Bylinky na snížení cholesterolu

rejza
29. 9. 2022

Děsí vás vysoký cholesterol? Využijte bylinky na snížení cholesterolu, které jsou prověřeny dlouholetými zkušenostmi. Vysoká hladina tuků v krvi může zapříčinit řadu nepříjemných zdravotních komplikací. V nejhorším případě může vysoký cholesterol napomoci i ke vzniku infarktu nebo mrtvice. Proto byste ho rozhodně neměli podcenit. V léčbě nebo i prevenci vám však kromě léků mohou pomoci právě i správně zvolené bylinky.

Proč byste si měli hlídat hladinu cholesterolu

Nejdříve se podíváme, co to vlastně znamená „mít vysoký cholesterol“. Celkem lze měřit tři různé typy cholesterolu označované zkratkami HDL, LDL a VLDL. Zda ho máte vysoký se dozvíte z měření prvních dvou zmíněných.

Složka HDL představuje schopnost odbourávat nadbytečný cholesterol z těla. Naopak LDL, který vzniká v játrech, cholesterol ukládá. Pro zjištění vašeho zdravotního stavu je důležité posoudit obě tyto hodnoty. Po odběru krve lékař zjistí, zda je vaše hladina cholesterolu v pořádku.

Před zvýšenou hladinou cholesterolu se však mějte na pozoru. Při jeho usazování v tepnách a cévách totiž dochází k jejich zužování, a neproudí nimi tak dostatek krve do orgánů. Tím se zvyšuje především pravděpodobnost vzniku infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody. Více o tom, jaký vliv má cholesterol na naše zdraví, se dozvíte ve videu zde.

Co způsobuje vysoký cholesterol a jak tomu předejít

V ojedinělých případech můžete mít vysoký cholesterol od narození. V takovém případě jsou pak pro vás zvýšené hodnoty považovány za běžné, jelikož je na ně tělo zvyklé. Většinou to ale tak jednoduché není. A i když máte cholesterol zvýšený celý život, je to o více potřeba jeho hladinu důkladně hlídat.

Největším spouštěčem vysoké hladiny cholesterolu je špatná životospráva. Lze sem zařadit konzumaci tučného jídla, kouření, časté pití alkoholu nebo třeba nedostatečný pohyb. Zvýšený cholesterol se také často objevuje v souvislosti s cukrovkou a obezitou.

Nejúčinnější prevencí je zdravá strava a dostatek pohybu. Zdravotnímu stavu také nikdy neprospívá nadměrný stres a nejinak je tomu i u zvýšeného cholesterolu. Do jídelníčku byste tedy měli zařadit zdravé tuky jako třeba ryby, dbát na příjem zeleniny a ovoce a omezit zpracovaná, smažená a tučná jídla.

Bylinky na cholesterol

Kopřiva dvoudomá podporuje normální činnost kardiovaskulárního a cévního systému. Napomáhá tak udržovat cévy a tepny ve správné kondici. Rovněž udržuje vhodnou hladinu glukózy v krvi a podporuje celkovou obranyschopnost organismu.

Zemědým lékařský dokáže stejně jako kopřiva čistit krev, a tím bojovat i proti zvýšenému cholesterolu. Dejte však pozor, není vhodné ho užívat během těhotenství.

Hlíva ústřičná nabízí hned několik zdraví prospěšných účinků. V první řadě posiluje imunitu. Dále ale také pozitivně ovlivňuje hladinu krevního cukru, a tím pomůže i od vysokého cholesterolu. Tuto čínskou houbu lze konzumovat jak čerstvou, tak i v podobě tablet. 

Přeslička rolní napomáhá podobně jako kopřiva k normální funkci kardiovaskulárního systému. Je rovněž vhodná pro očistu jater a působí jako antioxidant. Přeslička napomáhá snížit hladinu cholesterolu a podporuje zdravý krevní oběh.

Pýr plazivý je skvělou bylinou pro detoxikaci. Dokáže z těla vyplavit veškeré usazené toxiny. Hodí se i pro očistu ledvin a močových cest. Obsahuje také látku inositol, která dokáže snižovat hladinu cholesterolu v těle.

Rozrazil lékařský podporuje normální funkci jater. Má také pozitivní vliv na metabolismus lipidů, a tím i na zdravou hladinu cholesterolu v krvi.

Kotvičník zemní obsahuje fytosteroly, které dokáží účinně snižovat hladinu tuků v lidské krvi. Tím se skvěle hodí i pro případy vysokého cholesterolu.

Sporýš lékařský lze rovněž zařadit mezi antioxidanty, a chrání tak naše tělo před oxidativním stresem. Rovněž napomáhá k normální funkci žlučníku. Sporýš přispívá i k přirozené obranyschopnosti a běžné činnosti trávicího traktu.

Čaj na snížení cholesterolu

20 g natě rozrazilu lékařského

20 g kopřivy dvoudomé

20 g sporýše lékařského

20 g přesličky rolní

500 ml vroucí vody

Smíchejte všechny byliny dohromady a na jednu dávku odeberte dvě polévkové lžíce. Zalijte vroucí vodou a nechte patnáct minut louhovat. Čaj lze užívat dvakrát denně mezi jídly.

Zdroje: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/symptoms-causes/syc-20350800, https://www.healthline.com/health/high-cholesterol-symptoms

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down