Bylinky na stres

rejza
20. 10. 2022

Trápí vás úzkosti nebo deprese? Vyzkoušejte bylinky na stres, které vám od těchto nepříjemných pocitů pomohou ulevit. Rostliny nejlépe zafungují jako podpora celkové léčby, která by měla sestávat především ze změny životního stylu. Které bylinky pomohou navodit příjemný spánek a kterým se přezdívá přírodní antidepresiva? To vše se dozvíte v následujícím textu.

Jak se zbavit stresu a úzkosti

Nadměrný stres a úzkost často pramení z nezdravého životního stylu. Náročné zaměstnání může u člověk vyvolat dokonce až chronický stres, který se pak často projevuje formou různých zdravotních komplikací.

Je jasně dokázáno, že nadměrný stres lidskému organismu škodí. Zcela se mu vyvarovat je však prakticky nemožné. Klíčem ke zdraví je tedy stres minimalizovat a zároveň s ním umět pracovat. Ke zklidnění pomohou například bylinky. Pokud vás však úzkost trápí dlouhodobě, je dobré zvážit psychoterapii. Na té se člověk mimo jiné naučí zvládat stresové a krizové situace.

Jak se uvolnit od stresu

Jednou z uvolňujících technik, kterou máme navíc stále po ruce, je dech. Existují různá dechová cvičení. Záleží jen na vás, které vám bude nejvíce vyhovovat. Při silné úzkosti může pomoci prodloužit výdech oproti nádechu, aby nedocházelo k hyperventilaci. Počítejte si při nádechu do pěti, chvilku dech zadržte, a poté vydechujte na šest nebo sedm dob.

Uvolnění od stresu vám také zajisté přinese fyzická aktivita. Někdy stačí si jen udělat pár dřepů. Pokud máte více času, blahodárně na naši mysli působí svižná procházka, ideálně v přírodě. Další možností je také jóga. Vyzkoušet můžete i poslech příjemné hudby nebo různé relaxační techniky jako je například Jacobsonova progresivní svalová relaxace nebo autogenní trénink.

Léčba stresu

Pokud je pro vás tres nezvladatelný a způsobuje vám úzkost či depresi, je potřeba tento problém řešit. Nestyďte se o svých problémech mluvit s praktickým lékařem, který vám může doporučit například vhodného psychiatra. Rozhodně to přitom neznamená, že jste blázen. Léčit nadměrnou úzkost je stejně důležité jako léčit chřipku nebo angínu.

Při mírnějších potížích postačí změna životního stylu. Dostatečně spěte a choďte spát každý den přibližně ve stejnou dobu. Zařaďte do týdenního programu alespoň dvě až tři fyzické aktivity. Dbejte také na správný jídelníček. Nedostatek živin se může negativně projevit na vašem psychickém rozpoložení. Vše můžete navíc podpořit užíváním vhodných bylinek.

Bylinky na stres

Třezalka tečkovaná je často označována jako přírodní antidepresivum. Jelikož poskytuje podobné účinky jako tyto léky, není vhodné ji konzumovat, pokud užíváte antidepresiva předepsaná lékařem. Třezalka dokáže zlepšovat náladu a přitom nezpůsobuje utlumení.

Meduňka lékařská má mírnější účinky než výše zmíněná třezalka. Díky tomu je vhodná skoro pro každého a nemusíte se bát žádných vedlejších účinků. Působí sedativně, takže se hodí nejen proti úzkosti, ale také na podporu kvalitního spánku.

Kozlík lékařský pomáhá ulevit při nepříjemných projevech úzkosti jako jsou bušení srdce, sevření hrdla nebo žaludku. Můžete ho najít ve formě tzv. valeriánských kapek, které se z jeho výtažků vyrábí a účinkují na zklidnění organismu.

Levandule lékařská podporuje především klidný spánek. Používá se nejčastěji ve formě aromaterapie, kdy dokáže ulevit i od nepříjemného stresu a s ním spojené migrény.

Heřmánek pravý funguje skoro na cokoliv. Zklidní žaludek, chřipku i naši mysl. Heřmánek podporuje kvalitní spánek a také přináší úlevu od úzkostných stavů.

Mateřídouška úzkolistá rovněž dokáže navodit příjemný spánek, a navíc zklidnit napnuté nervy. Je vhodná i pro použití u dětí.

Bylinný čaj proti stresu

10 g levandule lékařské

10 g měsíčku lékařského

10 g meduňky lékařské

10 g heřmánku pravého

Smíchejte všechny bylinky a přelijte jednu lžíci směsi 250 ml horké vody. Nechte deset minut louhovat, poté sceďte. Čaj navozuje klid, a navíc skvěle chutná.

Zdroje: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/generalized-anxiety-disorder/expert-answers/herbal-treatment-for-anxiety/faq-20057945, https://goraw.com/blogs/news/12-stress-reducing-supplements-ingredients

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down