Levandule lékařská

rejza
12. 1. 2023

Obecný název

Levandule, levandule lékařská, levandule úzkolistá, levandule klasnatá

Latinský název

Lavandula angustifolia

Popis

Levandule lékařská je větvitý polokeř dorůstající výšky okolo 60 cm. Přisedlé listy levandule jsou na okrajích podhrnuté a dosahují délky okolo 3 cm. Z počátku jsou listy šedoplstnaté, poté se barví do zelena. Květy tvoří chudé lichopřesleny, které jsou podepřeny suchomázdřitými listeny. Ve spodní části květenství jsou lichopřesleny uloženy dále od sebe, než je tomu na vrcholu, kde tvoří konečný klas. Lehce zubatý květní kalich je trubkovitý, pěticípý a fialový. Dvoupyská koruna modré barvy se skládá z horního dvoulaločného a spodního trojlaločného pysku. Levandule plodí čtyři malé oříšky a kvete od července do srpna. Pro celou bylinu je typické výrazné příjemné aroma.

Výskyt

Levandule původně pochází z oblasti západního Středomoří. Nyní ji lze najít v řadě dalších zemí, kde se často pěstuje. Výjimkou není ani u nás, kde ji najdeme především na jižní Moravě.

Užívaná část

Květ a nať

Doba sběru

Levanduli sbírejte seřezáváním zelené natě od července do srpna, ideální doba je těsně před plným rozvinutím květu.

Úprava a sušení

Levanduli lékařskou je třeba sušit ve stínu, v případě použití umělého tepla nepřekračujte 40 °C. Po úplném dosušení se květy sdrhnou. Poté je třeba levanduli uchovávat na temném a suchém místě, vhodné jsou uzavíratelné skleněné nádoby. Bylinka má silné aroma a hořkou chuť.

Účinné látky a působení

V levanduli lékařské najdete silici s obsahem linalyacetátu a také třísloviny. Látky obsažené v bylině omezují růst bakterií a působí fytoncidně.

Nejčastěji se levandule využívá pro celkové zklidnění organismu. Bylinka podporuje zdravý spánek a zmírňuje nespavost. Levandule spolehlivě uklidňuje nervové napětí a pomáhá zmírnit projevy hysterie, stresu, úzkosti či paniky.

Levanduli lze využít také ke zmírnění projevů migrény. Bylinka pomáhá v případě třesavky nebo návalech krve a vleklých bolestech hlavy.

Bylinku lze využít i v případě onemocnění dýchacích cest při nachlazení. Levandule léčí záněty průdušek a ulevuje také od projevů chřipky či angíny. Bylinka se osvědčila rovněž jako podpůrná léčba astmatu. Levandule dále pozitivně působí na játra a žlučník, odstraňuje plynatost a pomáhá při žaludečních kolikách.

Odvar z levandule lze také použít jako kloktadlo pro léčbu zánětů v dutině ústní včetně drobných vředů. Levandulový olej dále zmírňuje bolesti svalů a kloubů. Pomáhá zmírňovat i projevy revmatu a vhodná pro zdravé vlasy.

Užití

Nejčastější formou užití levandule je nálev neboli čaj. Ten připravíte z jedné čajové lžičky bylinky a 200 ml vroucí vody. Nechte deset minut louhovat, a poté sceďte.

Další možností je levandulový olej, který lze koupit v lékárně či připravit doma z olivového oleje a čerstvé nebo sušené bylinky.

Rizika

Levandule neskýtá žádná výrazná rizika, je bezpečná i pro děti. V případě vnitřního užití je však potřeba dbát na doporučené dávkování. Ve větším množství může levandule omamovat.

Možnosti záměny

Záměna levandule za jinou bylinu je pro její typický vzhled a vůni silně nepravděpodobná.

Zajímavosti

Levandule se těší vysoké oblibě již od dob starověku. Nejdříve byla tato bylinka využívána především k různým omývacím účelům, kdy se často přidávala do koupelí. Zde také vznikl její název, který byl odvozen od slova umývat. Dnes se hojně využívá v kosmetickém průmyslu.

Již v dávnověku se levandule využívala k hubení různého hmyzu včetně blech, štěnic a vší. Dnes lze levanduli použít například proti molům. Stačí pouze umístit sušenou nať do skříně, levandule prádlo navíc příjemně provoní.

Pro pěstování levandule je bezpochyby typickým místem Provence. Dnes tam však už skoro nenarazíte na levandule lékařskou, nýbrž na vyšlechtěnou odrůdu lavandin. Ta dorůstá větší výšky a přináší mnohonásobně více oleje.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down