Kotvičník zemní

rejza
1. 2. 2023

Latinský název

Tribulus terrestris

Popis

Kotvičník zemní je jednoletá bylina s poléhavou, silně větvenou lodyhou. Z té vyrůstají vstřícné lichozpeřené listy, které jsou úzké a eliptické či podlouhle kopinaté. Stopkaté květy se skládají z pěti žlutých okvětních lístků. Plod kotvičníku má ostny a při dozrání se rozpadne až na pět drobných plodů se semeny.

Výskyt

Původně kotvičník zemní pochází z oblasti Středozemí a Blízkého východu. Dnes ho lze najít také v Africe, Austrálii a Jižní Americe. U nás na kotvičník běžně nenarazíte, ojediněle se objevuje na místech, kam byl omylem zavlečen. Rostlina preferuje sypké až písčité půdy.

Užívaná část

Nať, plod

Doba sběru

Nať kotvičníku sbírejte na počátku září.

Úprava a sušení

Bylinku sbírejte ideálně celou, a poté ji zbavte nečistot a kořene. Zelenou nať sušte rychle ve stínu, v případě využití umělého tepla nepřekračujte 40 °C.

Účinné látky a působení

Kotvičník zemní obsahuje saponiny, flavonoidy, betakarbolinové alkaloidy a fytosteroly, které jsou označovány jako rostlinné steroidy. Ty zvyšují tvorbu testosteronu až o 30 % a podporují nárůst svalové hmoty.

Kotvičník zemní je někdy označován jako „zelená viagra“. K jeho nejznámějším účinkům totiž patří podpoření libida, a to u mužů i žen. Dále se bylinka využívá k léčbě neplodnosti a hormonální nerovnováhy. Kotvičník podporuje léčbu různých onemocnění pohlavních orgánů včetně cyst vaječníků. Využívá se také v případě erektilní dysfunkce.

Bylinka podporuje správnou činnost kardiovaskulárního systému a čistí krev. Kotvičník zvyšuje přirozenou obranyschopnost, posiluje imunitu. Bylinka léčí močové cesty a detoxikuje pleť. Kotvičník podporuje zdraví dásní a celé ústní dutiny.

Vhodná i na snížení cholesterolu.

Užití

Doporučená denní dávka dle vyhlášky č. 58/2018 Sb. činí 2 g čistého extraktu kotvičníku. V případě využití sušené natě, připravte odvar ze dvou čajových lžiček bylinky a 250 ml vroucí vody. Povařte 30 minut, poté vypijte polovinu ráno a polovinu večer. Nedoporučujeme konzumovat nalačno, vyhnete se tak možným střevním potížím.

Rizika

Kotvičník zemní není vhodný pro těhotné a kojící ženy. Rovněž není doporučován ani pro děti a mladistvé do 18 let. Obsahové látky byliny by mohly způsobit potíže také u pacientů se zvětšenou prostatou či s rakovinou prostaty.

Překročení doporučeného dávkování může způsobovat nevolnost, ospalost a zrychlené dýchání.

Možnosti záměny

Na kotvičník zemní u nás v přírodě zpravidla nenarazíte, a proto je jeho záměna velice nepravděpodobná. Bylinku lze však velmi snadno pěstovat na zahradě.

Zajímavosti

Kotvičník zemní se někdy nazývá býčí hlava, ďáblův trn, ďáblova řasa nebo zemní kotva.

Na kotvičník zemní narazíte nejčastěji ve složení různých fitness doplňků stravy. Obsahové látky bylinky podporují fyzický výkon a zvyšují nárůst svalové hmoty. Rovněž se kotvičník využívá jako afrodiziakum.

Kotvičník se těší oblibě léčitelů již po staletí. Ve starověkém Řecku byl přidáván do omlazujících směsí, v Japonsku se využíval k podpoře imunity a v Číně pro léčbu onemocnění jater a ledvin.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down