Jitrocel indický

rejza
12. 1. 2023

Obecný název

Psyllium, jitrocel vejčitý, jitrocel indický

Latinský název

Plantago ovata

Popis

Jitrocel indický je vytrvalá bylina běžně známá i pod názvem psyllium, což je však označení pro vlákninu obsaženou v semenech této rostliny. Tato léčivá bylina s krátkým oddenkem dorůstá výšky okolo 60 cm. Listy se shlukují v přízemní růžici měřící v průměru okolo 15 cm. Vejčité listy mají lehce tupou špičku a pozvolně přechází z čepele v řapík. Okraj jednotlivých listů je zpravidla celokrajný a nepravidelný, lysý či lehce chlupatý. Není výjimkou, že se jedna rostlina skládá až z dvaceti stvolů, které jsou poléhavé, vystoupavé i mírně přímé. Jitrocel indický má válcovité klasy a plodí tobolky.

Výskyt

Jitrocel indický je hojně rozšířen v Evropě, střední Asii a severozápadní Africe. Bylině se nedaří v chladných severních oblastech. Rostlina se rovněž pěstuje v řadě zemí jižní Asie poblíž Indického oceánu.

Užívaná část

Semena

Doba sběru

Semena jitrocele indického se sbírají v době úplného dozrání, které poznáte podle zhnědnutí stvolů.

Úprava a sušení

Semena jitrocele indického se získávají sběrem celých rostlin v době uzrání plodů a jejich následným vymlácením.

Účinné látky a působení

Plody jitrocele indického obsahují slizové polysacharidy, arabinoxylany, aucubin, bílkoviny a mastný olej. Výrazným znakem semen jitrocele indického je jejich vysoká bobtnavost.

Psyllium účinně pomáhá proti zácpě a dalším trávicím obtížím. Využívá se jako přírodní projímadlo, kdy usnadňuje průchodnost a vyprazdňování střev. Bylina změkčuje stolici, což pomáhá také při léčbě hemeroidů či během těhotenství.

Slizové látky obsažené v psylliu se díky své schopnosti vázat vodu rovněž využívají k léčbě průjmu a podráždění střev. K dalším účinkům této rostliny patří snižování hladiny cholesterolu. Lze ho využít i ke snížení hladiny cukru, to však doporučujeme pouze s lékařským dohledem.

Psyllium pomáhá hubnout. Díky jeho bobtnavosti se totiž navozuje v žaludku pocit plnosti a zvyšuje pocit nasycení. Psyllium je rovněž vhodné i pro celiaky, jelikož zcela bezlepkově nahrazuje vlákninu. Uleví i od zánětu očí.

A používá se i při onemocnění průdušek.

Jitrocel navozuje pocit plnosti, hlavně jeho semínka, tím je vhodným pomocníkem při hubnutí.

Užití

Semena psyllium se užívají v množství jedné čajové lžičky, kterou necháte krátce nabobtnat v malém množství vody. Běžně se konzumuje jedna lžička ráno a jedna večer. Dávku je třeba zapít minimálně jednou sklenicí vody.

Rizika

Jitrocel indický je bezpečná bylina, výjimečně může způsobovat alergickou reakci. Není vhodné ji konzumovat, pokud trpíte neprůchodností střev, zúžením jícnu nebo žaludku.

S lékařem je třeba konzultovat konzumaci jitrocele indického v případě, že máte diagnostikovanou cukrovku.

Možnosti záměny

Jitrocelů roste na našem území poměrně vysoké množství. Narazit lze například na jitrocel kopinatý, který rovněž poskytuje léčivé účinky. Každou bylinu je však třeba užívat jinak, a proto je vhodné využívat pouze psyllium z ověřeného zdroje.

Zajímavosti

Psyllium lze bohatě využít i v kuchyni při vaření a pečení. Jeho struktura se skvěle hodí k zahuštění pomazánky nebo třeba těsta. Velmi často se přidává také do snídaňových kaší nebo smoothie.

Pokud nemáte dostatečný denní přísun vlákniny, pomůže vám ho doplnit právě psyllium. Doporučená denní dávka vlákniny totiž činí 30 g, většina lidí ji však přijme sotva 10 g. Doporučenou dávku ale rozhodně nepřekračujte, abyste si nezpůsobili trávicí potíže.

Psyllium se těší stále větší oblibě mezi příznivci zdravé stravy. I proto ho najdete nejen v lékárnách, ale také v běžných obchodem s potravinami. Narazit můžete na celá semena, prášek nebo třeba také kapsle.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down