střevy. Poté se právě v játrech znovu očistí a ty už se postarají o to, aby nežádoucí látky z těla odešly.

Kromě bylinek lze jako prevenci jaterních onemocnění dodržovat určitý zdravý životní styl. Játrům nejvíce škodí vysoká konzumace alkoholu, kouření a také nadměrné užívání různých léků nebo jejich nepovolené kombinování.

Játra vám zajisté poděkují, když omezíte tučná, smažená jídla a uzeniny. Celkově se zkuste co nejvíce vyhýbat průmyslově zpracovaným potravinám a jíst dostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Možná nevíte, že vaše játra zatěžují i různé chemické přísady sprchových gelů a šampónů. Sáhněte tedy raději po těch přírodních.

Jaterní potíže může naznačovat řada příznaků jako jsou nadměrná únava, bolesti kyčlí a kolen, ekzém nebo problémy s trávením. Náznaky se mohou objevovat jen nenápadně, ale postupně může dojít ke vzniku zásadnějších komplikací.

Proto podpořte zdraví svých jater občasnou čistící kůrou, která skvěle funguje jako prevence. Ideálně k tomu můžete využít některou z následujících bylin.

Bylinky na játra

Zdravá játra můžete podpořit pomocí hned několika bylinek. Pokud však trpíte vážnějšími problémy, doporučujeme navštívit odborníka a bylinky využívat jako podpůrnou léčbu. Léčivé rostliny se skvěle hodí především k prevenci potíží.

Měsíček lékařský poznáte podle nádherných žlutých až oranžových květů. Pěstovat ho na zahrádce není žádná věda, a proto byste měli vědět, na jaké potíže ho lze použít. Měsíček skvěle pomáhá při kožních problémech, ideálně ve formě masti. Konzumovat ho také můžeme ve formě čaje nebo tinktury, kdy se projeví jeho protizánětlivé účinky. Napomáhá k léčbě žlučníku, jater i trávicího ústrojí.

Sušená semena ostropestřce mariánského obsahují množství léčivých látek právě pro vaše játra. Nachází se v nich silymarin, který podporuje správný metabolismus jaterních buněk a jejich regeneraci. Ze semen si připravte čaj nebo tinkturu. Účinky ostropestřce pomohou i v případě mononukleózy, migrény, astmatu nebo deprese.

Pro podporu funkce jater je vhodný i benedikt lékařský. Ten vám pomůže i v případě, kdy vás trápí potíže se žlučníkem. Léčivou částí je nať, kterou si můžete sami natrhat od května do září a následně usušit.

Ani pampeliška lékařská v podpoře jater nezaostává. Možná ji na zahradě považujete za plevel, její léčivé účinky však nelze přehlédnout. Pro ty se využívá především kořen, kde se nachází mnoho vitamínů a minerálů. Je tak ideální volbou pro jaterní očistnou kúru.

K dalším bylinkám, které podpoří normální funkci vašich jater patří například hořec žlutý, jaterník trojlaločný, jablečník obecný nebo čekanka obecná.

Čaj na játra, který podpoří jejich správnou funkci

Ingredience:

50 g sušeného kořene smetánky lékařské

50 g sušených květů měsíčku lékařského

10 g sušené nati mařinky vonné

15 g sušené nati tymiánu vonného

Postup:

Nejdříve smíchejte všechny uvedené ingredience. Poté naberte plnou polévkovou lžíci a zalijte půl litrem vařící vody. Směs nechte patnáct minut louhovat pod pokličkou. Pak už jen čaj sceďte a můžete ho začít popíjet. Ideální dávka jsou dva až tři šálky denně. Užívat ho lze před nebo mezi jídly. Po třech týdnech užívání doporučujeme udělat týdenní pauzu, aby čaj stále účinně fungoval.

 

Zdroje: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/liver-anatomy-and-functions, https://eshop.alfafit.cz/clanek/16-bylinek-na-jatra-skvele-pri-regeneraci-a-ociste-jater/,

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down