Bylinky na cukrovku

rejza
7. 10. 2022

S řadou zdravotních obtíží vám pomohou bylinky. Na cukrovku je sice potřeba odborná léčba v podobě léků či podávání inzulínu, některé byliny vám však mohou značně ulevit. Toto onemocnění zapříčiní, že v těle není dostatek hormonu inzulinu. Ten je potřeba k tomu, aby mohly buňky využít glukózu přijatou z potravy. Hladina cukru v krvi se zvyšuje, a tím vznikají i další zdravotní problémy. S jejím snížení vám mimo jiné pomohou i některé bylinky.

Různé typy cukrovky a jejich nejčastější příčiny

U zdravého člověka produkuje dostatek inzulinu slinivka, která je uložena za žaludkem. V případě diabetiků to tak bohužel není. Dle závislosti onemocnění právě na hormonu inzulinu se pak cukrovka dělí na dva druhy.

Prvním je cukrovka 1. typu, u které se v těle nemocného přestane tvořit inzulin. Ve většině případů pacient trpí cukrovkou již od mladého věku. Jedinou záchranou je zde doživotní užívání inzulinu formou tenké injekce tzv. pera nebo inzulinové pumpy.

Častější formou je cukrovka 2. typu. V tomto případě se inzulin ve slinivce vytváří, ale okolní tkáně na něj špatně reagují. Tento jev se označuje jako inzulinová rezistence. Podle závažnosti onemocnění se mohou podávat léky nebo případně také přímo inzulin ve formě injekce.

Pro cukrovku 1. typu je nejčastější příčinou genetika, jelikož člověka postihuje již v dětství či mladém věku. Ke vzniku cukrovky 2. typu značně přispívá špatná životospráva, obezita a nezdravý životní styl. Její pravděpodobnost se také zvyšuje s přibývajícím věkem.

Jak se cukrovka projevuje?

Jedním z nejvýraznějších příznaků je u cukrovky neustálá žízeň a s ní spojené časté močení. Dále se ve většině případu objevuje silná únava. Další projevy jsou spíše individuální, ale patří k nim vypadávání vlasů, zhoršené vidění, svědění celého těla, nepříjemný pocit v nohou nebo například problémy s dásněmi.

Změny lze pozorovat i v oblasti tělesné hmotnosti. U 1. typu je časté, že nemocný zhubne, a dokonce může i zkolabovat. Naopak u 2. typu je často přítomna nadváha.

Jak snížit cukr v krvi?

Základním pilířem léčby cukrovky je úprava jídelníčku. Jako první je potřeba razantně omezit konzumaci potravin s obsahem cukru. Zde si dejte pozor třeba na ovoce. To je považováno za součást zdravého jídelníčku, pro diabetika však obsahuje velké množství cukru. Velmi důležitá je i pravidelnost stravování, kdy byste měli jíst přiměřeně během celého dne.

K potravinám, které dokážou snižovat hladinu cukru v krvi, patří například čočka, fazolové lusky, ředkvičky nebo kedlubny. Zeleniny můžete narozdíl od ovoce sníst prakticky kolik chcete. Pro udržení zdravé hodnoty cukru v krvi je také velmi prospěšný přiměřený pravidelný pohyb a dostatek odpočinku.

Okamžité snížení cukru v krvi

K rychlému snížení hladiny cukru v krvi lze využít některé přírodní prostředky. V případě, že trpíte cukrovkou 1. nebo 2. typu, vždy dbejte na pokyny lékaře a užívejte předepsané léky. Ke snížení cukru napomáhá skořice nebo lněná semínka. Ty ideálně namočte nebo rozdrťte ještě před konzumací. Obě potraviny navíc podporují trávení a pomáhají snížit hladinu cholesterolu v krvi.

Využít můžete i jablečný ocet. K jeho přínosům patří zvyšování využití glukózy buňkami v těle. Snižuje tedy glykémii klidně i zcela nalačno. Užívat lze velmi jednoduše, kdy stačí přidat jednu lžíci octa do sklenice vody. Vypijte hned ráno a snídejte až nejdříve třicet minut poté.

Bylinky na snížení cukru v krvi

Jetel luční nabízí detoxikační účinky a urychluje léčení kožních problémů. V případě cukrovky oceníte čaj, který lze připravit z jeho sušených květů. Ty lze jíst i čerstvé, mají příjemnou nasládlou chuť.

Bez černý má řadu zdravotních benefitů. Ke snížení hladiny cukru jsou ideální jeho čerstvé výhonky. Z těch si můžete připravit lahodný čaj, který napomáhá snížit cukr v krvi.

Listy borůvky jsou někdy označovány jako rostlinný inzulín. Sbírejte je před dozráním plodů, kdy obsahují nejvíce myrtilinu. Tato látka příznivě ovlivňuje metabolismus cukru v lidském těle.

Stévie sladká je skvělým pomocníkem diabetika v kuchyni. Lze ji využívat ke slazení a zároveň nezvyšuje hladinu cukru v krvi.

Bobkový list napomáhá k regulaci hladiny cukru. Zároveň snižuje cholesterol a podporuje správnou činnost srdce a jater. Ke snížení glukózy užívejte čaj ze sušených listů.

Bylinný čaj na cukrovku

15 g listu borůvky černé

15 g listu kopřivy dvoudomé

10 g kořene lopuchu většího

5 g smetanky lékařské

5 g lněného semínka

Smíchejte všechny ingredience a pro přípravu jedné dávky odeberte jednu čajovou lžičku. Zalijte 150 ml vroucí vody a nechte dvacet minut vyluhovat. Po scedění pijte třikrát denně před jídlem.

Zdroje: https://www.medicalnewstoday.com/articles/317051, https://www.diabetes.org.uk/guide-to-diabetes/enjoy-food/eating-with-diabetes/10-ways-to-eat-well-with-diabetes

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down