Pýr plazivý

rejza
22. 12. 2022

Obecný název

Pýr plazivý

Latinský název

Elymus repens

Popis

Pýr plazivý je tráva dorůstající výšky až 150 cm se slámově žlutým, plazivým, článkovaným oddenkem tlustým až 3 mm. Kolénkovitá stébla vyrůstají z oddenkových uzlin. Listy pýru jsou tmavě zelené nebo šedě ojíněné a dosahují šířky až 15 mm. Bylina kvete od června do srpna. Její květy i plody tvoří ploché řídké klasy. Pýr plazivý plodí bledě hnědé obilky.

Výskyt

Pýr plazivý se u nás hojně vyskytuje jako plevel. Narazíte na něj na loukách, polích, zahradách, často se objevuje také u cest. Roste v nížinách i výše položených oblastech.

Užívaná část

Oddenek

Doba sběru

Oddenek pýru plazivého sbírejte během podzimu, ideálně v září a říjnu.

Úprava a sušení

Po sběru oddenek pečlivě umyjte, odstraňte vedlejší kořeny i listy a nakrájejte ho na menší kusy. Poté sušte rychle, ideálně na slunci. Sušená bylina velice rychle nasává okolní vlhkost, pro její uschování proto zvolte dobře uzavřenou nádobu. Pýr nevydává žádné aroma a jeho chuť je mírně nasládlá.

Účinné látky a působení

V pýru plazivém najdete polyfruktosany, inulin, triticin, saponin, kyselinu křemičitou, sliz a enzym mesoinosit. Vlivem saponinu působí bylina mírně diureticky.

Díky své schopnosti odvádět vodu z organismu se pýr využívá k léčbě otoků a projevů revmatu. Močopudný účinek ulevuje od revmatických bolestí a mírní revmatoidní artritidu.

Pýr také pročišťuje organismus, léčí především onemocnění močových cest a ledvin. Podporuje správnou látkovou výměnu. Bylinka napomáhá k rozpouštění drobných ledvinových a močových kamenů.

Pýr dále snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá proti různým kožním onemocněním jako je například lupénka. Bylinka rovněž léčí nemoci dýchacích cest a chrání sliznice v celém těle. Pýr podporuje zdravý a silný imunitní systém.

Užití

Pýr lze konzumovat ve formě nálevu, který připravíte ze dvou čajových lžiček byliny na 250 ml vroucí vody. Další možností je také tinktura. Tu doporučujeme především pro léčbu onemocnění močových cest.

Rizika

Pýr plazivý je zcela bezpečná bylina vhodná i pro těhotné a kojící ženy stejně jako i pro děti.

Možnosti záměny

Pýr plazivý je na první pohled velice podobný dalším travám jako je například jílek mámivý. Bezpečně však pýr rozeznáte podle jeho podzemní části.

Zajímavosti

V minulosti se používal odvar z pýru plazivého k odhánění zlých duchů a neštěstí. Připraveným nálevem lidé polévali místnosti, které chtěli této negativní energie zbavit.

Pýr plazivý najdete i pod dalšími názvy, ke kterým patří pejr, pejřka, psí tráva nebo pejřavka.

I přes léčivé vlastnosti pýru plazivého by se ho prakticky všichni zahrádkáři rádi zbavili. I z drobného oddenku se totiž hojně rozroste nová rostlina, která představuje nepříjemný a těžko vyhubitelný plevel.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down