Jetel luční

rejza
25. 1. 2023

Latinský název

Trifolium pratense

Popis

Jetel luční je vytrvalá bylina dosahující výšky až 80 cm. Rostlina má rozsáhlé, větvené kořeny, ze kterých vyrůstají zelené, hladké a poléhavé lodyhy. Přízemní listová růžice se skládá ze střídavých, trojčetných (ojediněle čtyřčetných) listů vejčitého tvaru. Jednotlivé listy mohou být řapíkaté i přisedlé a na jejich lícní straně najdeme bílou skvrnu. Naopak rub je pokryt jemnými chloupky. Drobné, pětičetné květy se objevují v květnu a můžeme je pozorovat až do října. Květy jsou oboupohlavné a barví se do narůžovělého až fialového odstínu. Jetel plodí nepukavé lusky s ledvinovitými, lesklými a rýhovanými semeny tmavě žluté či hnědé barvy.

Výskyt

Jetel luční pochází z oblasti Evropy. Postupem času se však rozšířil i do západní Asie a severozápadní Afriky. Dnes ho lze najít prakticky všude včetně Severní i Jižní Ameriky, Japonska nebo třeba Sibiře. U nás se jetel vyskytuje zcela běžně na loukách, polích, zahradách i lesech. Rostlina se vyskytuje v nížinách i vyšších nadmořských výškách.

Užívaná část

Květ, případně nať

Doba sběru

Květy jetele lučního sbírejte během období květu, tedy od května do října. Pro sběr nejsou vhodné květy, na kterých je patrné zhnědnutí. Nať lze sbírat rovněž v tomto období.

Úprava a sušení

Sesbírané květy sušte rychle na vzdušném místě. Během procesu sušení kontrolujte, zda květy nehnědnou. Pokud ano, je potřeba je odstranit. V případě užití umělého tepla nepřekračujte 35 °C. Po dosušení ukládejte bylinu do papírových sáčků a uchovávejte na suchém místě.

Účinné látky a působení

Jetel luční obsahuje flavonoidy, saponiny, silice, tyramin, fisetin, cholin, lecithin a kyselinu salicylovou. Dále v rostlině najdeme také rozpustné látky ve vodě, které jsou velice podobné estrogenům. V bylině se vyskytuje i vápník, sodík, hořčík, železo, chrom, fosfor a vitamíny A, B1, B3 a C.

Jetel luční se hojně využívá ke zmírnění projevů menopauzy. Bylina obsahuje fytoestrogenové látky, které dokážou v ženském těle vynahradit chybějící hormony, které schází v období klimakteria. Jetel tak bojuje proti návalům horka, motání hlavy či bolesti prsou způsobených touto hormonální nerovnováhou.

Bylinka posiluje organismus a zvyšuje jeho přirozenou obranyschopnost. Využívá se tak v případě dlouhodobé nemoci či rekonvalescenci po náročném onemocnění. Jetel využijete i v boji proti nachlazení, dráždivému kašli a bronchitidě.

Jetel luční poskytuje detoxikační účinky, které mají příznivý vliv na funkci jater. Podporují správnou činnost lymfatického systému, a zmírňuje tak různé kožní nemoci jako je ekzém či lupénka.

Jetelový čaj lze rovněž využít ke zklidnění organismu a podpoře kvalitního spánku. Ve formě obkladu lze bylinku přikládat pro zklidnění na kožní poranění, ekzém nebo bodnutí od hmyzu.

Užití

Ze sušených květů rostliny lze připravit čaj. Na jednu dávku použijte zhruba osm okvětních hlávek a 250 ml vroucí vody. Pro lisování šťávy lze využít čerstvou nať.

Rizika

Jetel luční nemá žádné kontraindikace a je zcela bezpečnou bylinou.

Možnosti záměny

Jetel luční lze zaměnit za ostatní druhy jetele, které se u nás vyskytují. Léčivé účinky však poskytuje pouze jeden z nich, a to jetel plazivý. Žádný z ostatních jetelů však není jedovatý, a tak jejich záměna není nebezpečná.

Zajímavosti

Jetel je odedávna spojován s kouzelnou mocí, kdy je dodnes považován výjimečně nalezený čtyřlístek za symbol štěstí. V minulosti byly v křesťanství trojlístky jetelu spojovány s Nejsvětější trojicí.

Zelený jetelový trojlístek slouží jako národní symbol Irska.

Jetel slouží jako silně medonosná rostlina. Zároveň se využívá ke krmení dobytka a drůbeže, pro které je bylina velice přínosná a chutná.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down