Benedikt lékařský

rejza
3. 2. 2023

Latinský název

Cnicus benedictus

Obecný název

Benedikt lékařský

Popis

Benedikt lékařský je jednoletá bylina dorůstající výšky okolo 50 cm s přímou, rýhovanou a hustě větvenou lodyhou. Jednotlivé listy jsou na okrajích opatřeny drobnými bodlinami, jsou chlupaté, kožovité a dlouhé až 30 cm. Spodní listy jsou laločnaté, přisedlé a řapíkaté. Lodyha se barví do načervenalého odstínu, květy benediktu jsou naopak výrazně žluté. Bylina kvete od června do července a vytváří rozsáhlé shluky trubkovitých květů. Benedikt plodí nažky s chmýrem.

Výskyt

Benedikt lékařský pochází z oblasti Středomoří, a dále se pak rozšířil do střední Asie. Narazit na něj však můžete i v Severní Americe. Ve střední Evropě postupem času zplaněl. U nás na něj v přírodě nenarazíme, lze ho však snadno pěstovat jako letničku.

Užívaná část

Nať

Doba sběru

Nať benediktu sbírejte na počátku květu před plným rozvinutím květů, tedy v červnu a červenci. Bylinku sbírejte v odpoledních hodinách za suchého počasí. Pro sběr doporučujeme použít rukavice, jelikož je celá rostlina silně bodavá.

Úprava a sušení

Nasbíranou nať benediktu lékařského sušte rychle ve stínu. V případě využití umělého tepla nepřekračujte 60 °C. Bylinka je velmi náchylná k plísni.

Účinné látky a působení

Benedikt lékařský obsahuje látky podobné lignanu, konkrétně arctigenin a nortrachelosid, třísloviny, silice s citralem, flavonoidy, slizy a pryskyřice. V bylině najdeme rovněž vitamíny B, magnezium a draslík.

Benedikt lékařský účinně podporuje zdravé trávení. Nejčastěji se využívá právě k léčbě střevních a žaludečních potíží. Bylinka pomáhá proti nadýmání a detoxikuje trávicí soustavu, zvyšuje produkci žluče.

Látkovou výměnu rovněž podpoří benedikt lékařský, který má navíc protivirové a antiseptické schopnosti. Bylinka také usnadňuje vylučování kyseliny močové. Léčí bércové vředy a kožní záněty, lupénku.

Dle nedávných studií benedikt lékařský působí také svými antibakteriálními účinky proti určitým stafylokokům.

Užití

Z benediktu lékařského připravte nálev, použijte jednu lžičku sušené byliny na 250 ml vroucí vody. Lze pít dva až tři šálky denně. Vždy dbejte na to, abyste nepřekročili doporučené denní dávkování, které činí maximálně 5 g denně. Nadužívání benediktu se projevuje střevními potížemi, zvracením a podrážděním ledvin.

Rizika

Benedikt lékařský je bezpečná bylina vhodná i pro děti. Není vhodné ho však užívat dlouhodobě ve vyšších dávkách. Benediktu by se měli vyhnout pacienti trpící onemocněním ledvin.

Možnosti záměny

Benedikt lékařský se v přírodě zpravidla neobjevuje a pro léčivé účely je nutné si ho vypěstovat. Proto není pravděpodobná žádná jeho záměna za jinou rostlinu.

Zajímavosti

Z benediktu lékařského se mimo jiné vyrábí také pivo a víno. V případě piva lze bylinku využít místo chmelu. Benediktové víno připravíme minimálně dvoudenní macerací rostliny v červeném víně.

Bylinku lze najít i pod dalšími názvy, k nimž patří hořký bodlák, benedykt, ostropes, krasovlásek nebo čubet lékařský.

Benedikt lékařský se ve středověku využíval k léčbě moru. Díky tomu byla rostlina označována jako „požehnaná bylinka“.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down