Bylinky na nachlazení a rýmu

rejza
7. 10. 2022

Viróza číhá především v chladnějších měsících skoro na každém rohu. Bylinky na nachlazení a rýmu vám od tohoto neduhu pomohou, abyste byli co nejrychleji zase v plné síle. Díky široké rozšířenosti nachlazení známe i mnoho bylin, které v takovém případě spolehlivě zaberou. Dále v textu se tak mimo jiné dozvíte, jakou rostlinu byste měli doma pěstovat jako první pomoc proti ucpanému nosu nebo jak poznat nachlazení u miminka.

Nejčastější příčiny a příznaky nachlazení

Nachlazení známe asi všichni. Ucpaný nos, kašel, zvýšená teplota, únava a bolest celého těla. Všechny tyto symptomy jsou více než typické pro virózu. Objevovat se přitom nemusí nutně všechny najednou.

Nejčastěji se toto onemocnění objevuje na podzim a v zimě. V tomto období je náš organismus kvůli poklesu teplot vystaven větší zátěži, a to oslabuje i náš imunitní systém. Dalším důvodem je i častější shromažďování lidí v uzavřených prostorech, kde se často nedostatečně větrá.

Za vznikem nachlazení může stát až 200 různých virů. Nejčastěji se však jedná o rhinovirus, méně častými průvodci onemocnění jsou pak různé koronaviry či virus chřipky. Nachlazení prodělá zdravý člověk většinou bez problémů. Rizikovější je viróza u chronicky nemocných pacientů a starších lidí.

Jak se zbavit nachlazení

V boji proti rýmě a nachlazení vám pomohou nejen bylinky, ale také vitamíny. Vhodné je zvýšit příjem vitamínu C, D a zinku. Pokud se chcete vyhnout konzumaci tabletek z lékárny, můžete využít některé potraviny bohaté na tyto vitamíny.

Vitamín C získáte nejen z citrusů, ale také řady zeleniny. Nejvíce ho najdete v kysaném zelí, kvašené zelenině, paprice nebo brokolici. Zinek se nachází například v dýňových semínkách, obilných klíčcích nebo vejcích. Vitamín D vám kromě sluníčka dodají také ryby nebo vaječné žloutky.

Jak poznat nachlazení u miminka

Rýma a nachlazení je často první zdravotní komplikací, kterou u svého miminka zpozorujete. Kojence rýma dokáže potrápit o poznání více než dospělé. Jejich dýchací cesty jsou úzké, a navíc dokážou dýchat pouze nosem.

Jako první můžeme u miminka zpozorovat ucpaný nos kvůli otoku sliznice a vodovou rýmu. Tu poznáme podle drobných bublinek kolem nosu. Dále se může objevit i slzení očí a celkové potíže s dýcháním. Nachlazení doprovází u miminka únava, nespokojenost a problémy s usínám z důvodu problematického dýchání.

V případě vzniku nachlazení u miminka nejdříve kontaktuje svého pediatra, který vám poradí, co dělat a zda je potřeba navštívit jeho ordinaci. Pro ulehčení dýchání novorozence udržujte v místnosti vlhký vzduch. Využít k tomu můžete buď různé přístroje nebo jen namočte ručník a přehoďte ho přes topení.

Bylinky na nachlazení a rýmu

Rakytník řešetlákový je skvělým zdrojem vitamínu C a A. Rovněž výrazně podporuje imunitní systém, a tím se hodí nejen proti nachlazení, ale také při angíně či chřipce. Lze ho užívat ve formě šťávy nebo konzumovat celé plody.

Rýmovník je celoročním pomocníkem v boji s rýmou. Můžete ho totiž pěstovat jako pokojovou rostlinu. Často uvolní nos už pouhé přičichnutí k naříznutému listu. Vyline se výrazná vůně připomínající mátu a meduňku.

Řepík lékařský nabízí účinné protizánětlivé účinky. Ideálně používejte tinkturu, která pomáhá proti rýmě, kašli i bronchitidě. Využít ale lze i čaj nebo kloktadlo.

Levanduli lékařskou používejte při rýmě a nachlazení k inhalaci či kloktání. Stáčí jen připravit odvar ze sušené rostliny. Levandule navíc pomáhá i proti astmatu.

Šalvěj lékařská má prokazatelné protizánětlivé účinky. Pomáhá celkově proti nachlazení a je skvělou volbou při bolesti v krku a problémech s odkašláváním.

Rozmarýn lékařský poskytuje silně dezinfekční účinky. Skvěle tak lze využít při inhalaci proti začínající rýmě.

Heřmánek pravý pomůže při nespočtu zdravotních potíží. Zklidní žaludek, napomůže k příjemnému spánku nebo také zažene kašel a rýmu svými dezinfekčními schopnosti.

Bylinný čaj proti nachlazení

20 g sušené šalvěje lékařské

20 g sušeného heřmánku pravého

20 g sušených květů lípy

10 g sušených květů měsíčku lékařského

Bylinky smíchejte a odeberte jednu polévkovou lžíci. Zalijte 300 ml vroucí vody a nechte dvacet minut vyluhovat. Po scedění můžete pít nebo použít jako kloktadlo. V případě přípravy čaje pro dítě, vyměňte šalvěj za řepík lékařský.

Zdroje: https://www.farmanddairy.com/top-stories/9-herbs-to-relieve-cold-and-flu-symptoms/695280.html, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/common-cold/in-depth/cold-remedies/art-20046403

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down