Echinacea

rejza
12. 1. 2023

Obecný název

Třapatka nachová, echinacea

Latinský název

Echinacea purpurea

Popis

Třapatka nachová je vytrvalá bylina dorůstající výšky okolo 1 m. Vzpřímená lodyha rostliny má drsný, chlupatý povrch. Vejčité listy mají pilovité okraje a na obou stranách drobné chmýří. Květy byliny se skládají z jazykovitých kvítků růžové barvy a trubkovitých kvítků hnědé barvy, která jsou uložena na květním lůžku. Echinacea má oboupohlavné květy objevující se od července do září.

Výskyt

Echinacea pochází z oblasti Severní Ameriky, kde byla hojně využívaná kmeny původních obyvatel. V dnešní době se pro léčivé účely pěstuje i v dalších zemích. Rostlina upřednostňuje slunná místa s humózní i vápenitou půdou. Pěstovat ji lze poměrně snadno i na zahradě.

Užívaná část

Kořen, list, květ

Doba sběru

Kořeny třapatky sbírejte na podzim z rostlin, které jsou staré okolo tří let. Pro sběr natě a květů nastává ideální čas v období květu, tedy od července do září. Nasušenou rostlinu pečlivě uschovejte na suchém místě, ideálně v papírových obalech.

Úprava a sušení

Kořeny echinacey sušte ideálně umělým teplem ne vyšším než 45 °C. Pro sušení natě a květů je vhodné vzdušné stinné místo.

Účinné látky a působení

Echinacea obsahuje látky posilující imunitu, které působí antibakteriálně a antivirově. V rostlině dále najdete především silici, pyrrolizidinové alkaloidy, tříslovinu a polysacharidy.

Třapatka čistí krev, hojí rány a posiluje obranyschopnost lidského organismu. Bylinka účinkuje jako prevence i podpora rekonvalescence v případě chřipky, nachlazení a různých viróz. Dále echinacea léčí záněty středního ucha, čistí dýchací cesty a bojuje proti jejich chronickým onemocněním.

Echinacea snižuje vysokou horečku, léčí bronchitidu a podporuje vykašlávání. Bylinka se hodí i pro léčbu oparů a zmírňuje projevy lupénky, ekzému či akné. Třapatka urychluje hojení různých kožních poranění.

Bylina pročišťuje organismus, a tím ulevuje od opakujících se bolestí krku a uzlin a také na revma. Echinacea léčí i chronické bolesti hlavy a opakující se vředy. K dalším účinkům třapatky patří léčba zánětů močových cest, především pak jejich chronické formy.

Užití

Nejvhodnějším způsobem využití třapatky je tinktura. Echinacea totiž obsahuje léčivé látky, které se při louhování často do nálevu nedostanou.

Čaj lze připravit z květů i listů v množství jedné čajové lžičky byliny na 250 ml vroucí vody. Po deseti minutách louhování sceďte. Při akutních potížích lze pít až tři šálky denně.

Rizika

Echinacea není vhodná pro těhotné a kojící ženy. V ojedinělých případech bylinka způsobuje alergickou reakci, která se může projevit vyrážkou.

Třapatka je silná bylina, u které je třeba hlídat doporučené dávkování. Při jejím překročení se může dostavit motání hlavy. Echinacea rovněž není vhodná k dlouhodobému nepřerušenému užívání. Po dvou týdnech užívání je třeba udělat dva týdny pauzu.

Možnosti záměny

Třapatka nachová je velmi snadno rozpoznatelná díky svým výrazným květům. Růžové až fialové okvětní lístky s hnědým vystouplým terčem jen tak nepřehlédnete. Narazit můžete na třapatku úzkolistou, která rovněž poskytuje léčivé účinky. Její pěstování je však náročnější.

Zajímavosti

Echinaceu můžete najít i pod dalšími názvy, ke kterým patří například indiánská bylina, terčovka, rudbekie nachová, indiánské slunce nebo purpurová kuželka.

Léčivé vlastnosti třapatky nachové byly dobře známy již původním obyvatelům Severní Ameriky. Indiánské kmeny bylinu hojně využívaly. V 19. století se pak o účincích echinacey dozvěděl lékárník Joseph Meyer a přinesl tyto poznatky i do Evropy.

Třapatka se těší vysoké oblibě i jako okrasná rostlina. Stále se tak objevují nové odrůdy. Nejpěstovanější je sice stále třapatka nachová, oblíbená je však i bílá odrůda s názvem Alba.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down