Vyzkoušejte osvědčené bylinky na zažívání a dejte sbohem střevním potížím

rejza
19. 2. 2023

Ať už vás trápí zácpa, průjem nebo plynatost, vyzkoušejte přírodní řešení. Léčivé bylinky na trávení jsou spolehlivými pomocníky v boji se zažívacími problémy. Dále se dozvíte nejen, které konkrétní bylinky to jsou, ale také i další tipy, jak zažívacím potížím úspěšně předcházet.

Nejčastější příčiny zažívacích potíží

Odborně lze zažívací problémy označit jako dyspepsie. Ty se pak podle místa problému dělí na dyspepsie horního a dolního typu. Nejčastějšími projevy horní dyspepsie jsou nechutenství, pálení žáhy nebo nevolnost. Dolní dyspepsie se vyznačuje obtížemi jako je plynatost, průjem či zácpa.

Nejčastěji zažívací potíže způsobí nevhodné stravování. Patří sem konzumace příliš tučného a ostrého jídla, ale také velké mezery mezi jednotlivými pokrmy nebo jedení ve spěchu. Trávení může být ovlivněno i tím, že stravu řádně nerozkoušeme.

Dalším velice častým spouštěčem zažívacích potíží je stres. Ten se zpravidla jako první projeví právě na zdraví našeho trávicího systému. Proti stresu může pomoci pravidelný pohyb, který zároveň napomáhá i ke správné peristaltice střev.

Střevní mikrobiom a jeho vliv na lidské zdraví

Pokud vás trápí časté virózy a nachlazení, může být na vině vaše trávicí soustava. Ve střevech totiž sídlí až 80 % imunitního systému a někdy se jim rovněž přezdívá druhý mozek. Zdraví našeho střevního mikrobiomu má totiž přímý vliv nejen na naši obranyschopnost, ale také naši náladu a psychické zdraví.

Je proto velice důležité udržet svá střeva zdravá a zbytečně je nezatěžovat nezdravým životním stylem. Nevyvážený střevní mikrobiom může mít za následek vznik deprese, úzkosti, cukrovky a zažívacích potíží jako je zácpa, průjem nebo reflux.

Jestliže vás trápí časté zažívací potíže, vyzkoušejte léčivé bylinky, které tyto problémy vyléčí přírodní cestou.

Nejlepší bylinky na trávení

Řepík lékařský

Jednou z nejúčinnějších bylinek na trávicí potíže je řepík lékařský. Tato bylinka mimo jiné léčí záněty dýchacích cest, angínu a podporuje zdravou funkci jater a ledvin. V oblasti zažívání bylinka podporuje správnou funkci žaludku i střev a urychluje trávení těžkých jídel.

Mateřídouška úzkolistá

Mateřídouška je známá pro své léčivé účinky již po staletí. Pomáhá léčit záněty průdušek, onemocnění močových cest i nepravidelnou menstruaci. Její účinky však uvítáte i v případě žaludečních potíží. Mateřídouška zklidňuje organismus a ulevuje od průjmu či koliky.

Máta peprná

Máta peprná skvěle podporuje produkci žaludečních šťáv. Uvítáte ji tedy v případě, kdy je vám těžko po špatně stravitelném jídle. Bylinka poskytuje podobně jako mateřídouška zklidňující účinky. Máta uleví od žaludečních křečí, střevní koliky i průjmu.

Heřmánek pravý

Heřmánek pravý patří k nejpoužívanějším léčivým bylinkám. Úspěšně pomáhá v případě nachlazení, chřipky i zažívacích potíží. Bylinka léčí žaludeční vředy, ulevuje od křečí a podporuje správnou funkci trávicí soustavy. Pro nejlepší účinky odvaru smíchejte heřmánek pravý s mátou peprnou ve stejném poměru a zalijte vroucí vodou.

Zázvor

Zázvor posiluje celý lidský organismus. Pomůže však nejen v boji proti nachlazení, ale rovněž při nepříjemných zažívacích problémech. Ideálním způsobem použití je odvar z čerstvě nakrájeného kořene. Bylinka urychlí peristaltiku střev, a vy tak skoro ihned pocítíte úlevu.

Jak úspěšně předcházet zažívacím potížím

Kromě bylinek lze jako prevenci proti zažívacím potížím doporučit zdravý jídelníček a pravidelný pohyb. Nemusíte však hned svoje stravování změnit o 180 stupňů.

Nejdříve si zkuste jídla rozdělit do několika menších dávek během celého dne. Zařaďte do jídelníčku ovoce a zeleninu. Stejně důležité je ale mít ve stravě také dostatek bílkovin, vlákniny a zdravých tuků. Ty získáte například z různých oříšků nebo avokáda.

Zažívací problémy mohou často signalizovat vážnější zdravotní problém, a proto je nikdy nepodceňujte. Zmírnit potíže vám mimo jiné pomohou i léčivé bylinky osvědčené dlouholetou tradicí.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down