Bylinky na revma

rejza
20. 10. 2022

Obtěžují vás bolesti kloubů a šlach? Vyzkoušejte bylinky na revma, které vám od těchto příznaků uleví. K revmatismu se řadí více přidružených nemocí jako jsou Bechtěrevova nemoc, revmatická horečka, záněty kloubů nebo třeba revmatická artritida. Správné využití bylinek dokáže nejen utišit bolest, ale rovněž působit protizánětlivě. Které bylinky to jsou a jak revma poznáte se dozvíte dále v textu.

Co je to revmatismus

Jak již bylo uvedeno, revmatismus označuje onemocnění pohybového aparátu. Může se jednat o klouby, šlachy, svaly nebo i páteř. Kromě výše zmíněných nemocí může ke vzniku revmatismu vést také narušená látková výměna nebo poruchy odstraňování odpadních látek z organismu.

Mluví-li se o revma, nejčastěji mají lidé na mysli konkrétně revmatickou artritidu. Toto poměrně vážné autoimunitní onemocnění však může kromě pohybového aparátu postihnout například i plíce nebo oči. Z důvodu poruch obranyschopnosti vzniká v těle pacienta chronický zánět, které se může projevit v nejrůznějších tkáních.

Nejčastější příznaky revma

Diagnostikovat revmatickou artritidu (RA) není nijak snadné. Zdaleka totiž neplatí, že by se revma vyskytovalo jen u starých lidí, jak je obecně známo. U mladších pacientů může na přítomnost RA poukázat například zdlouhavé hojení výronu kotníku.

Dalším projevem RA bývá anémie neboli chudokrevnost. Projeví se zhruba u každého pátého pacienta. Nejvýraznější příznaky chudokrevnosti jsou nadměrná únava, malátnost a bledost. Lze ji snadno odhalit pomocí krevního testu.

K dalším příznakům revma patří oční potíže, především jejich přílišné vysychání. Dále se objevuje bolestivost určitých kloubů, která neodeznívá a ranní ztuhlost postižených tkání. Objevit se také mohou kožní problémy ve formě revmatoidních uzlů, které vypadají jako podkožní bulky. Nejčastěji je naleznete v blízkosti postiženého kloubu.

Co revma zhoršuje

Aby mohla být nastavena efektivní léčba, je potřeba co nejdříve vyhledat zdravotní péči. Pokud tedy máte na revma podezření, neváhejte navštívit lékaře, který provede potřebná vyšetření. V případě, že se nemoc neléčí, se její projevy rychle zhoršují a poškozují čím dál tím více tkání.

Dalším důležitým faktorem je udržení pravidelného pohybu. I přes bolest je třeba nelenivět a pravidelně cvičit. Pravidelný pohyb vám také pomůže od příznaků deprese, která se ve spojení s revmatismem často objevuje.

Dbát byste měli rovněž na poctivé užívání předepsaných léků, které nemoc tlumí a pravidelně navštěvovat svého lékaře. Léčbu lze také podpořit užíváním některých bylinek.

Léčba revma

Revma je bohužel nevyléčitelné onemocnění, a proto jeho léčba spočívá především v tlumení jeho příznaků. Rozhodně to ale neznamená, že by léčba neměla smysl. Vhodně vybrané léky zpomalí postup nemoci a také zpříjemní život pacienta tlumením bolesti a dalších projevů.

Léky potlačují především vznik zánětů, to lze podpořit také vhodnými bylinkami. Dále je také třeba zachovat pravidelný pohyb. Využívaná léčiva proti revmatismu účinkují i jako prevence před vznikem dalších zánětů v jiných tkáních.

Bylinky na revma

Kopřiva dvoudomá přináší hned několik zdravotních benefitů. Dokáže detoxikovat tělo a podporuje krvetvorbu. Její popálení navíc dle bylinkářů opravdu pomáhá na revma. Na postižená místa lze ale také využít například obklady z jejích listů.

Třapatkovku nachovou pravděpodobně znáte spíše pod označení echinacea. Tento zázrak přírody je skvělým pomocníkem pro posílení imunity. Její listy se však už od pradávna používají i ve formě obkladu k léčbě různých zranění a hodí se skvěle i na revma.

Tužebník jilmový působí protizánětlivě, a navíc podporuje vylučování soli z lidského těla. Využívá se nejen při revmatismu, ale také proti horečce, chřipce nebo zánětech žaludku.

Přeslička rolní podporuje normální stav kloubů a také zvyšuje jejich flexibilitu. Působí rovněž relaxačně a zklidňuje napnuté nervy.

Zlatobýl obecný mimo jiné čistí ledviny a celé močové cesty. Rovněž podporuje léčbu zlomenin a poraněných kloubů. Hodí se i k léčbě revmatismu. Nejčastěji se využívá ve formě obkladu nebo čaje.

Bylinný čaj na revma

25 g listu kopřivy dvoudomé

25 g květu tužebníku jilmového

50 g listu černého rybízu

K přípravě jedné dávky použijte dvě čajové lžičky směsi. Bylinky přelijte 200 ml vroucí vody a nechte patnáct minut louhovat. Poté sceďte a pijte dvakrát až třikrát denně při bolestech.

Zdroje: https://www.arthritis.org/diseases/more-about/6-self-care-tips-for-ra, https://www.everydayhealth.com/rheumatoid-arthritis/diet/six-herbs-and-spices-for-rheumatoid-arthritis/

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down