Bylinky na žaludek

rejza
23. 9. 2022

Střeva jsou považována za druhý mozek. Bylinky na žaludek vám pomohou v případě, že máte v této oblasti zdravotní potíže. Právě v žaludku se totiž potrava připraví s pomocí žaludečních šťáv na následné trávení ve střevech. Narušené trávicí ústrojí se pak neprojevuje jen žaludečními obtížemi, ale také například poklesem psychické pohody a narušením imunitního systému. Podívejte se tedy, jak můžete svému žaludku trochu ulevit s přispěním bylinek.

Jak předejít žaludečním potížím?

Na fungování našeho žaludku má samozřejmě největší vliv přijímaná strava. Nejde přitom jen o to, co jíme, ale také o to, jak to konzumujeme. Jíst bychom měli v klidu a pravidelně. Ideálně se přitom nesoustředit na něco jiného jako je třeba sledování televize, ale užívat si každé sousto. Tím navíc zamezíme i nezdravému přejídání.

Kvalita stravy hraje ovšem ve zdraví našeho žaludku také silnou roli. Naše denní jídlo by mělo být pestré a obsahovat vyvážený obsah všech důležitých makroživin. Co nejvíce bychom se tedy měli vyhnout zpracovaným potravinám a nezapomínat ani na ovoce a zeleninu kvůli příjmu vitamínu a minerálních látek.

Pro prevenci žaludečních potíží je vhodné omezit také nadměrný příjem kávy. Zdraví trávicí soustavy nepřidá ani kouření a konzumace většího množství alkoholu. Dbejte také na dostatečný přísun čisté vody a dostatečný pohyb.

Zkuste využít následující bylinky na žaludek

Ať už se vám žaludeční potíže objevily, nebo jim chcete jen úspěšně předejít, vždy vám pomůže hned několik léčivých bylinek. Pokud jsou vaše obtíže silnější rázu, bylinky vám mohou ulevit, stále je však potřeba raději navštívit odborníka.

K bylinkám, které podpoří fungování vašeho trávicího systému, patří heřmánek, kořen lékořice, meduňka, máta nebo třeba fenykl a sporýš lékařský.  Pro děti můžete využít i sušené borůvky, které lze jíst jen tak nebo si z nich připravit čaj. Trávení podpoří i koření v podobě rozmarýnu.

Pokud vás trápí nevolnost, využít lze již zmíněnou meduňku, mátu, heřmánek, ale také zázvor. V případě zvracení je potřeba pít čaj z těchto bylin po malém množství, ideálně za pomoci čajové lžičky. Zmíněné bylinky vám pomohou i v případě, že vás trápí žaludeční potíže spojené s cestováním. Čaj si připravte a začněte konzumovat ještě, než vyrazíte, aby se žaludek mohl zklidnit.

Využít můžete i bylinky na zánět žaludku. Opět je zde ideální volbou heřmánek, který lze doplnit oddenkem puškvorce, mátou a natí pelyňku. V případě žaludečních vředů bylo dokázáno, že může ulevit i přiměřená konzumace zeleného čaje.

Jak si připravit čaj na zklidnění žaludku

Na úlevu od žaludečních potíží si můžete připravit následující bylinnou směs, kterou popíjejte ideálně v malém množství po celý den. Potřebovat budete následující ingredience:

  • 5 dílů natě pelyňku
  • 4 díly natě benediktu
  • 4 díly natě zeměžluči
  • 4 díly natě máty
  • 3 díly květu heřmánku
  • 3 díly semena ostropestřce
  • 3 díly plodu jalovce

Všechny přísady smíchejte a zalijte dvě polévkové lžíce půl litrem vařící vody. V přiklopené nádobě nechte čaj dvacet minut louhovat. Pak ho můžete začít pomalu konzumovat.

Přehled bylinek na žaludek

Náš web vám přináší kompletní informace o stovkách léčivých bylinek. Níže naleznete popis těch nejdůležitějších, které lze využít při boji s nespokojeným žaludkem.

Máta peprná zklidní kromě žaludku také nachlazení nebo kožní problémy.

Meduňka lékařská funguje jako přírodní antioxidant a podpoří nejen vaše trávení, ale také klidný spánek.

Sporýš lékařský nabízí protizánětlivé účinky. Využívá se mimo jiné při léčbě ledvinových kamenů.

Heřmánek pravý je typickou bylinkou užívanou při žaludečních potížích. Možná ale nevíte, že také posiluje imunitní systém a podporuje hluboký spánek.

Pelyněk černobýl lze využít při nechutenství a křečích trávicího traktu. Uleví ale také od menstruačních bolestí a potíží se žlučníkem.

Zdroje: https://www.medicalnewstoday.com/articles/322047#prevention, https://www.healthline.com/nutrition/tea-for-upset-stomach#TOC_TITLE_HDR_10

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down