Mateřídouška

rejza
3. 12. 2022

Obecný název

Mateřídouška obecná

Latinský název

Thymus serpyllum

Popis

Mateřídouška obecná je polokeřovitá vytrvalá bylina rostoucí v trsech. Spodní větvičky jsou lehce zdřevnatělé. Chloupkaté lodyhy se barví slabě do červena a jsou cca 10–30 cm dlouhé. Listy mateřídoušky jsou drobné, krátce řapíkaté a mají vejčitý až čárkovitý tvar. Květy se objevují od června do září, jsou světle růžové, bílé nebo nachové a tvoří strboulovité lichopřesleny. Mateřídouška obecná plodí tvrdky. Pro celou rostlinu je typické příjemné aroma.

Výskyt

Mateřídouška obecná je rozšířena po celé Evropě, dále ve střední a severní Africe a také v Americe. U nás na ni narazíte nejčastěji na suchých místech, stráních a mezích s dostatek slunečního svitu.

Užívaná část

Nať

Doba sběru

Nať mateřídoušky obecné sbírejte těsně před rozkvětem, tedy od června do září.

Úprava a sušení

Mateřídoušku sbírejte seřezáváním nezdřevnatělé nati. Bylinu sušte rychle ve stínu. V případě užití umělého tepla, nepřekračujte 40 °C. Pro rostlinu je během sušení typická příjemná kořenitá vůně.

Účinné látky a působení

V mateřídoušce se objevuje silice s cymolem a thymolem, dále kyselina ursolová, flavony a fytoncidy. Poměr jednotlivých látek se liší dle místa, kde bylina roste. Nejvyššího podílu silice docílíte sběrem mateřídoušky ze silně slunných míst.

Mateřídouška obecná je jednou zdraví prospěšných bylin pro ženy. Podporuje správný průběh menstruace a spolehlivě léčí i onemocnění močových cest. Pozor, její konzumace však není doporučována v těhotenství, protože vyvolává kontrakce dělohy, a mohla by tak způsobit předčasný porod.

Ranní konzumace mateřídoušky navozuje psychickou pohodu, mírní žaludeční potíže a také tiší ranní kašel a bolest v krku. Mateřídouška je osvědčenou bylinou i pro léčbu nachlazení. Má blahodárné účinky na dýchací cesty, průdušky a zmírňuje projevy astmatu.

Bylinka poskytuje příznivé účinky na zdraví nervové soustavy. Dříve se užívala k léčbě obrny a malomocenství. Dnes o ni můžete doplnit například léčbu revmatismu. Hodí se i k rekonvalescenci po cévní mozkové příhodě. Mateřídouška pomáhá léčit nemocné nervy, rozhodně však nenahrazuje léčbu předepsanou lékařem.

Mateřídouška celkově zklidňuje organismus a tiší i žaludeční a trávicí potíže vzniklé nadměrným stresem.

Uvolňuje od stresu a tím pomáhá i k hubnutí.

Užití

Nejčastější formou konzumace je čaj. Připravíte ho z jedné čajové lžičky bylinky na 250 ml vroucí vody. Po spaření nechte pouze krátce vyluhovat, a poté sceďte.

Pro zevní užití lze mateřídoušku obecnou přidat do koupele v množství cca 200 g byliny na jednu koupel.

Připravit lze také například mateřídouškový sirup, který skvěle zahřeje při prochladnutí. Tiší také záchvaty epilepsie.

Rizika

Mateřídouška není vhodná pro těhotné ženy, u kterých může vyvolat kontrakce dělohy, a tím i předčasný porod. Pro kojící ženy je bylinka naopak prospěšná, jelikož podporuje tvorbu mateřského mléka a zklidňuje tělo i mysl.

Možnosti záměny

Podobnou bylinkou mateřídoušce obecné je mateřídouška tymián. Tato rostlina, která se hojně využívá jako kuchyňské koření, poskytuje velice podobné léčivé účinky.

Zajímavosti

Mateřídouška je opředena řadou legend. Ve středověku symbolizovala statečnost, a byla proto připínána na hruď udatných rytířů. Také se věřilo, že bylinka dosáhne největší síly tehdy, když ji o svatojánské noci natrhá nahá dívka. Taková rostlina se pak vkládala do dětské kolíbky, aby miminkům přinesla zdraví a krásu.

Mateřídoušku obecnou můžete najít i pod jinými lidovými názvy, ke kterým patří démut, dymián, mateřinka, chodec, mateřánek, vonný tým nebo žadovník.

Rostlina z české přírody postupně mizí, proto si ji můžete zkusit vypěstovat na své zahradě. Je nenáročná a obohatí váš záhon o krásnou vůni. Ta však naláká i včely a čmeláky, mateřídouška je totiž silně medonosnou bylinou.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down