Bylinky na menstruaci

rejza
20. 10. 2022

Objevují se „vaše“ dny nepravidelně a představují pro vás muka? Vyzkoušejte bylinky na menstruaci, které jsou osvědčené dlouholetou tradicí a pomohou vám od nepříjemných příznaků. Menstruace je přirozenou součástí života každé ženy. Pokud se ale objevuje nepravidelně nebo působí nesnesitelnou bolest, může to znamenat přítomnost jiného zdravotního problému.

Proč je menstruace důležitá

Během menstruace se ženské tělo zbavuje neoplodněného vajíčka, které odchází spolu s krví. Jedná se tedy o důležitý proces, bez kterého by žena nebyla schopna otěhotnět. Rovněž dochází i k odvedení odpadních látek, kterých se tělo snaží zbavit.

Menstruační cyklus trvá zpravidla 28 dní. Výjimku však netvoří ani cykly o délce 21-35 dní. První fáze nastává počátkem krvácení. V tomto období se může objevovat podráždění a snížená energie způsobená poklesem estrogenu v těle.

Druhá fáze cyklu se označuje folikulární a v tomto čase může žena pozorovat naopak nárůst energie a vyšší produktivitu. Poté nastává období ovulace trvající dva až tři dny, kdy má žena největší šanci otěhotnět.

Cyklus uzavírá luteální neboli premenstruační fáze, kdy mohou ženy zpozorovat určité nepříjemné příznaky jako je pocit nafouklého břicha nebo časté výkyvy nálad.

Co způsobuje nepravidelnou menstruaci

Menstruace je velice individuální proces, který každá žena prožívá trochu jinak. Obecně ale platí, že by měl celý cyklus trvat minimálně 21 a maximálně 35 dní. Pokud se krvácení dostavuje nepravidelně a někdy třeba vůbec, není to pro lidské tělo ideální.

K příčinám nepravidelné menstruace lze řadit stres, užívání některých léků, výrazné změny váhy a nadměrná fyzická zátěž. Není výjimkou, že vrcholové sportovkyně často vůbec nemenstruují právě z tohoto důvodu.

Nepravidelnost ale může pramenit i v některém z hormonálních onemocnění. Na vině může být syndrom polycystických ovarií, kdy se na vaječnících tvoří bolestivé cysty. Nedostatečnou menstruací se také může projevit nadměrná nebo snížená funkce štítné žlázy. Silně bolestivé krvácení pak má často na svědomí endometrióza.

Bylinky na vyvolání menstruace

Třezalka tečkovaná je často označována jako přírodní antidepresivum. Má totiž velice podobné účinky. Není tedy vhodné ji užívat v případě, že tyto léky používáte. Třezalka se však hodí i k vyvolání menstruace.

Kontryhel obecný je skvělou bylinou pro řadu gynekologických potíží. Uleví při cystách i bolestivé menstruaci. Vyzkoušet ho můžete také k vyvolání menstruace.

Pupalka dvouletá podporuje bezproblémovou menstruaci a ulevuje od jejích nepříjemných projevů. Hodí se k vyvolání menstruace, ale také k péči o pokožku, kterou vyživuje a dodává ji pružnost.

Šalvěj lékařská příznivě ovlivňuje hormonální rovnováhu v ženském těle, a proto skvěle pomáhá i v případě nepravidelné a bolestivé menstruace.

Měsíček lékařský poskytuje příjemné uklidňující účinky při gynekologických potížích. Lze ho využít také při kožních problémech, skvěle pomáhá také na ekzém.

Bylinky na silnou menstruaci

Řebříček obecný dokáže zužovat krevní cévy a podporuje srážlivost krve, čímž ulevuje i od silné menstruace. Pomůže také od menstruačních křečí a hodí se pro zmírnění příznaků přechodu.

Kokoška pastuší tobolka podporuje hormonální hladinu v ženském těle. Tím napomáhá ke správnému průběhu menstruačního cyklu. Bylinka také poskytuje příznivé účinky pro zdraví ženských pohlavních orgánů.

Truskavec rdesno ptačí zpevňuje stěny krevních cév a zmírňuje krvácení. Hodí se tedy nejen při menstruaci, ale také pro zmírnění projevů hemeroidů.

Řepík lékařský dokáže rovněž zmírnit silné krvácení. Pro tyto účely ho užívejte ve formě čaje. Bylinka se však hodí i k léčbě různých zánětů, kdy se využívá jako obklad například v případě zarostlého nehtu.

Hluchavka bílá snižuje intenzitu krvácení během menstruace díky svým příznivým vlivům na ženskou hormonální rovnováhu.

Kontryhelový čaj na menstruaci

Kontryhel je jednou z nejznámějších bylin pro ženské potíže. Poznáte ho podle nahořklé peprné chuti. Tato bylinka blahodárně působí na ženské tělo, kde navozuje ideální rovnováhu. Kontryhel působí protizánětlivě, antibakteriálně a také tlumí bolest. Je zkrátka skvělým pomocníkem pro zdravé ženské tělo.

Kontryhelový čaj také pomáhá od bolestivé menstruace. Ideálně ho začněte užívat už několik dní před začátkem krvácení. Jednu dávku si připravíte z 200 ml vroucí vody a dvou lžiček sušené bylinky. Nechte čaj deset minut louhovat, a poté sceďte.

Zdroje: https://campusrecreation.ucdavis.edu/news/5-tips-every-person-period-should-know, https://www.jafariacupuncture.com/herbs-for-menstrual-cramps-top-10-best-herbs-for-relieving-cramps-during-menstruation/

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down