Bylinky na hemeroidy

rejza
7. 10. 2022

Trápí vás krvácení a bolesti v oblasti konečníku? Bylinky na hemeroidy vám uleví. Jedná se velmi časté onemocnění, za které se nemusíte stydět. Dle průzkumu postihne za život každého druhého člověka. Hemeroidy jsou považovány za civilizační chorobu a poměrně snadno se jich můžete zbavit, pokud uděláte pár změn ve svém životním stylu. Od akutních potíží vám navíc mohou pomoci i některé bylinky.

Jak poznat hemeroidy?

Často dochází k omylu, že hemeroidy jsou něco, co do těla nepatří. Opak je ale pravdou. Hemeroidy jsou totiž žilní pleteně vyskytující se v oblasti konečníku a jsou tak přirozenou součástí lidského organismu.

Problém nastává, když kvůli namáhání a špatné životosprávě vzniknou žilní uzlíky. Ty se pak projevují svěděním, bolestí, pálením nebo krvácením. Správné označení pro tento stav je pak hemoroidální onemocnění.

Hemeroidy lze rozdělit na dva druhy, a to vnitřní a vnější. Vnější se objevují kolem konečníku a zpravidla nekrvácejí. Za to ale způsobují pálení a svědění. Vnitřní hemeroidy se nejčastěji projeví krví na toaletním papíru či ve stolici ve spojení s pálením a bolestím při vyprazdňování.

Nejčastější příčiny hemeroidů

Hlavními příčinami jsou nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, nedostatečný pitný režim a nesprávná životospráva. Vznik onemocnění také podpoří nevhodné návyky na toaletě. Problematické je především zbytečně dlouhé sezení na toaletě, například při čtení časopisu nebo projíždění internetu.

Hemeroidy se také velmi často objeví v těhotenství či po porodu. Během těhotenství v těle ženy proudí zvýšené množství krve a také narůstá tlak na pánev. Tím se zvyšuje i tlak na cévy v okolí konečníku., což přispívá ke vzniku hemeroidů.

Co pomáhá při léčbě hemeroidů?

Pokud vás trápí hemeroidy dlouhodobě, je třeba provést určité změny životního stylu, abyste se jich zbavili a už se nevraceli. Úlevu poskytnou i některé bylinky, o kterých se dočtete níže. Pro prevenci byste měli dodržovat správný pitný režim, tedy zhruba dva litry vody denně.

Klíčem k úlevě od hemeroidů je i zdravý jídelníček. Omezte kořeněná, pikantní i sladká jídla a dbejte na dostatek vlákniny. Pomůže i omezení kouření a příjmu alkoholu. Nepijte také nadměrné množství kávy, maximálně jeden až dva šálky denně.

Jako prevence vzniku hemeroidů funguje i pravidelný pohyb, a především správná hygiena po toaletě.

Bylinky na hemeroidy

Heřmánek pravý je jednou z nejoblíbenějších bylinek pro své široké spektrum účinků. Poskytuje protizánětlivý a hojivý efekt. V případě hemeroidů je vhodná sedací koupel, kterou připravíte ze tří litrů silného heřmánkového odvaru. Následně si v něm alespoň patnáct minut posedíte.

Řepík lékařský je skvělým pomocníkem při onemocnění žil. Nabízí stahující a protizánětlivé účinky, které jsou ideální pro léčbu hemeroidů.

Jitrocel kopinatý pomáhá podobně jako řepík svými stahujícími a antibakteriálními účinky. Skvěle se proto hodí i při léčbě rozšířených žil v oblasti konečníku.

Dubová kůra urychluje hojení hnisavých ran díky svým protizánětlivým a dezinfekčním účinkům. Také zmírňuje krvácení a otoky.

Hluchavka bílá se podobně jako heřmánek skvěle hodí k sedací koupeli. Bylinku si zvládnete nasbírat i sami, jelikož roste skoro všude. Pro nejlepší účinky ji trhejte na počátku květu.

Čaj na hemeroidy

15 g krušiny olšové

10 g květu trnky obecné

10 g listů meduňky lékařské

10 g květu řebříčku obecného

5 g květu arniky

Zalijte jednu polévkovou lžíci směsi 250 ml vařící vody a nechte deset minut louhovat. Poté sceďte. Čaj pijte vlažný ideálně dvakrát denně před jídlem.

Zdroje: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemorrhoids/diagnosis-treatment/drc-20360280, https://www.healthyhildegard.com/heal-hemorrhoids-naturally/

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down