Bylinky na bolest v krku

rejza
23. 9. 2022

Bylinky na bolest v krku oceníte v jakémkoliv ročním období. Ať už je na vině chladné počasí nebo příliš výkonná klimatizace, léčivé rostliny nám od potíží vždy uleví. Bolest v krku je jedno z nejčastějších onemocnění, a právě proto existuje i několik osvědčených bylinek, která nám s ní pomohou. Dále se dozvíte, které to jsou a jak je nejlépe využít.

Bolest v krku má řadu příčin

Důvodů bolesti v krku je hned několik. V chladnějších měsících nás potrápí nízké ranní teploty a velké změny mezi teplem a zimou. Tím se oslabí náš imunitní systém a viry nebo bakterie se uchytí právě v krku.

Ani v létě však není bolest v krku žádnou výjimkou. V horkých dnech rádi trávíme čas v klimatizovaných prostorách, a to se pak objeví angína raz dva.

V případě škrábání a pálení v krku je velmi často na vině nachlazení či viróza. Při té se objeví například i rýma zvýšená teplota. V tomto případě pomůže dostatek odpočinku a správné bylinky. Nejlépe ve formě teplého čaje, který podrážděný krk příjemně zahřeje.

Pokud se objeví horečky a velmi bolestivé polykání, pravděpodobně jde o zánět mandlí, tedy angínu. V tomto případě co nejdříve navštivte odborníka, protože bez antibiotik to nepůjde. Stejně si ale můžete od bolesti ulevit i pomocí bylinek.

Bolest v krku se může objevit i z dalších důvodů jako jsou alergie, namožené hlasivky nebo podrážděná sliznice. Vždy je nejdůležitější začít příčinu léčit včas, abyste předešli zbytečným komplikacím.

Bylinky na bolest v krku

Máta peprná skvěle funguje proti bolesti v krku. Tuto bylinku dost možná pěstujete na zahradě či v květináči v kuchyni. Kromě lahodné chuti vám ale máta poskytne i antiseptické a protizánětlivé účinky.

Další ideální bylinkou pro bolest v krku je šalvěj lékařská. Ta vám dokáže rychle a spolehlivě pomoci. Nejen, že bolest utlumí, dokáže nemocný krk ale i doopravdy léčit. Obsahuje totiž silně protizánětlivé látky. Kvůli její intenzitě neužívejte šalvěj jako prevenci, ale opravdu jen při potížích. Také není vhodná pro těhotné a kojící ženy.

Velmi silné protizánětlivé účinky poskytne i řepík lékařský. Využívá se k léčbě nejen nachlazení, ale i střevních nebo žaludečních potíží a revmatismu. Rovněž podpoří normální funkci jater. Na rozdíl od šalvěje lze řapík užívat dlouhodobě a preventivně.

Zázvor lze označit za přírodní antibiotikum. Není tedy divu, že pomůže i v případě bolesti v krku. Díky vysokému obsahu vitamínu a dalších zdraví prospěšných látek bojuje zázvor celkově proti nachlazení, a tak léčí i nemocný krk. Zároveň také posiluje imunitní systém.

V kuchyni pravděpodobně využíváte tymián. Tato bylinky ale nese také název mateřídouška obecná a je skvělým pomocníkem při boji s bolestmi v krku. Stejně jako zázvor lze i mateřídoušku označit za přírodní antibiotikum. Působí tak proti bakteriím, plísním a virům.

Čaj na bolest v krku

Šalvějový čaj připravíte ze dvou lžiček sušených listů šalvěje a 250 ml vroucí vody. Bylinku nechte deset minut louhovat. Užívat můžete až tři šálky denně. Čaj pijte teplý, aby zahřál krk a udržel si příjemnou chuť.

Vyzkoušejte také heřmánkový čaj. Na ten budete potřebovat jednu čajovou lžičku sušeného heřmánku pravého a 250 ml vroucí vody. Po zhruba sedmi minutách louhování můžete čaj scedit a osladit medem. Doporučujeme užívat tři šálky denně.

Mateřídouškový čaj rovněž uleví od bolavého krku. Stačí jen zalít čajovou lžičku sušené mateřídoušky 250 ml vroucí vody. Směs nechte louhovat deset minut, poté můžete začít konzumovat. Optimální dávka jsou tři šálky denně po jídle.

Zdroje: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sore-throat/diagnosis-treatment/drc-20351640

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down