Přeslička rolní

rejza
25. 11. 2022

Latinský název

Equisetum arvense

Obecný název

Přeslička rolní

Popis

Přeslička rolní je vytrvalá rostlina dorůstající výšky až 60 cm. Její černohnědý oddenek je plazivý, větvitý a článkovaný. Rostlina má dva druhy lodyh. První jsou plodní a objevují se na jaře. Ty jsou poté v létě nahrazeny druhými jalovými. Na konci jarních lodyh najdeme plodní šištici, která vypadá jako válcovitý klásek. Jarní lodyhy po vysypání výtrusů odumřou a nahradí je delší zelené letní lodyhy.

Výskyt

Bylina se vyskytuje především v chladnějších oblastech na severu. U nás ji najdeme na vlhkých písčitých místech, kde silně zplaňuje.

Užívaná část

Nať

Doba sběru

Zelenou nať sbírejte od června do září. Nesbírejte plodní jarní lodyhy, k léčivým účelům se užívají letní jalové, které poznáte podle sytě zelené barvy.

Úprava a sušení

Přesličku rolní sušte na dobře větraném místě ve stínu. Pokud nebude usušení dostatečné, bylina rychle plesniví. V případě použití umělého tepla nepřekračujte teplotu 40 °C.

Účinné látky a působení

Bylina obsahuje kyselinu křemičitou, která se výrazně podílí na jejích léčivých účincích. Přeslička dokáže účinně zastavit krvácení a léčit zdravotní komplikace ledvin a močového měchýře. Hodí se i k léčbě ledvinových kamenů nebo písku.

Přeslička rolní ulevuje od projevů revmatismu a dny. Jako podpůrná léčba lze využít i v některých případech rakoviny. Rozhodně však nefunguje jako náhrada léčby předepsané lékařem. Může pomoci i v případě zánětu kostní dřeně.

Vnější užití bylinky se hodí na bolestivé a svědivé kožní projevy. Přeslička pomůže i v případě hemeroidů. Na ty nejlépe zabírá kaše připravená z čerstvé rostliny. Sedací koupele jsou naopak vhodné v případě gynekologických potíží.

Bylinku lze využít i v případě různých onemocnění dutiny ústní a krku. Nálev z přesličky funguje jako účinné kloktadlo na zánět mandlí, krvácení dásní nebo zánět sliznice v dutině ústní.

Vhodná i na snížení cholesterolu.

Užití

Přesličku lze užívat formou čaje, který připravíte z jedné čajové lžičky byliny na 250 ml vroucí vody. Další možností vnitřního užívání je tinktura.

Pro vnější použití zvolte parní zábal, sedací koupel či kašovitý obklad připravený rozmačkáním čerstvé byliny.

Rizika

Užívání přesličky rolní není vhodné pro těhotné a kojící ženy stejně tak jako ani pro děti. Jinak nebyly při užívání doporučeného dávkování zjištěny žádné vedlejší účinky. V případě jejich překročení se může objevit nevolnost a nechutenství.

Pokud užíváte dlouhodobě léky na předpis, raději se o užívání přesličky rolní poraďte s ošetřujícím lékařem. Bylina může ovlivnit vstřebávání některých léčiv.

Možnosti záměny

Při sběru je možné narazit také na další příbuzné přesličky, kterým je třeba se vyhnout. Nejčastěji narazíte na přesličku lesní, mokřadní nebo bahenní, které jsou všechny jedovaté.

Přesličku rolní pro léčivé účely sbírejte pouze tehdy, kdy jste si opravdu jistí, že ji poznáte. Její pravost si můžete ověřit průřezem lodyhou, který mají ostatní zástupci zcela jiný.

Zajímavosti

Přesličku můžete najít i pod jinými názvy, ke kterým patří například bezlist, duvok, plivačka, skřib nebo třaslena. Také narazíte na lidové označení chvost, které vzniklo z podobnosti rostliny s koňským ocasem. K těm se také v minulosti bylina skutečně přivazovala, aby od zvířat odháněla nežádoucí hmyz.

Prášek vyrobený ze sušené přesličky rolní dokáže účinně zastavovat krvácení. Tuto její vlastnost objevili už staří Řekové, kteří bylinu za tímto účelem hojně využívali.

Přeslička rolní také obsahuje malé množství nikotinu. Můžete se tedy setkat s doporučením, že se bylina hodí k odvykání od kouření. Obsah této látky je však tak malý, že je v podstatě zanedbatelný a pro kuřáka by pravděpodobně byl nedostatečný.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down