Rozrazil lékařský

rejza
19. 12. 2022

Popis

Rozrazil lékařský je vytrvalá bylina, jejíž tenká lodyha je plazivá a chlupatá. Vstřícně postavené vejčité listy mají drobné chloupky a jejich okraje jsou pilovité. Listy s krátkým řapíkem se barví do tmavě zeleného odstínu. Květy vytvářejí husté klasovité hrozny. Jejich čtyřcípá žilkovaná koruna je bledě modrá, ojediněle liláková nebo bílá. Rozrazil kvete od června do srpna a plodí malé tobolky.

Výskyt

Rozrazil lékařský se vyskytuje v Evropě a Severní Americe. U nás na něj narazíte v prosluněných lesích, na suchých loukách a mezích.

Užívaná část

Nať

Doba sběru

Nať rozrazilu sbírejte v období květu, tedy od června do srpna.

Úprava a sušení

Bylinu lze sušit ve stínu i na slunci. Aroma se během sušení postupně vytrácí. Rostlinu je třeba uschovat v dobře uzavíratelných nádobách, aby nedošlo k navlhnutí.

Účinné látky a působení

V nati rozrazilu najdete především aukubin, hořčin a tříslovinu. Bylina napomáhá snižovat hladinu cholesterolu, podporuje tedy léčbu hypercholesterolémie. Čaj z rozrazilu dokáže detoxikovat krev a také bojovat proti kornatění tepen.

Detoxikační účinky rostliny příznivě působí i na chronické kožní problémy jako jsou různé typy ekzému. Rozrazil dále pomáhá čistit také trávicí soustavu, upravuje zažívání a léčí zahlenění žaludku.

Bylinka napomáhá vylučování hlenu také v případě dráždivého kašle a suchého zánětu průdušek. Rozrazil poskytuje sedativní účinky, které zklidňují nervozitu a léčí nespavost.

Rozrazil působí lehce močopudně, pomáhá odstranit močové a ledvinové kameny. Rostlina ulevuje také od revmatických bolestí a podporuje léčbu revmatoidní artritidy. Rozrazil napomáhá k hojení různých kožních ran včetně bércových vředů.

Užití

Rozrazil lze užívat formou čaje, který připravíte z jedné čajové lžičky bylinky na 250 ml vroucí vody. Po krátkém vyluhování sceďte.

Další možností je také konzumace čerstvé šťávy rozrazilu lékařského. Tu připravíte odšťavněním čerstvě nasbírané natě. Šťávu lze uchovat v ledničce v uzavíratelné nádobě i několik dní.

Rizika

Během užívání rozrazilu lékařského nebyly objeveny žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace. Bylina je vhodná i pro těhotné a kojící ženy.

Možnosti záměny

Rozrazil lékařský lze snadno zaměnit za další zástupce rodu rozrazilu. Sbírejte tedy pouze bylinu, jejíž pravostí jste si stoprocentně jistí. Například rozrazil potoční poskytuje rovněž velmi účinné léčivé schopnosti. Naopak rozrazil rezekvítek se k léčitelství nedoporučuje.

Zajímavosti

Rozrazil se mimo jiné pěstuje i jako okrasná rostlina. Péče o něj je velmi nenáročná. Ideální je pro rostlinu běžně propustná a mírně vlhká půda. Důležité je zajištění dostatku slunečního svitu. Bylina je odolná proti mrazu i silnému větru.

Na rozrazil můžete narazit také ve složení různých kosmetických produktů. Přidává se například do omlazujících krémů, šamponů a sprchových gelů.

Bylinku najdete i pod jinými lidovými názvy, ke kterým patří přítržník, veronika, hušec, ochvatná zelina, potrhlec, plavka nebo bouřka.

V Německu se dodnes rozrazilu říká „Allerweltsheil“, tedy lék na všechno. Tento název vznikl již v dávné minulosti, kdy se rozrazil skutečně v této zemi používal jako lék na všechny nemoci.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down