Kostival lékařský

rejza
19. 12. 2022

Obecný název

Kostival lékařský

Latinský název

Symphytum officinale

Popis

Kostival lékařský je vytrvalá bylina dorůstající výšky až 60 cm. Z vícehlavého, dužnatého, černého oddenku vyrůstá přímá hustě chlupatá lodyha, která je v horní části silně větvená. Z té vyrůstají až 20 cm dlouhé a žilnaté kopinaté listy s chloupkatým rubem. Květy objevující se od května do července jsou krátce stopkaté a utvářejí husté vidličnatě větvené vijany. Koruna nachových květů je trubkovitě zvonkovitá. Kostival plodí kulaté tvrdky s jedním semenem.

Výskyt

Kostival se hojně vyskytuje v Evropě. U nás na něj nejčastěji narazíte v příkopech a křovinách poblíž vodních ploch. Objevuje se také na vlhkých loukách a polích.

Užívaná část

Kořen

Doba sběru

Kořen kostivalu sbírejte na jaře před rozkvětem nebo také na podzim v období září a října.

Úprava a sušení

Nasbíraný kořen pečlivě umyjte a rozpulte. Poté ho sušte na slunci či případně za pomoci umělého tepla nepřesahujícího 45 °C. Lze využít i přímo čerstvý kořen. Bylinka nemá žádné aroma a její chuť je slabě nahořklá.

Účinné látky a působení

V kostivalu lékařském najdete především slizové látky, silici a tříslovinu, dále také různé alkaloidy či asparagin. Název bylinky již sám napovídá, že dokáže léčit různé bolesti kloubů a kostí. Kostival velmi účinně působí na revma a revmatoidní artritidu. Dále kostival zmírňuje otoky kloubů, svalovou slabost a natažené vazy. Bylinka se využívá i k léčbě zánětů kloubů a bércových vředů.

Čaj z kostivalu zmírňuje projevy onemocnění trávicí soustavy a průjmu. Léčí poruchy zažívání, žaludeční křeče i vředy. Dále také bylinka ulevuje od příznaků bronchitidy.

Kostivalová koupel pomáhá léčit vyhřeznutí plotének a podporuje správné prokrvení dolních končetin. Bylinka mírně zvyšuje či snižuje krevní tlak v závislosti na podaném množství.

Užití

Čaj z kostivalu se připravuje vyluhováním jedné čajové lžičky bylinky v 250 ml studené vody přes noc. Ráno směs sceďte a zahřejte, poté lze pít po doušcích.

Obklad na bolest kloubů lze rovněž připravit ze sušeného kořene. Kořen rozemelte na prášek, poté ho smíchejte s vroucí vodou a kapkou oleje. Celou směs natřete na čistou látku, přiložte na postižené místo a teple zabalte.

Rizika

Kostival lékařský obsahuje látky, které mohou v ojedinělých případech působit v játrech toxicky. Bylina proto není vhodná pro osoby s onemocněním tohoto orgánu. Kostival není vhodný ani pro těhotné a kojící ženy. Některé studie poukazují na přítomnost potenciálně karcinogenních pyrolizidonových alkaloidů. Užívání kostivalu tedy závisí na vlastním uvážení.

Možnosti záměny

Bylinku lze zaměnit za další kostivaly, nejčastěji kostival drsný, kostival hlíznatý nebo kostival srdčitý. Sbírejte proto jen takové rostliny, u kterých jste si stoprocentně jistý jejich pravostí.

Zajímavosti

Léčivé účinky kostivalu jsou připisovány především látce allantoin, která je v bylině obsažena. Dříve se na obtížně hojící rány přikládaly larvy masařek, jejich trus obsahuje právě tuto látku.

V některých zemích je dnes vnitřní užívání kostivalu zcela zakázané. Patří k nim například Austrálie, Kanada a Velká Británie. Naopak v Mexiku se dodnes rostlina používá k léčbě poraněných porodních cest.

Kostival lze najít i pod jinými názvy, ke kterým se řadí celníkový kořen, černý kořen, chropáč, kobylí mláto, kozivalový kořen, medunice, oslí ucho, sladký lupen, svalník větší, trudovatník nebo volský jazyk.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down