Stévie sladká

rejza
25. 1. 2023

Obecný název

Stévie cukrová, stévie sladká

Latinský název

Stevia rebaudiana

Popis

Stévie sladká je vytrvalá bylina dorůstající výšky 50 až 100 cm. Rostlina je vybavena složitým kořenovým systémem, který je uložen mělce pod zemí. Zajímavostí je, že kořen je jedinou součástí stévie bez obsahu sladkých látek. Zelené lodyhy se hojně větví a zpočátku je pokrývají jemné chloupky. Vstřícné, zelené listy mají deltovitou, vroubkovanou čepel. Úbory okolíků se skládají z oboupohlavných, malých květů bílé až narůžovělé barvy. Stévie plodí drobné, tmavě hnědé nažky s chmýrem.

Výskyt

Stévie sladká původně pochází z oblasti mezi Paraguayí a Brazílií. U nás na ni volně nenarazíme, je však možné ji pěstovat na zahradě, kde uvítá polostín a ochranu před větrem. Stévie sladká je jedním z více než 150 druhů stévií, jako jediná však obsahuje sladící látky.

Užívaná část

List

Doba sběru

Listy stévie sbírejte především během letních měsíců, kdy obsahují nejvyšší podíl sladících látek.

Úprava a sušení

Listy stévie je třeba sušit rychle v dobře větrané místnosti. Ideálně využijte umělé teplo, které by nemělo překročit hranici 40 °C. Usušenou bylinku uchovejte v pevně uzavíratelných nádobách na suchém, tmavém místě. Před uskladněním je možné listy nadrtit.

Účinné látky a působení

Stévie sladká obsahuje deriváty steviolových glykosidů, které jsou označovány jako steviosidy. Dále lze v rostlině najít flavonoidy, kumariny, kyselinu kávovou či askorbovou a v neposlední řadě také vysoké množství vitamínu C.

Nejčastěji se stévie používá jako sladidlo. Je až mnohonásobně sladší než cukr a zároveň neobsahuje žádné kalorie. Často se proto doporučuje pro diabetiky s cukrovkou a pacienty trpící obezitou.

Bylinka má rovněž antibakteriální a protizánětlivé účinky. Stévie podporuje hojení různých kožních poranění. Přímo na postižená místa se přikládají čerstvé či namočené listy bylinky. Stévii lze najít i jako součást některých přípravků na pleť postiženou akné či ekzémem.

Stévie se využívá také k léčbě parodontózy. Bylinka dokáže předcházet vzniku zubních kazů a krvácivosti dásní. Dle výzkumu bylo dokázáno, že látky obsažené ve stévii ničí bakterie, které tyto zubní problémy způsobují.

V neposlední řadě stévie zklidňuje žaludek a celkové trávení. Pomáhá zahnat pálení žáhy, jelikož snižuje tvorbu kyseliny chlorovodíkové v žaludku.

Užití

Ke slazení stačí pouze velmi malé množství stévie, jelikož poskytuje až 300x silnější sladící efekt než běžný cukr. Jako ekvivalent jednoho hrnku krupicového cukru lze použít jednu až dvě lžíce stévie. Rostlinu lze přidat i k dalším bylinkám přímo do připravovaného odvaru v množství dvou až tří lístků.

Rizika

Stévie sladká není doporučována pro těhotné a kojící ženy a stejně tak ani pro děti.

Možnosti záměny

Stévie sladká se v naší přírodě volně nevyskytuje, a tak není pravděpodobná ani její záměna za jinou bylinu.

Zajímavosti

V minulosti se objevily zprávy o tom, že stévie poskytuje antikoncepční účinky. Taková skutečnost však nikdy nebyla potvrzena a jedná se spíše o lidový mýtus.

Rovněž před několika lety vznikly diskuse, zda bylinka nezpůsobuje rakovinu. Ani tyto informace však nejsou pravdivé a výzkumy potvrdily, že je stévie zcela bezpečná. Dodnes je však její prodej například v USA a Kanadě značně omezen.

Stévie sladká někdy bývá označována jako sladká tráva, medové lístky nebo sugarleaf.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down