Hluchavka bílá

rejza
2. 12. 2022

Latinský název

Lamium album

Obecný název

Hluchavka bílá

Popis

Hluchavka bílá je vytrvalá rostlina dorůstající výšky až 50 cm. Tato pýřitá a kadeřavá bylina má pod zemí rozsáhlý výběžkovitý systém kořenů. Lodyhy byliny se barví do fialova a jsou přímé, nevětvené a hranaté. Listy hluchavky se vyznačují jako vstřícné, vejčité, lehce chlupaté a hrubě pilovité. Souměrné, obojaké a bílé či světle žluté květy se objevují od května do září. Jejich koruna je dvoupyská a kalich pětizubý. Hluchavka plodí vejčité tvrdky.

Výskyt

Hluchavka se vyskytuje po celé Evropě. U nás na ni narazíte především ve křovinách, příkopech a také na rumištích.

Užívaná část

Květ

Doba sběru

Z hluchavky trhejte květní koruny od května do září. Sběr provádějte za suchého počasí.

Úprava a sušení

Květy hluchavky sušte rychle ve stínu. V případě použití umělého tepla nepřekračujte 40 °C. Během sušení dbejte na to, aby rostlina nebyla vystavena vlhku, rychle by se znehodnotila.

Účinné látky a působení

V hluchavce najdete především slizové látky, saponin a tříslovinu. Její účinky jsou mírně svíravé a také protizánětlivé.

Hluchavka představuje jednu z nejdůležitějších bylin pro ženy. Spolehlivě léčí různé menstruační problémy včetně nepravidelné periody. Ulevuje také od menstruačních bolestí. Rostlina rovněž posiluje dělohu a hodí se i v případě zánětu vaječníků. Účinky hluchavky oceníte i v případě klimakteria neboli přechodu, jehož projevy úspěšně zmírňuje.

Ani muži by však neměli hluchavku přehlížet. V jejich případě se tato bylina skvěle hodí pro případy, kdy se objeví potíže s vylučováním moči. Hluchavka pozitivně ovlivňuje prostatu a usnadňuje močení uvolněním močových cest.

Hluchavka dále pomůže s nespavostí a také podpoří správnou funkci trávicí a dýchací soustavy. Při zevním užití bylina příznivě účinkuje na kožní ekzémy a hemeroidy.

Užití - čaj z hluchavky bílé

Nejčastější formou užití je čaj, který připravíte ze 2 čajových lžiček bylinky na 250 ml vroucí vody. Po 15 minutách louhování sceďte a pijte 2- 3x denně.

Pro zevní užití lze rovněž připravit odvar a ten následně přikládat na postižená místa. Hluchavku ale můžete také přidat do koupele, která uleví od hemeroidů a dalších nepříjemných potíží v oblasti konečníku.

Rizika

Hluchavka bílá je bezpečná bylina bez známých rizik vhodná pro všechny.

Možnosti záměny

Nejpodobnější této bylině jsou další hluchavky. K těm patří například i hluchavka nachová, jež rovněž poskytuje léčivé účinky. Rostliny od sebe však snadno rozeznáte dle jejich různobarevných květů.

Zajímavosti

Mladou nať hluchavky bílé lze i přímo konzumovat. Její listy se často připravují na způsob listového špenátu. Z květů je možné také vysát lahodnou šťávu, a proto se hluchavce někdy říká meduvka nebo cumláň.

Hluchavku bílou můžete najít i pod jinými názvy, ke kterým patří planá kopřiva, planá bazalka, hluchá kopřiva nebo mrtvá žihlava.

Na rozkvetlou hluchavku můžete ojediněle narazit i během podzimu, kdy rostlina vykvete podruhé během jednoho roku. Taková bylina má pak narůžovělé květy, které jsou obarveny díky antokyanům reagujícím na sluneční paprsky.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down