Hlíva ústřičná

rejza
1. 2. 2023

Latinský název

Pleurotus ostreatus

Popis

Hlíva ústřičná je jedlá, léčivá houba. Její klobouk připomíná barvou i svým tvarem ústřice, a proto se nazývá ústřičná. Rozměry jedné hlívy mohou dosahovat až 35 cm do šířky. Jednotlivé klobouky mají vějířovitý tvar, jsou měkké a mohutné. Nejčastěji rostou hlívy v trsech, které mohou dohromady dosahovat hmotnosti až několika kilogramů. Spodní část hlívy neboli třeň bývá dlouhá zhruba 4 cm. Houba má nízké a husté lupeny šedé barvy. Hlíva má mírně sladkou chuť a silné aroma. Její dužina je spíše měkká, ve stáří postupně ztuhne, má bílou až šedou barvu a je velice šťavnatá.

Výskyt

Hlívu ústřičnou nalezneme především na kmenech listnatých stromů, a to i těch odumřelých. Výjimečně se vyskytuje také v blízkosti jehličnanů. Houbu nalezneme po celém světě, především pak v mírném a subtropickém pásu.

Užívaná část

Klobouk, třeň

Doba sběru

Hlíva ústřičná začíná růst na počátku podzimu. Lze ji sbírat od října až do března.

Úprava a sušení

Hlívu lze sušit po důkladném a šetrném očištění. Rozkrájejte houbu na tenké plátky a umístěte na vzdušné místo. V případě využití umělého tepla důkladně hlídejte jeho teplotu. Pokud by překročila 45 °C, ztratila by hlíva své léčivé účinky. Rovněž se houba nesmí dostat do kontaktu s kovem.

Účinné látky a působení

Hlíva ústřičná obsahuje řadu vitamínů C, D a zástupců skupiny B. Dále v houbě najdeme polysacharidy s beta glukany, vlákninu a účinnou látku pleuran. Hlíva obsahuje enzymy, aminokyseliny, aromatické sloučeniny, flavonoidy, terpenoidy a v neposlední řadě vápník, fosfor, železo, zinek a selen.

Hlíva ústřičná účinně napomáhá při léčbě chřipky, angíny a nachlazení. Posiluje imunitní systém, bojuje proti duševnímu i fyzickému vyčerpání. Látky obsažené v hlívě ústřičné mohou příznivě ovlivnit léčbu různých typů rakoviny. V případě onkologických onemocnění je však vždy třeba se poradit s lékařem a dodržovat jeho doporučení.

Hlíva pozitivně ovlivňuje srdce a kardiovaskulární systém. Pomáhá také v léčbě astmatu, artritidy a dlouho trvajících zánětů. Hlíva je vhodná také proti kožním onemocněním jako jsou ekzémy, lupénka a různé vyrážky.

Ke snížení cholesterolu lze využít právě hlívu ústřičnou. Tato houba rovněž snižuje hladinu cukru v krvi. Látky obsažené v hlívě působí preventivně proti poškození tepen a zabraňují tak ateroskleróze.

Užití

Hlívu ústřičnou užíváme v denní dávce 5 až 10 g sušené houby. V případě, že hlívu užíváte poprvé, doporučujeme začít s nižší dávkou. Konzumovat ji lze přímo nebo z ní připravit účinnou tinkturu.

Rizika

Konzumace hlívy ústřičné může výjimečně způsobit střevní potíže. Začínejte proto raději s nižšími dávkami. Užívání hlívy ústřičné se nedoporučuje pacientům užívajícím léky na snížení cholesterolu. Houba není ve vyšších dávkách vhodná ani pro těhotné a kojící ženy.

Možnosti záměny

Hlíva ústřičná je podobná pařezníku pozdnímu a dalším hlívám, například hlívě plicní, hlívě dubové či hlívě miskovité. Žádná z těchto hub však není jedovatá, a záměna tak není nebezpečná.

Zajímavosti

Hlíva ústřičná se používá také k přípravě různých pokrmů. Houbu lze využít jako náhražku masa. Hodí se však i do omáček, polévek a zeleninových salátů.

Hlíva ústřičná má velmi vysoký obsah bílkovin, a hodí se proto do vegetariánského či veganského jídelníčku k doplnění těchto živin.

Jednou z mála masožravých hub je právě hlíva ústřičná. Její mycelium je schopné pozřít různé červovité členovce a drobné půdní organismy.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down