Heřmánek pravý

rejza
10. 11. 2022

Latinský název

Matricaria chamomilla

Obecný název

Heřmánek pravý

Popis

Heřmánek je jednoletá bylina, pro kterou je typická příjemná kořenitá vůně. Z tenkého vřetenovitého kořene vyrůstá vzpřímená větvená lodyha dosahující výšky až 50 cm. Střídavé listy jsou dvakrát až třikrát peřenodílné a mají čárkovité úkrojky. Na této rostlině kvetoucí od května do září se objevují obory se střechovitým zákrovem se žlutými jazykovitými květy uprostřed a bílými trubkovitými po obvodu. Heřmánek pravý plodí drobné nažky bez chmýru.

Výskyt

Heřmánek se vyskytuje v Evropě, Asii, Severní Americe i Austrálii. U nás ho najdeme jako polní plevel, který se objevuje mimo jiné podél cest a plotů. Bylina je na pěstování velmi nenáročná.

Užívaná část

Květ

Doba sběru

Květ heřmánku sbírejte třetí až pátý den po jeho rozvinutí za suchého počasí. Nejsilnější podíl silice je v období plného květ, touto dobou však nelze úbory sbírat, jelikož by se rozpadly.

Úprava a sušení

Sebrané květy sušte rychle ve stínu. Při použití umělé teploty nepřekračujte 40 °C. Pro bylinu je typická příjemná kořenitá vůně a nahořklá chuť.

Účinné látky a působení

Heřmánek je označován jako „všelék“ a toto jméno si po právu zaslouží. Obsahuje temně modrou silici s chamazulenem a dále například apigenin, který potlačuje křeče.

Heřmánek se nejčastěji používá na potíže s trávicí soustavou. Ať už se jedná o žaludeční křeče, bolesti v podbřišku, nadýmání nebo průjem. Skvěle funguje i u malých dětí, pro které je skvělým přípravkem k úlevě od bolestí břicha. Heřmánek také pomáhá i v případě bolestí břicha v souvislosti s menstruací.

Bylinka působí protizánětlivě a dezinfekčně, navíc podporuje také pocení. Hodí se tedy skvěle i k léčbě různých viróz a nachlazení. Obklady z heřmánku účinkují dobře na oči na záněty spojivek, kožní vyrážky a akné nebo zanícené rány.

Odvar z heřmánku lze používat jako kloktadlo v případě zánětu zubů nebo dásní. Heřmánkový čaj pomáhá ale také od špatné nálady a rozmrzelosti.

Heřmánek uleví od zácpy, zároveň ale nezpůsobuje průjem. Léčí také vnitřní i vnější hemeroidy. Bylinka podporuje imunitní systém a zahání pocit vyčerpání a únavy, zároveň však příjemně uklidňuje a působí proti depresím.

Užití

Heřmánek se užívá nejčastěji ve formě čaje, který připravíte z jedné čajové lžičky bylinky na 250 ml vroucí vody. Nechte pár minut vyluhovat a sceďte.

Bylinku lze přidávat i do koupele a hodí se také na obklady nebo oplachy.

Rizika

Heřmánek přináší výborné léčivé účinky pro řadu různých zdravotních komplikací. Měl by se ale užívat pouze akutně a ne dlouhodobě. V tom případě by mohl podobně jako antibiotika zničit střevní mikroflóru.

Bylinu by neměli užívat ani děti do 3 let.

Možnosti záměny

Při sběru je velmi snadné heřmánek pravý zaměnit za heřmánek římský nebo rmen rolní. Bylinu tedy sbírejte pouze, pokud jste si stoprocentně jistí, že ji poznáváte. Pomoci vám k tomu může typická vůně heřmánku pravého, kterou ostatní byliny postrádají.

Zajímavosti

Český heřmánek je v zahraničí velmi dobře známý pro svoji vysokou kvalitu a výborné léčivé schopnosti. Patří k předním vývozním bylinkám u nás.

Heřmánek pravý se objevil i v pohádce o krtečkovi. Ten tuhle bylinu hledal, aby s ní uzdravil myšku, a nakonec ji našel nedaleko svého domova. Heřmánek skutečně lze najít skoro kdekoli, a přitom pomůže do jisté míry skoro od všech zdravotních komplikací.

Heřmánkový čaj funguje jako antihistaminikum, tedy lék proti alergii. Zároveň ale může u některých jedinců alergii vyvolávat. Do ohrožené skupiny patří především ti, kdo mají alergii na sedmikrásky nebo chryzantémy.

Heřmánek byl v starověkém Egyptě považován za bylinu Boha slunce. Bylo tomu z toho důvodu, že skvěle účinkuje proti zvýšené teplotě a horečce.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down