Zázvor

rejza
1. 2. 2023

Obecný název

Zázvor lékařský, zázvor pravý, zázvor obecný

Latinský název

Zingiber officinale

Popis

Zázvor lékařský je vytrvalá bylina s lodyhou dorůstající výšky až 1 m. Rostlina je hustě listnatá a vzhledem připomíná cukrovou třtinu nebo rákos. Jednotlivé listy jsou úzké a velmi dlouhé. Zázvor vytváří bílá a růžová poupata, ze kterých vykvetou nádherné žluté květy. Bylinka je proto často pěstována i jako okrasná rostlina. Ze zázvoru využíváme oddenek, který je silně vláknitý a poměrně suchý.

Výskyt

Zázvor původně pochází z oblasti jihovýchodní Asie. Dnes se hojně pěstuje v Indii a Číně. Rostlina se však rychle adaptuje na nové prostředí a preferuje teplé klima. Zázvor proto najdeme i v Jižní Americe, Africe i oblasti okolo Středozemního moře. Zázvor lze vypěstovat i u nás, ovšem je třeba ho umístit dovnitř, kde bude mít stálé podmínky.

Užívaná část

Oddenek

Doba sběru

Vhodná doba sběru nastává u zázvoru zhruba 10 měsíců po vysazení. Ideální čas poznáte podle seschnutí lodyhy.

Úprava a sušení

Zázvor před sušením oloupejte a nakrájejte na tenké plátky. Sušte rychle, ideálně pomocí umělého tepla ne vyššího než 45 °C. Poté lze rozmělnit na prášek, čímž získáte rovněž výborné koření.

Účinné látky a působení

Zázvor obsahuje řadu zdraví prospěšných látek včetně hořčíku, vápníku, železa, sodíku, fosforu, manganu, zinku a draslíku. Dále v něm najdeme silici a těkavé oleje zingeron, gingerol a shogaol. Až 2% hmotnosti zázvoru představuje vláknina. Dále je oddenek zdrojem vitamínu C, E a skupiny B. Zázvor obsahuje vysoké množství antioxidantů.

Zázvor bývá někdy označován jako přírodní antibiotikum. Jeho léčivé účinky totiž mají velmi široké využití. Zázvor silně posiluje imunitu a zmírňuje různá infekční onemocnění včetně viróz a chřipky.

Velmi účinně zázvor pomáhá také v případě různých trávicích potíží. Využívá se k zahnání nechutenství, léčbě průjmů a žaludečních křečí a také ke zmírnění nadýmání. Zázvor posiluje celou trávicí soustavu, a tím ulevuje od rozličných trávicích potíží. Nedoporučuje se však v případě těhotenské nevolnosti.

Zevně lze zázvor využít ve formě koupele či zábalu na bolestivé svaly a klouby. Zázvor má celkově osvěžující účinky a uvolňuje celé tělo.

Obsahová látka zázvoru gingerol poskytuje antibakteriální účinky, které čistí celý organismu. Zázvor se rovněž často doporučuje ke zmírnění silné menstruace. Během zimních měsíců navíc bylinka účinně zahřeje celé tělo.

Také při bolesti krku.

Užití

Nejčastějším využitím zázvoru proti nachlazení i trávicím potížím je odvar. Ten připravíte z čerstvě oloupaného a nakrájeného zázvoru. Na jeden šálek použijte zhruba 1-2 cm oddenku. Čaj lze dochutit medem a pít po celý den.

K přípravě koupele či zábalu rovněž připravte odvar, lze využít větší množství zázvoru.

Rizika

Přiměřené užívání zázvoru nezpůsobuje žádná rizika. Nepřekračujte denní dávku 5 g, abyste se vyhnuli možným vedlejším účinkům. Ojediněle může zázvor způsobovat pálení žáhy a plynatost.

Možnosti záměny

Rostlina zázvoru je velice podobná rákosu. Oddenek však bezpečně poznáte podle typického vzhledu, vůně a chuti. Zázvor si buď sami vypěstujte, nebo užívejte bylinku z kvalitních zdrojů.

Zajímavosti

Léčivé účinky zázvoru jsou známy již tisíce let. V tradiční čínské medicíně se bylinka využívá k léčbě řady zdravotních potíží jako je artritida, průjem nebo kolika. První zmínky o léčivých schopnostech zázvoru jsou staré již více než 3000 let.

Zázvor se často využívá také v kuchyni, kde zastává roli chutného a výrazného koření. V oblasti jihovýchodní Asie se běžně přidává do různých pokrmů. K vaření ho však využívali už i starověcí Římané a Řekové. Bylinka se hodí k dochucení masa, omáček i polévek.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down