Pelyněk černobýl

rejza
22. 12. 2022

Obecný název

Pelyněk černobýl

Latinský název

Artemisia vulgaris

Popis

Pelyněk černobýl je vytrvalá bylina rostoucí v trsech s červenofialovou lodyhou dosahující výšky až 150 cm a silně větvitými kořeny. Listy černobýlu mají kopinaté a pilovité úkrojky, jsou lyrovitě peřenodílné a na rubu běloplstnaté. Rostlina kvete v srpnu a září světle červenými květními úbory tvořícími konečné laty. Okrajové květy jsou válcovité, terčové naopak trubkovité. Pelyněk černobýl plodí nažky.

Výskyt

Pelyněk černobýl se vyskytuje po celé Evropě. U nás na něj narazíte nejčastěji u cest a na rumištích. Roste v nížinách i vyšších nadmořských výškách.

Užívaná část

Nať

Doba sběru

Nať černobýlu sbírejte seřezáváním vrchních částí v období květu, tedy od srpna do září.

Úprava a sušení

Nasbíranou nať černobýlu sušte rychle ve stínu. V případě užití umělého tepla, nepřekračujte 40 °C. Pro bylinku je typické příjemné aroma a kořenitě nahořklá chuť.

Účinné látky a působení

V pelyňku černobýlu najdete především silici s cineolem a thujonem, hořčiny, inulin a cholin. Podíl účinných látek se zvyšuje u kvetoucích rostlin.

Pelyněk černobýl se užívá nejčastěji k léčbě trávicích potíží. Mírní žaludeční křeče a bojuje proti střevním parazitům. Bylinka dále ulevuje od projevů zánětu žlučníku a žlučníkových kamenů.

Černobýl účinně snižuje horečku a využívá se i v případě zánětu průdušek. Bylinka dále funguje proti nechutenství a také tiší menstruační bolesti.

Užití

Nejčastěji se černobýl konzumuje ve formě nálevu, který připravíte z jedné čajové lžičky bylinky na 250 ml vroucí vody. Doporučujeme čaj osladit medem.

Rizika

Pelyněk černobýl obsahuje thujon, který může být ve vyšších dávkách toxický. Proto vždy dbejte na dodržování doporučeného dávkování a nepřekračujte ho. Z důvodu obsahu thujonu je černobýl pro léčivé účely vhodnější bylinkou než ostatní pelyňky, které obsahují této toxické látky až několikanásobně více.

Černobýl není vhodný pro těhotné a kojící ženy.

Možnosti záměny

Černobýl lze poměrně snadno zaměnit za jiné druhy pelyňku. Ty mají rovněž léčivé účinky, obsahují však vyšší množství thujonu. Proto byste měli vždy dbát na přiměřené dávkování.

Zajímavosti

Pelyněk černobýl je poměrně častým alergenem vyvolávajícím sennou rýmu. Zvažte proto jeho vysazení v záhonu. Jakmile se vysemení, hojně se rozroste a stane se z něho nepříjemný plevel.

Černobýl se běžně využívá i v kuchyni jako koření. Hodí se k ochucení tučného masa a ryb nebo se přidává do nádivek. Často se využívá při vaření v přírodě, jelikož ho najdete skoro všude.

I s pelyňkem černobýlem je spojena řada lidových pověr. V podvečer dne sv. Jana si lidé z této byliny vyráběli věnce, aby odehnali zlé duchy, neštěstí a temné síly. I proto můžete černobýl najít rovněž pod názvem rostlina sv. Jana.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down