Smetanka lékařská

rejza
10. 11. 2022

Latinský název

Taraxacum officinale

Obecný název

Smetanka lékařská, pampeliška

Popis

Smetanka lékařská neboli pampeliška je vytrvalá bylina s mléčnatým kořenem a vícehlavým oddenkem. Její listy jsou kopinaté, hrubě kracovité a tvoří listové růžice. Z těch vyrůstají lysé a duté stvoly, na jejichž koncích se objevují žluté úbory. Rostlina kvete od jara do podzimu. Jeden úbor tvoří zhruba 200 jazykovitých hustě posazených květů. Pampeliška plodí nažky s chmýrem, které vytváří po dozrání kouli. Z celé byliny po narušení povrchu vytéká bílá hořká šťáva.

Výskyt

Rostlina hojně rozšířená po celé severní polokouli. U nás ji najdeme na mezích, pastvinách, loukách a zahradách.

Užívaná část

Především kořen, někdy také list, nať i květ

Doba sběru

Kořen pampelišky sbírejte na jaře před květem, tedy v březnu nebo dubnu.

Doba sběru pro listy se pohybuje od března do listopadu, květy trhejte v dubnu a květnu.

Úprava a sušení

Po očištění kořen rychle sušte ideálně ve stínu, je možné ale využít i sluneční svit. Pokud použijete umělé teplo, nepřekračujte 50 °C. Sušené kořeny jsou náchylné na napadení červy nebo myšmi. Pokud kořen dostatečně nevysušíte, chytne velmi rychle plíseň.

Účinné látky a působení

Bylina obsahuje především tříslovinu, fytoncidy a inulin, kterého má rostlina nejvíce na podzim. Právě pro jeho obsah je pampeliška vhodná při léčbě cukrovky, kdy podporuje látkovou výměnu.

Pampeliškové listy svojí hořkou chutí podpoří správnou funkci trávicí soustavy. Vyvolají zvýšenou sekreci slin a žaludečních šťáv, které pomáhají štěpit sacharidy a bílkoviny. Bylinka tak léčí nechutenství, pomáhá při zácpě a čistí cévy.

Pampeliška nabízí také močopudné účinky. Pomáhá při chronickém zánětu jater. Hodí se také v případě revmatismu a dny.

Bylo prokázáno, že pampeliška obsahuje protirakovinné látky. Funguje také jako podpora při léčbě leukémie.

Smetanka rovněž zahání jarní únavu a vyčerpání z přepracovanosti.

Užití

Pampelišku lze užívat vnitřně ve formě nálevu nebo čaje. Ten připravíte ze jedné čajové lžičky bylinky na 250 ml vody. Běžná denní dávka jsou dva šálky.

Užívat lze tuto bylinu i zevně. Její čerstvá šťáva působí protizánětlivě a hodí se na bodnutí hmyzem, puchýře či bradavice.

Rizika

V případě potíží se žlučníkem (zánět žlučníku, žlučníkové kameny, neprůchodnost žlučovodu) či neprůchodnosti střev konzultuje užívání smetanky lékařské s lékařem.

Mléko vytékající z čerstvé rostliny může vzácně vyvolat kontaktní alergii.

Bylinka je bezpečná pro užívání v těhotenství. Vyhněte se jí však v době kojení. Není nijak závadná, ale kvůli její hořkosti kojencům následně nechutná mateřské mléko.

Možnosti záměny

Smetanku lékařskou je možné si splést s dalšími příbuznými pampeliškami jako je pampeliška bahenní nebo pampeliška červenoplodá. U nás však nejčastěji narazíte na pravou smetanku lékařskou.

Zajímavosti

Smetanka lékařská je silně medonosná rostlina. Včela pro nasbírání jednoho kilogramu medu navštíví zhruba 125 000 květů.

Pampelišky jsou známé pro své nažky, které po dozrání vypadají jako malé padáčky a rozlétávají se do širokého okolí rostliny. Lze je sundat i pouhým fouknutím. Na jednom květním úboru se objevuje až 150 těchto nažek.

Tato bylinka bylo velmi uznávána v keltské magii. Dodnes se dochovala pověra, že sen o pampeliškách znamená předzvěst náročných časů plných změna a překážek. Nakonec ale tato strastiplná cesta může znamenat obrat k lepším časům.

Pampelišku často považujeme na zahradách za plevel. Pro komerční využití je však cíleně pěstována, a takové rostliny pak mají mnohem větší užitečné kořeny. Z těch se pak mimo jiné vyrábí také náhražky kávy.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down