Bobkový list

rejza
25. 1. 2023

Obecný název

Vavřín, bobkový list

Latinský název

Laurus nobilis

Popis

Vavřín byl původně mohutný strom, nyní ho však najdeme spíše ve formě keře. Pouze ojediněle může dosahovat výšky až 15 m. Vláknité listy vavřínu mají celistvý okraj a dosahují délky okolo 10 cm a šířky zhruba 3 cm. Květy této dvoudomé rostliny mají zelenožlutou barvu a vyskytují se v párech okolo jednotlivých listů. Vavřín plodí drobné, lesklé bobulovité peckovice.

Výskyt

Vavřín původně pochází z oblasti Malé Asie. Postupně se však přes oblast Středozemí rostlina rozšířila do dalších zemí. Z důvodu postupného nárůstu sucha se z vavřínových stromů staly keře.

Užívaná část

List

Doba sběru

Sběr bobkového listu je velice jednoduchý, lze ho provádět po celý rok.

Úprava a sušení

Natrhané listy vavřínu sušte na vzdušném místě ve stínu nebo využijte umělé teplo nepřekračující 35 °C. Po úplném dosušení bylinku uschovejte do skleněné nádoby nebo papírového sáčku. Bobkový list není vhodné skladovat příliš dlouho, postupně ztrácí svoji vůni i účinnost.

Účinné látky a působení

Bobkový list obsahuje bílkoviny, vlákninu, silici, glykosidy, hořčiny, kyselinu listovou a také vitamíny A, B a C. Dále lze v rostlině najít vápník, selen, měď, zinek, železo, hořčík nebo draslík.

Listy vavřínu účinně podporují správné trávení a rovněž zvyšují chuť k jídlu. Využívat bobkový list mohou také diabetici trpící cukrovkou 2. typu, jelikož bylinka snižuje hladinu krevního cukru.

Bobkový list ulevuje rovněž od revmatických bolestí a dny. Zmírňuje otoky a léči migrénu. Bylinka pozitivně působí na játra a močové cesty. Na bolavé klouby lze přikládat rozdrcené listy smíchané s olivovým olejem. Tato směs účinně ulevuje od projevů revmatismu.

Vavřín působí také antioxidačně a protizánětlivě. Bobkový list tak ulevuje od křečí a bolestí způsobených různými záněty.

Užití

Doporučenou denní dávkou je 1–3 gramy sušených nebo čerstvých listů. Připravit lze odvar, který se nechá přes noc louhovat. Druhý den se následně scedí a lze ho popíjet během celého dne. Po třech dnech užívání je třeba udělat týdenní pauzu.

Rizika

Užívání bobkového listu není vhodné pro těhotné a kojící ženy. Nedoporučuje se ani pro děti do 3 let. Bylinka rovněž ovlivňuje srážlivost krve, a tak by se neměla konzumovat alespoň 14 dní před chirurgickými zákroky.

Možnosti záměny

Bobkový list u nás nenajdeme ve volné přírodě, lze ho však snadno pěstovat na zahradě i v bytě jako pokojovou rostlinu. Záměna vavřínu za jinou bylinku je tedy silně nepravděpodobná.

Zajímavosti

Vavřín je odedávna spojován se vznešeností. Starořeckého boha Apollona najdeme pokaždé ozdobeného věncem právě z této rostliny. Ten ostatně často nosil i významný římský vůdce Julius Caesar. Vavřínové věnce byly rovněž využívány k ocenění vítězů různých soutěží, což se dochovalo dodnes.

Nedávné studie naznačují, že by bobkový list mohl působit proti rakovinotvorným buňkám. Tyto účinky však zatím nejsou potvrzeny. Rovněž se zkoumá možné pozitivní působení vavřínu na paměť.

Bobkový list se využívá nejen pro léčivé účely, ale především také pro vaření. Skvěle se hodí k dochucení masa, ryb nebo rajské omáčky. Často se také bobkový list přidává do nakládaného zelí či okurek.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down