Bylinky na průjem

rejza
29. 9. 2022

Trápí-li vás nadměrné navštěvování toalety, mohou vás zachránit některé bylinky na průjem. Tato nepříjemnost nás může v závažných případech dohnat kvůli dehydrataci až k hospitalizaci v nemocnici. Většinou však postačí jednoduchá domácí léčba. Kromě dostatku tekutin můžete vyzkoušet i některé bylinky, jejichž účinnost je osvědčená dlouholetou tradicí.

Nejčastější příčiny průjmu

Průjem zažije za svůj život alespoň párkrát asi úplně každý. Pokud vás však tento stav trápí pravidelně, je na místě změna životního stylu, případně i lékařské vyšetření. Řídkou stolici přitom může způsobit hned několik faktorů.

V první řadě jsou to bakterie nebo viry usazené v trávicím traktu. Dalším důvodem může být také psychická nepohoda nebo vedlejší účinky některých léků. Příčinou průjmu může být i chronické onemocnění trávicího traktu nebo intolerance laktózy či lepku. Nejběžnějším spouštěčem tzv. „běhavky“ jsou pak dietní chyby, kdy zkonzumuje příliš tučného nebo smaženého jídla, případně se přejíme.

Kdy už je třeba zajít k lékaři

Kromě toho nejdůležitějšího příznaku v podobě častého vyměšování řídké stolice se může objevit i několik dalších varovných signálů. Patří sem bolesti a křeče břicha, nadýmání a plynatost, nevolnost, únava, bolesti hlavy a svalů nebo zvýšená teplota.

Pokud se objeví horečka a průjem trvá více než tři dny, je načase navštívit lékaře. Příčinou bude nejspíše infekce, se kterou si bez správných léků neporadíte.

Ve většině případů si však pomůžete hravě sami. Nejdůležitější je při obtížích dostatečně doplňovat tekutiny, které kvůli častým návštěvám toalety ztrácíte rychleji. Pro dodání živin je vhodné konzumovat například zeleninovou polévku. Ta by neměla být výrazně kořeněná, aby nedráždila žaludek. Vše podpoří vhodně vybrané bylinky.

Babské rady na průjem

Jelikož je průjem velmi rozšířeným a všem dobře známým problémem, existuje na něj i několik účinných babských rad, které vám mohou ulevit od potíží. Během průjmu se z našeho těla odplavují všechny odpadní látky, a proto je vhodné první den dodržet půst a opravdu nic nejíst. Doplňte pouze tekutiny, a to ve formě čaje nebo minerální neperlivé vody ideálně s obsahem hořčíku.

Pitný režim lze doplnit například heřmánkovým čajem, který desinfikuje střevní sliznici a poskytuje protizánětlivé účinky. Vhodný je i čaj černý. Ten pijte neslazený během celého dne po malých douškách.

Potřebné živiny vám pomohou doplnit také banány. Ty obsahují draslík a vlákninu, která podpoří návrat k pevné stolici. Ideálně snězte jeden maximálně dva za den. Trávení nezatíží ani rýže, kterou uvařte doměkka bez soli či jiného koření. Můžete vypít i vodu, ve které se vařila. Obsahuje totiž škrob, který dokáže stolici zahustit.

Babské rady na průjem u dětí

Při průjmu u dětí lze využít podobné rady jako je tomu u dospělých. Stačí je jen trochu upravit. I zde skvěle fungují banány, které je možné dětem zcela rozmačkat na kaši. Ta jim pak zpravidla chutná o dost více než obyčejný banán. Dále lze připravit i rýži rozvařenou na kaši. Doplnit ji můžete rozvařenou mrkví.

K pití se nejlépe hodí černý čaj. Pokud ho dítě nechce neslazený, můžete trochu cukru přidat. Sice se při průjmu příliš nehodí, naopak ale doplní trochu potřebné energie. Případně lze po lžičkách podávat colu zbavenou bublinek.

Bylinky na průjem

Mochna nátržník je jednou z nejúčinnějších bylin proti průjmu různých původů. Pomůže v případě infekce, zkaženého jídla i cestovní nevolnosti. Nejlépe účinkuje ve formě tinktury, kterou lze užívat třikrát denně. Odvar ze sušených oddenků mochny funguje i jako kloktadlo na záněty dutiny ústní.

Heřmánek pravý patří k nejpoužívanějším bylinám. Není se čemu divit, pomáhá při nachlazení stejně jako při zažívacích problémech. Jeho protizánětlivé účinky úspěšně uklidňují podrážděný žaludek.

Kostival lékařský se nejčastěji používá při bolestech kloubů, svalů a vazů. V kombinaci s dalšími bylinkami však poskytne i úlevu od průjmu. Podrobný recept naleznete níže.

Čaj z kořenu či listů ostružiníku má rovněž pozitivní účinky na léčbu průjmu a žaludečních potíží. Plody naopak v případě podráždění trávicího traktu raději vynechte.

Dubová kůra poskytuje protizánětlivé a dezinfekční účinky, které při průjmu zajisté uvítáte. Připravit lze čaj, kdy zalijete tři lžíce najemno nasekané kůry horkou vodou a necháte půl hodiny louhovat. Poté svařte a sceďte. Čaj pijte teplý ideálně třicet minut před jídlem.

Borůvky jsou skvělou volbou pro doplnění energie. Uvařte si čaj z dvou lžiček sušených plodů a 250 ml horké vody. Přes noc nechte vyluhovat a druhý den vypijte čaj a sněžte i namočené borůvky.

Čaj proti průjmu

30 g kořene kostivalu lékařského

20 g listu jitrocele kopinatého

20 g natě rdesna ptačího

20 g přesličky rolní

200 ml vroucí vody

Na jednu dávku zalijte tři čajové lžičky bylinné směsi 200 ml vařící vody. Nechte deset minut louhovat. Poté pijte čaj vlažný po malých doušcích.

Zdroj: https://www.peacehealth.org/medical-topics/id/hn-1203008

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down